Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Instalatia electrica
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault 4, 5, 8, 10, 11, 12, 18, 19, 21, 25 > Renault 5
davincu
Am masina de 2 luni . Pana acum nu stiam sa trec pe faza mare . La alte masini ridicam parghia de la blocul de lumini si se schimba faza. La asta , nimic. Faza mare merge doar ca si claxon luminos atunci cand am aprinse numai pozitiile.
Azi am descoperit cu mirare ca daca trec pe pozitii -apoi tin claxonu luminos si rasucesc spre aprinderea luminii -se aprinde faza mare si nu cea mica. Adica tin parghia ridicata si rasucesc.Daca am aprinsa faza mare , nu pot trece la cea mica decat daca trec pe pozitii si aprind din nou ( de data asta fara sa ridic parghia). Si de pe a mica pe mare la fel . Asta e tare incomod ! excl.gif
Poate am cam repetat da incerc sa fiu complet in detalii !
Acum vre-o saptamana am demontat de pe masina (cu foarte mari greutati) blocul de lumini. Banuiam ca are vre-o defectiune , dar este capsulat si nu il pot desface !
Intrebarea mea este : si la voi este la fel ? Adica asta-i modelul ? Nu am gasit nici un releu de lumini - mi bine zis nu are .
Alte probleme in care un sfat e binevenit : 1 stergatorul nu are varianta de mers intermitent - adica sa stearga -pauza apoi din nou.Asa-i modelu ? Exista vre-o posibilitate de pus alt releu mai destept?
-2 Nu merge semnalizarea atunci cand calc frana . Cu un sfat bun poate rezolv asta mai usor !
Ale voastre cum merg ?
R19/16v
1. Schimbi blocul de lumini;
2. Este foarte posibil asa sa fie masina, in special daca este un nivel de echipare mai sarac;
3. O legatura la masa proasta, zic eu nedumerire.gif. Vorbeste cu un electrician.
v50mps
stergatorul asa merge, cel putin si la mine (R5 1100 cmc `86) dau in sus si revine singur in pozitia 0 si sterge o singurta data iar in jos 2 viteze continue.
Pentru stopul de frana verifica la pedala contactul, mie imi iesise din locul lui si statea mereu aprins.
Adi R5
stergatorul asa e de la mama lui....fara releu intermitent.

in ce priveste luminile ,tragi de maneta catre volan si tot asa si cind schimbi fazele.
miliady
blocul tau de lumini este stricat....

unele modele au intermitent.. .altele nu... al meu are tongue.gif
Adi R5
si pentru ca tot vorbim despre instalatia electrica si comenzile de la bord...

la modelul acesta de bord user posted image puteti sa imi spuneti daca panoul comenzilor ptr caldura este iluminat? sa nu ma muncesc degeaba.(deocamdata am schimbat aproape toate beculetele din ceasuri si inca nu mi-am dat seama cum sa demontez acest panou...si nu as vrea sa-l stric degeaba)

deci,e luminat sau nu? ph34r.gif
tomi87
@Adi R5 nu este iluminat sad.gif

Am si eu o problema, nu imi merge semnalizarea stanga fata. Am verificat cu alt bec, tot nu merge, mufa e la locul ei, nu mai stiu unde sa caut. Mai nasol e ca s-a stricat stand in garaj smile.gif)
Ultima data mergea si azi nu mai merge.
davincu
@Tomi85 deobicei nefunctionarea unui bec de semnalizare face ca releul sa "clipeasca" mai des.Daca e asa , foarte probabil trebuie sa verifici daca nu sunt contacte oxidate la becul care nu arde. Si n-ar fi rau sa verifici si sigurantele . Sper sa-ti fie de folos.
tomi87
Multumesc. De la ritmul releului mi-am dat seama ca un semnalizator nu merge. Am curatat contactele becului, am incercat si cu alt bec, nu merge. Maine ma apuc si verific cu aparatul daca ajunge curent pana la mufa, daca nu, am dat de belea, ca inseamna ca firul e rupt undeva "pe traseu". Siguranta nu prea poate sa fie, ca e una singura pentru semnalizare, dar ma uit si la ea.
Adi R5
multumesc ptr lamuriri.
davincu
@Tomi , nu ajuta dar intreb si eu : cum stai cu soriceii prin garaj sau curte ? biggrin.gif Posibil ca Jerry sa roada vre-un fir... oricum succes!
tomi87
(Am avut si soarece, dar a ales masina tatalui meu, care, fiind folosita zilnic, era mai calda. Dar a fost de treaba, s-a aprovizionat cu nuci in compartimentul bateriei, nu a ros fire biggrin.gif Cu toate astea a fost "eliminat" )
Mare adevar grait-ai cu contactele oxidate, mi-a luat vreo 40 de minute de curatat si incercat, dar in sfarsit merge. Acum astept sa se strice pe partea cealalta wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.