Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme Caldura
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault 4, 5, 8, 10, 11, 12, 18, 19, 21, 25 > Renault 21
didmarco
NU stiu ce sa ii fac nu prea baga caldura am un reno 21 din 86 diesel motor 2034 cine stie sa imi zica unde sa umblu sa vad ce are care ar fi problemele de nu baga caldura baga asa putin caldut . Astept rasp vostru. Multumesc !!!!!!!!
MuciX
Din cate stiu eu, prin bord e un "calorifer" prin care circula lichidul de racire al motorului, care se intampla a fi cald smile.gif , si astfel da caldura in masina... Eu am patit cu o Vectra sa fie infundat... nush cum naiba. Daca si la Renault functioneaza la fel incearca sa arunci o privire acolo...
Aleks
Poa' să fie înfundat caloriferul, da' poa' să fie și aer în instalația de răcire...

Sigur ai aerisit-o - să zicem, măcar în ultimele 6 luni ?

Auzi "bolborosind" antigelul pe sub bord cînd ambalezi sau cînd demarezi ? Dacă da, ai aer pe circuit.

Dacă nu, și toate-s în regulă cu nivelul antigelului în vasul de expansiune și cu aerisirea, atunci e înfundat caloriferul.
b06fcn
Ai radiatorul din bord infundat. Ca sa il cureti, poti sa incerci sa bagi apa cu presiune (nu foarte mare totusi) in radiator, prin stuturile care intra/ies din masina. Daca reusesti, se cheama ca ai scapat ieftin, ca daca nu se curata, trebuie sa schimbi radiatorul si pentru asta trebuie dat jos bordul.
Verifica si nivelul de antigel, dar asta este boala tipica la 21 diesel, mai ales daca ai mers multa vreme cu apa...
Fery_
si eu am constatat aceas problema acum vreo 3 saptamani la mine
incepea sa bage caldura dupa vre-o 40 de minute si numa daca mergeam la minim 3000 de ture cu motoru
cand scadea sub iar nu mai baga
mam speriat ca ma lasa pompa dar am dat drumu la lichidu de racire si am bagat antigel nou am aerisit cum scrie in manual si nu mai am probleme de atunci
cmandrei
@didmarco - termostat ai ?
didmarco
Termostat are, Fery_ Ai manual de r21 cum fac si eu rost de el si cu caloriferu ala nu stiu cum sa ajung la el in ce parte a bordului e se poate ajunge cumva la el fara sa dai bordu jos???
Fery_
ca sa ajungi la calorifer trebuie sa dai jos bordu
daca vrei manualu intrii pe mess id:feri_sz_deva2002
didmarco
Intrebare am observat ca furtunele de tur si retur care se duc la calorifer sunt fierbinti si caldura in masina nu baga decat foarte slab,
Mai e o chestie ventilatoru ala din dreapta de sub bord nu e prins bine se misca sau rupt cleme alea in care intra surubu sa fie de la asta ???

6 Dec 2007, 11:48:
UP!!!
nep
e aerul din instalatie...am si eu aceeasi problema dar nu am chef sa ma " bag" inca . Ca sa am caldura tre sa fac o mica aerisire cam odata la 2 saptamanisi sa completez cu amestec apa-antigel. Altfel aerul cald-fierbinte atinge "senzorul" - in bord imi arata ca " apa" fierbe dar caldura nu am... Cred ca am niste scapari pe undeva ... biggrin.gif pana la primavara o carai asa !
cj77shv
Daca arunca apa din vasul de expansiune e posibil sa fie si garnitura de chiuloasa.
Dantee
Sau o pastila antiinghet corodata si supureaza sau pierde pe la ea sau poate sa piarda lichid prin alte parti cum ar fi Radiator spart - - asa am avut eu de la pastiala anti inghet am fript garnitura de chiulasa la un motor iat radiatorul spart a fost o consecinta a presiunii din sistemul de racire.

Nu mai stati asa ca altfel o sa patiti ca mine -- adica alt motor sau RK la motor depinde cum va convine
master coco
sal baieti! problema este simpla, palele din aeroterma nu se mai inchid la maxim din cauza frunzelor, crengutelor etc. deci trb tras bordul dupa ce se scoate cablul de la kilometraj, nu trb dat jos bordul, se desfac cele doua suruburi ale aerotermei(care sunt destul de vizibile), se trage aeroterma afara,se curata camera de frunze" daca tot ati sjuns aici aruncati si un ochi la calorifer" dupa care se monteaza la loc. atentie la cablul de la kilometraj. succes wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.