Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: FAN CLUB
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
tonyavo2004
Initiez FAN CLUB pentru cei care au probleme cu megane sedan 2 fabricat in Turcia. Adresa mail: tonyavo2004@yahoo.com. La masina turceasca garantie turceasca. radmasa.gif Sint curios cine ma depaseste: de 2 ori mi s-au topit stopurile pe spate, de 2 ori mi-a explodat luneta, limitatori pe frina, levier frina de mina, agatare schimbator de viteze la trecera din treapta 1 in treapata 2, etc. PS cele 2 lunete s-au schimbat pe banii mei nu pe garantie - in opinia lor nu e defect de fabricatie. Miine sper sa dau de Ovidiu Oanta de la PRO TV sa-l cooptez pt un reportaj. Vreau sa mergem cu masiniile in fata sediului Renault -Nissan Romania pe Calea Floreasca ca sa vada si ei ce siguranta si garantie de 5 stele ne ofera la masinile fabricate in Turcia. Tinind cont ca sint avocat sper sa reusesc sa sparg aceasta buba referitoare la garantie. Va astept biggrin.gif
semit
tinand cont ca sunteti avocat stimate domn puteati sa nu fiti pacalit si sa va fie schimbate lunetele si stopurile pe garantie in service (problema de altfel cunoscuta de service-uri care au mai schimbat destule lunete si stopuri pe garantie cu cine nu le-a mers) precedent in termeni juridici... deci nu prea stiti legile ... astept cu mare interes reportajul de la Pro TV
antifizic2
viata e nedreapta, si mie mi s-a ars un stop si ca atare am cumparat altul nou, end of story.

ar fi trebuit sa fac un mic material la realitatea tv despre acest incident?!?

acestui topic ii statea mai bine daca era deschis la sectiunea megane
tonyavo2004
PS problema nu e asa acuta cu stopurile care s-au schimbat pe garantie. Problema e cu lunetele care s-au spart in mers si pe care le-am platit 13 mil bucata. Ce se putea intimpla daca era nevasta-mea la volan si intra in altii? Ce se putea intimpla daca in spate aveam copilul si cioburile ii picau in cap? Analizati si altfel problema... dragi forumisti
semit
cauzele sunt explicate in topicul dedicat in care au patit si altii la fel, este bine ca nu a fost nimeni ranit... DAR LUNETA SE SCHIMBA PE GARANTIE!!! asa ca aveti o paguba de 13 milioane pe care nu o veti mai recupera oricat de talentat ati fi ca si avocat smile.gif
adip
antifizic2: nu fi rau smile.gif Omul a schimbat doua lunete pe banii lui, nu e vorba doar de un stop. La cate a insirat acolo si mie imi vine sa zic ca a luat teapa cu masina. Ca isi putea remedia problemele pe garantie e alta poveste, ca se simte nedreptatit de jigodiile din service iarasi nu discut. Omul e nervos, acum isi descarca nervii, probabil de maine dimineata o sa judece mai limpede si (sa speram ca) o sa obtina pe garantie reparatiile. Dupa care, cel mai probabil, o sa vanda masina smile.gif

L.E. tonyavo2004: Acum am recitit cu atentie, ati achitat deja reparatiile? Ghinion, data viitoare studiati mai atent problema. Necunoasterea legii nu e o scuza. Mai ales tinand cont si de fauna cu care aveti de-a face in service.
antifizic2
corect nu vreau sa fiu rau, dar lupta cu reno este o lupta cu morile de vant si banii dati din mana, nu vor veni innapoi,

nu conteaza daca sunt ei la reno, nissa, fiat etc
tonyavo2004
pt cei care nu stiu, problemele delicate nu tin de cei de la service!!!!! ei dau alerta la Renault si daca Renault accepta atunci ei schimba piesa!!!!! de exemplu:ultima luneta s-a spart marti 13.11 am dus masina in sevice si in fata mea au intrat pe calculator si au dat-o in alerta ,joi seara a venit raspunsul negativ !!!!!asa ca vineri s-au apucat de montat pe banii mei si simbata am ridicat-o. Deci din partea sevice-lui am avut tot concursul. La fel s-a intimplat si cu stopurile. Am mers la sevice le-au pozat, le-au dat in alera si raspunsul Renault a venit dupa o luna cind am fost sunat si m-am dus si le-am schimbat.... Orice problema aparuta la masina este in baza lor de date. Ca mergi la sevice la Bucuresti sau la Satu-Mare toti pot vedea ce s-a schimbat pe masina. Eu am interventii la masina efectuate la IPSO Bucuresti, la Amat Pitesti si SERUS Bucuresti, asa ca stiu destul de bine problematica. Asa ca sper sa nu aveti probleme.

19 Nov 2007, 00:14:
mai mult, Renault plateste sevice-lui si manopera pt ce se schimba in garantie.!!! asa ca service-ul nu are nici-o treaba atit timp cit are comenzi si primeste banii pe manopera
ssilviu
Aici iti dau dreptate smile.gif


Dealerul are tot interesul sa-ti schimbe piesele in garantie, pentru ca el primeste banii de la Renault Romania pentru ele. In mare masura aproape aceiasi bani pe care i-ai fi dat si tu din buzunarul tau.
tonyavo2004
silviu - eu am si laguna luxury 2,0 D fabricata in Franta si nu se compara cu turcizmul de megane. dealerul- IPSO mi-a ascuns cind am luat masina ca ea se fabrica in Turcia. Turcismele tot turcisme ramin - unica folosinta. Daca stiam ca e fabricata in Turcia nu o mai cumparam. Am fost pus in fata faptului implinit in momentul cind mi-au dat declaratia vamala.....Mi-au tras-o cei de la IPSO care mi-au spus ca se fabrica in Franta....Deci... TEAPA Asa e cind te grabesti si nu ei mai multe informatii de la cei care au mai cumparat...
ssilviu
Pe ce te bazezi cand spui ca daca e facuta in turcia e proasta?

In ce tara sunt facute componentele computerului de pe care tastezi acum? Dar adidasii tai unde sunt facuti? Sau telefonul mobil? Sau scaunul pe care stai?
IRONICK
QUOTE(tonyavo2004 @ 19 Nov 2007, 00:18)
Vreau sa mergem cu masiniile in fata sediului Renault -Nissan Romania pe Calea Floreasca
Chiar astept sa vad ce fata or sa faca aia din Floreasca. Te rog eu sa si filmezi. radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
Am inteles ca saptamana asta sunt niste sefi mari pe acolo prin Floreasca. Ce fata or sa faca aia ... radmasa.gif
dack
Cata vreme piata auto este in crestere in Romania, poti face tu si mama si tata reportajului pe teme de Renault. Dansii se uita pe cifrele de vanzari si stau foarte linistiti. Romanii tin cont de pret, in primul rand, asa ca un sedan care se vinde si cu 12600 E (prima) e greu de refuzat..

Dar daca poti produce un pic de agitatie pe tema asta, e un lucru binevenit.

Eu am fost recent la un focus grup comandat de Renault si nu am ezitat (ba chiar in repetate randuri) sa le transmit opinia mea foarte directa si documentata vizavi de calitatea service-ului pe care il ofera.
AlexC
In conditiile in care pe Floreasca dimineta aerau in fata Renault Romania niste camioane cu nisip/balast, lapovita de sa nu iesi 1 secunda din casa/masina, nu cred ca demersul tau va avea vreun succes.

Ce va avea succes insa este daca o bagi cu forta (nu e paznic) in parcarea lor si apoi iei o portavoce si ii chemi la discutii. Chiar daca nu vor fi trecatori impresionati, sunt mai multe cladiri de birouri acolo si sigur vei fi invitat la discutii. daca acolo iti tii calmul, cred ca vei rezolva repede si amiabil problema.
corvinarh
trebuie facut un FANCLUB pentru probleme autovehicule RENAULT... nu doar cele fabricate in turcia au probleme, ci si cele fabricate in franta, de ex laguna mea... si multe altele...
Turkish
Din pacate nu cred ca aveti loc pentru asa ceva pe floreasca
floreasca este din august un imens transeu si va mai fi pana in primavara

ssilviu
Pesemene ca Videanu a avut inainte un Renault si asta e modul lui prin care le-o plateste alora de la Renault Romania smile.gif)
klaus
QUOTE(tonyavo2004 @ 18 Nov 2007, 23:18)
Tinind cont ca sint avocat sper sa reusesc sa sparg aceasta buba referitoare la garantie.
*
Pai si tu ca avocat ai luat masina pe persoana fizica, nu pe cabinet? Pe cabinet mai scazi o cheltuiala -doua, o rata-doua...
cc_dorin
QUOTE
trebuie facut un FANCLUB pentru probleme autovehicule RENAULT..

de ce sunteti asa revoltati? voua nu v-au spus prietenii sau rudele sa nu va luati Renault?
QUOTE
Dealerul are tot interesul sa-ti schimbe piesele in garantie

nu are nici un interes sa sa puna rau cu Big Boss. Parerea mea.
bdorin
buna asta cu rudele si prietenii....
nu vad logica, da tocmai de asta-i buna... ca si banc sec
kata_voiku
QUOTE(ssilviu @ 19 Nov 2007, 00:17)
Aici iti dau dreptate smile.gif
Dealerul are tot interesul sa-ti schimbe piesele in garantie, pentru ca el primeste banii de la Renault Romania pentru ele. In mare masura aproape aceiasi bani pe care i-ai fi dat si tu din buzunarul tau.
*




gresit....

manopera oferita de rro pt. operatiuni in garantie este cam la 50% din manopera normala a unui service....mai fa un calcul silviu wink.gif

in rest.....ARDE-I !!!!!!!
ssilviu
Eu stiu de la cineva care lucreaza la garantii la Renault ca pretul platit de Renault Romania este in medie situat la 90% din cel platit de client. Si pe principiul mai bine banii acum dar mai putini decat peste cateva luni cand vrea clientul sa dea de la el, dealerul are tot interesul sa ia bani acum si nu mai tarziu.
IRONICK
tonyavo2004, ai ajuns mai in Floreasca ?
adip
QUOTE(IRONICK @ 21 Nov 2007, 00:27)
tonyavo2004, ai ajuns mai in Floreasca ?
Asteapta intai sa termine cu asfaltatul, sa nu rupa masina chiar de fata cu proteveul
IRONICK
Lasa mai, ca asta-i un motiv in plus.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.