Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Furt
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
Retype
Buna,
Dragi colegi,

In noaptea 16-17.11.2007 mi-a fost fortata usa dreapta-fata si mia furat Gps-ul din torpedou (singura data cand l-am uitat in masina) + suportul de pe parbriz + incarcatorul de masina (tot din torpedou). Cheia nu mai intra in butuc.
Am fost la politie cand mi-am dat seama, sambata (17.11.2007) am depus plangere, au luat amprente etc etc, mi-a dat o hartiuta cu un numar de inregistrare si mi-a zis sa vin luni (19.11.2007) cand o sa vina comandantul sa-mi dea dovada si pe urma sa ma duc la asigurator.
Am citit aici pe site ca trebuie sa ma prezint la asigurator intr-un anumit interval, altfel se poate sa imi refuze reparatia. Ce ar trebui sa fac? (oricum azi e duminica si nu cred ca mai pot face ceva, deci o sa ma duc luni dupa ce iau dovada).
Am citit pe aici ca se schimba doar butucul cu pricina (as prefera mai mult asta, chiar daca am de asteptat decat sa imi umble pe la toate usile, voi ce ziceti?)

Alte intrebari:

Cu ocazia acestui eveniment nefericit daca tot am sa merg la un service as vrea sa va intreb daca pot fi efectuate pe garantie urmatoarele (masina este in garantie):

- portbagajul cand il trantesc de multe ori nu se inchide, si trebuie sa mai incerc de vreo cateva ori pana se inchide. Face asa din ce in ce mai des, dar e posibil ca la service sa nu faca asa.

- aeroterma scartaia destul de deranjant. De vreo 2 sapt nu mai aud acel zgomot.

- usa de la torpedou e cam indoita in coltul din stanga sus si se vede urat, nu-mi place deloc. Cineva mi-a zis ca de la caldura. Voi ce spuneti, imi schimba usa torpedoului pe garantie?


PS: credeti ca voi mai vedea gps-ul meu inapoi, sau macar o parte din bani?

Va multumesc anticipat pentru ajutor.
$$ilvviu
La asigurator (daca ai casco) o sa-ti schimbe butucii de la toate usile, portbagaj si contactul, iar problemele celelalte ti le rezolvi pe garantie. Normal ar fi sa le rezolvi pe toate la reprezentanta.
Unduro
QUOTE(Retype @ 18 Nov 2007, 16:52)

PS: credeti ca voi mai vedea gps-ul meu inapoi, sau macar o parte din bani?

*



De recuperat nu-l mai recuperezi,dar daca l-ai avut asigurat casco iti vrei primi banii pe el...
Retype
Nu era asigurat casco. Este doar masina, eventual cred ca CD-Playerul.
Am citit pe aici ca se poateschima doar un singur butuc. Credeti ca problema mea la portbagaj este de la butuc sau de la alta componenta? Ca daca ar fi de la butuc, i-as lasa sa le schimbe pe toate.

Cu recuperatul pagubei ma intreb daca va face ceva politia in acest sens, deoarece dupa cum am spus mai sus GPS-ul nu era asigura.
Mersi de raspunsuri
$$ilvviu
Nu cred ca se poate schimba doar un butuc. Se schimba toate, inclusiv contact.
AlexC
Nu are rost sa te amagesti, politia nu va rezolva nimic. Daca iti iei un GPS nou fa suplimentare de CASCO sau NU il mai lasa in masina.

Problema la portbagaj nu e de la butuc, insa o rezolvi pe garantie cand ajungi cu masina acolo. Ai grija numai sa o mentionezi cand o lasi acolo.
kaspersky
QUOTE(Retype @ 18 Nov 2007, 18:51)
Cu recuperatul pagubei ma intreb daca va face ceva politia in acest sens, deoarece dupa cum am spus mai sus GPS-ul nu era asigura.
*


o sa-l caute si daca nu-l gasesc o sa puna toti politistii de la sectie bani sa-ti ia tie un gps nou radmasa.gif aloooo, deci daca in urmatoarea perioada dau ei din greseala peste un "infractor deosebit de periculos" care a spart si masina ta si asta are gps-ul tau (deci inca nu l-a vindut) atunci poate ai noroc si-l recuperezi altfel poti sa-ti iei unul nou.
tzk
se mai poate intimpla ceva asemanator cu ce s-a intimplat de 2 ori cu cunoscuti de ai mei (intr-un caz e vorba de casetofon, si alta data de roata de rezerva): prind baietii vreo gasca de hoti, care in cazul tau fura GPS-uri, si ca sa isi faca rost de un numar de cazuri rezolvate , te cheama la sectie sa iti recunosti GPS-ul (al tau nu trebuie sa fie acolo, trebuie doar sa iti placa ceva din oferta), semnezi ca ti-ai recuperat paguba si toata lumea e multumita.
parpanel
Ha ha ha...politia sa gaseasca faptasul. Am patit si eu faza cu fortatul si cu spartul cauciucurilor si politia nimic. Au venit, au luat amprente si dusi au fost....
Faptasul mai mult ca sigur e vecin care te-a urmarit.
Retype
o fi profesionist vecinul asta, ca a stricat foarte putin incuietoarea. Se vede ca n-a facut-o prima data.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.