Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Imprimanta
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
bear_mc
Am si eu o problema cu imprimanta mea. Defapt mai exact cu cartusul care s-a uscat si nu vrea deloc sa mearga. Am bagat tus in el, l-am tinut in apa calda,am dat cu spirt si tot nu merge.Are cineva vreo idee cum sa-l fac sa mearga.
ssilviu
Cumperi unul nou. Poti sa incerci pe la firmele specializate de incarcare de cartuse. Dar cele mai mari sanse sunt ca sa nu-l mai poti readuce la viata. Deci unul nou. Nu e asa de scump.
bear_mc
Ba este destul de scump. E vreo 70-80 de lei unu nou si asta l-am incarcat doar odata.Alte sugestii.
Kr3atorU
Nu e bine sa il bagi in substante solvente, cum ai facut cu spirtul, incearca sa il tii mai mult in apa, poate se dizolva, dar sunt sanse foarte mici, pentru ca orificiile infundate au diametre foarte mici, si s-ar putea ca apa nici macar sa nu poata trece prin ele. Oricum Bafta cat China.
diesel_power
Solutia e sa iei alt cartus, care original poate costa cat o imprimanta noua. De-asta nu imi plac mie imprimantele inkjet, nu printezi nimic o luna si s-a uscat cartusul. Cele mai bune sunt imprimantele laser.
ssilviu
QUOTE(bear_mc @ 17 Nov 2007, 13:31)
Ba este destul de scump. E vreo 70-80 de lei unu nou si asta l-am incarcat doar odata.Alte sugestii.



Scuza-ma, dar se presupune ca tu cumperi acea imprimanta la un pret subventionat, urmand ca producatorul sa-si recupereze din bani atunci cand cumperi consumabile. Eu am luat un litru de cerneala si incarc cartusul la greu. Dar la 10-15 incarcari, se strica, si cumpar altul. Tot vreo 70 de lei costa. Dar nu mi s-a parut niciodata un pret mare.

Pai daca acel cartus avea chip pe el si nu te lasa sa mai incarci? Si trebuia sa cumperi de fiecare data unul nou? Daca acum ti se pare scump, atunci cum ar fi fost? icon_mrgreen.gif
bear_mc
ssilviu si eu fac al fel. Iau un cartus si il incarc pana nu mai merge si apoi cumpar altul si tot asa doar ca nenorocitul asta de cartus care nu mai merge e incarcat doar o singura data si mai mergea daca nu se usca asa tare dry.gif .
Si ce ma enerveaza e ca aveam acum nevoie. sleep.gif
Imprimanta are 8 ani vechime asa ca si-au recuperat banii cei de la Lexmark inzecit la cate cartuse am luat. biggrin.gif
Laurentziu83
QUOTE(ssilviu @ 17 Nov 2007, 14:42)
Pai daca acel cartus avea chip pe el si nu te lasa sa mai incarci? Si trebuia sa cumperi de fiecare data unul nou? Daca acum ti se pare scump, atunci cum ar fi fost?  icon_mrgreen.gif
*


Cumperi o imprimanta care nu are tampenia asta pe ea. Eu n-am vazut imprimanta inkjet ieftina cu care sa faci o treaba decent, ba ramane fara cerneala, ba se infunda cate-o duza, ba mototoleste cate-o coala de hartie, ba se blocheaza, etc.
Chiar si pentru acasa, mai mult merita laser, daca ai ceva color mai degraba mergi la un centru specializat.
padre
Eu va recomand sa cumparati un multifunctional EPSON cu aprox 200 RON si aveti imprimanta cu 4 culori, scanner si copiator. Eu am asa ceva si sunt super multumit. Un cartus costa cam 10 euro (tva inclus) si nu am folosit decat cartuse originale. Calitatea este super!
$$ilvviu
E va recomand inkjet HP.
Eu am HP 5150 de 3 ani, timp in care am consumat cam 2 litri de cerneala cu reincarcatul cartuselor si inca merge foarte bine. Tot secretul e sa folositi aceeasi cerneala (eu folosesc Inkmate la 0.5L 25 lei), sa nu lasati cartusul sa se goleasca si sa printati macar o pagina pe saptamana.
ssilviu
QUOTE(Laurentziu83 @ 17 Nov 2007, 15:30)
ba ramane fara cerneala, ba se infunda cate-o duza, ba mototoleste cate-o coala de hartie, ba se blocheaza, etc.
Chiar si pentru acasa, mai mult merita laser, daca ai ceva color mai degraba mergi la un centru specializat.
*



De parca la laser nu ramane fara tus. Sau coala nu se mototoleste. Sau nu se blocheaza. Singurele avantaje la o imprimanta laser sunt viteza si fiabilitatea. Si evident, intervalul mai mic de incarcare de consumabile. De aceea imprimantele laser se potrivesc doar firmelor mari.

La imprimantele cu cerneala chiar si daca schimbi o data la 10 incarcari cartusul, pretul pe foaie tot este mai mic.

Deci de ce merita mai mult una laser pentru acasa?
Laurentziu83
Pentru ca nu se preteaza la uz ocazional. Fix atunci cand ai nevoie sa listezi vreun proiect, te trezesti ca tocmai sa infundat o duza si ies ca naiba paginile. Nu mai zic de imprimantele alea cretine cu cartuse de 10 ml, daca ai nevoie sa listezi 100 de pagini tre sa te opresti ca sa-l refillezi, ceea ce mie mi se pare de neconceput.
La parinti am avut un HP 610C, era bun ca lista destul de mult cu cartusul de 40 de ml, dar costa 100 ron, si de la prima refilare incolo nu mai lista bine.

La aia laser n-ai stresul asta. Mai ales ca eu am de tiparit doar ocazional, ce fac daca ies paginile ca naiba si ajung sa ma duc sa le listez in alta parte?
$$ilvviu
La servici este la un birou o imprimanta HP 9xx cu cartus din ala de 40 ml, umplut de 'nspe mii de ori.
Problema cred eu ca tine de faptul ca acasa o imprimanta este folosita din an in pasti.
ssilviu
E asa de greu ca o data la 2 saptamni sa dai un test print?

500 de ml de cerneala costa 50 de lei. Si incarci la greu cartusul. Imprimanta mai costa 100 de lei. Atat sunt costurile de intretinere si consumabile (excluzand hartia) :150 de lei.

O imprimanta laser e 250 de lei. Un cartus nou e si ala cam tot pe atat. Si daca stau sa ma gandesc la diferenta de bani intre cele doua solutii, parca imi vine sa dau eu un print manual la fiecare 2 sapt.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.