Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Iarna la mare....
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
CGB
vreau sa merg in decembrie la mare. n-am fost niciodata iarna p-acolo si-s curios sa vad si io cum e. ma atrage ideea de-a ma plimba prin statiuni, statiuni care-or sa arate ca niste orase bantuite de fantome in perioada aia.

intrebarea e, unde gasesc sa ma cazez macar ptr o noapte? aveti idee daca mai ramane in perioada de iarna vreun hotel deschis, vreo pensiune....orice.
wolfin
eu zic sa cauti pe net. anul trecut o colega a facut rev acolo, la un hotel in Mamaia
CGB
pe net e subtire rau oferta ptr iarna. ma gandeam ca poate a mai fost careva si-mi zice ceva sigur.
saddie
Hotel President in Mangalia - am fost eu in anul ala cand a inghetat marea, 2005 parca
441529
Vezi la hotelurile care au baza de tratament. O sa ai vecini numai batranei simpatici veniti sa isi trateze reumatismul. Dar, sunt foarte linistiti.
Stiu ca in Eforie Nord era ceva pe la Complexul Steaua de Mare, actual Britannia.
Laurentziu83
Daca vrei poze din februarie de la mare, asteapta pana maine, cand ajung pe la parinti in calculator. Sa vezi ce pustiu e Olimpul.
Am facut revelionul 2004-2005 pe plaja la Mamaia, prin 2004 in februarie eram tot acolo pe plaja, erau 17 grade afara, eu eram la suba si in bocanci, venisem cu o zi inainte de la Iasi, unde mai era zapada. biggrin.gif
Prin martie, in acelasi an, eram tot la Mamaia, la fel, cald si frumos, zilele insorite (si calduroase) nu erau departe.
E misto sa vezi parcarile din Mamaia absolut pustii.
Am mai fost anul asta la sfarsit de mai, de cand dateaza pozele de mai jos, la fel, pustiu, dar totul era VERDE. Lume era pe plaja doar la Mamaia.
Ultima data am fost la sfarsit de Septembrie (ma rog, ignorand mijlocul lui Octombrie cand am fost la Varna si doar am privit de pe sosea), cand Albena, Nisipuri, Balcik erau pline de turisti, iar la noi batea vantul si la propriu si la figurat.
Cristi, daca tot te duci in zona, ia si 50-100 de euro la tine, preferabil vreo 50 de euro in marunti de 5 si de 10, (5 ii dai la Vama, pe vigneta mov) si baga o fuga pana in Varna, acolo schimbi euro pe leva, ai curs de cam 1.95, 1.96 leva la un euro, ca merita niste zacusca de la Metro de acolo. In metro e ca la noi, la intrare, pe dreapta, e o gagica cu calculatorul in fata, ii intinzi cartea de identitate si iti face legitimatie de o zi cu numele tau in chirilica pe ea.
Ai 127 de km din Constanta, in 2 ore i-ai facut.
CGB
la sf de mai am fost si eu anu asta in neptun. in afara de fro 10 nemti (mosi si babe) si cativa romanasi, era pustie statiunea. a fost super oricum. liniste, verdeata, soare, apa acceptabila, plaja goala. mai nasol cu haleala. nu prea aveai de unde alege fiind toate inchise.

acu' in decembrie ma atrage taman pustietatea de care zici ca era prin mamaia.

sadi, hotelul ala e super ok, dar preturile is cam exagerate. tinand cont si de perioada extra-extra-extra sezon. ma intreb cat dracu e camera in plin sezon, daca acum e 1,8 mil camera dubla.

am gasit ceva prin mamaia. un hotel deschis si iarna. selena ii zice. 2 stele. 800 mii camera dubla ( http://www.litoralulromanesc.ro/hoteluri_iarna.htm ). are si piscina langa el smile.gif

PAM
de cate ori am mers iarna la mare (am facut chiar si un revelion smile.gif) am stat la Perla. foarte OK hotelul doar ca nu mai stiu preturi.
dack
Un hotel foarte bun unde stau cand mai ajung iarna (am facut si 2 revelioane acolo) este Corsa, in Mangalia. Totul este nou, are incalzire, ac, apa calda, tv, mobila noua, mic dejun inclus in pret, vedere la mare.
Anul trecut camera era 130 RON/noapte, cu oferte mai bune in caz de Craciun si Revelion.

http://www.hotelcorsa.com/

CGB
ce inseamna oferte mai bune de craciun si rev? adik mai ieftin de 130 camera?

si inca ceva. ptr cei care-ati fost iarna la mare. cum e cu apa calda si caldura, in camere? si cam care e gradul de ocupare al hotelului in perioada revelionului? banuiesc ca nu-i prea multa lume.

PAM, la perla am stat si eu nu demult. am prins o perioada cand se stricau des lifturile. si io aveam camera la etaju' 9. am facut destula miscare atunci. in rest totul ok.
dack
Da-le un telefon pentru oferta de anul asta. In camere era cald, apa calda too.
Ocupare cel mult un sfert.
R19/16v
Eforie Nord - Hotel Europa ****
touche
cristib nu iti recomand hotelul selena din Mamaia , este sub orice critica.

Hotelul corsa din mangalia este bun, dar din cate imi aduc aminte nu cred ca are restaurant.

o alta solutie este Scoica land mai multe informatii gasesti aici ( cazare scoica land )
dumid
Unde e de fapt scoica land? Pe site-ul lor nu scrie nici o adresa, doar numere de tel.
touche
Scoica Land este pe drumul spre Navodari. Dupa ce treceti de statiunea Mamaia. Este cam pe la jumatatea distantei dintre Mamaia si Navodari.

CGB
arata ok "scoica land" asta. dar, prin jur e ceva de facut pe timp de iarna? o terasa, un restaurant....o chestie acolo? haleala gasesc sau tre' sa merg in constanta sau mamaia?
dumid
Terasa?!?
semit
eu as vrea sa le ofer parintilor un cadou de sarbatori.. un tratament AICI

A fost cineva? merita cascavalu?
CGB
ma rog....terasa a fost asa la plesneala smile.gif in sensul de ceva de facut cat stau p-acolo. c-am inteles ca e intre navodari si mamaia, hotelul asta. si din cate stiu zona aia e cam pustie.


semit: merita.
dumid
Pustie nu e , ca s-a construit enorm p-acolo (am fost asta vara), inclusiv 3-4 blocuri de locuit. Dar nu cred ca vei gasi multe restaurante deschise in Mamaia. Cei din Constanta ar trebui sa ne dea mai multe detalii.
touche
intr-adevar zona este destul de pustie pe timp de iarna, dar este foarte aproape de constanta.La scoica Land poti numai sa mananci si sa te cazezi.

Pentru alte distractii cred ca este necesar deplasarea pana in constanta sau navodari, eu personal va recomand Constanta.

Mai este si solutia hotelurilor din constanta, dar din pacate acestea sunt scumpe, iar conditiile sunt asa si asa

gasiti cate ceva despre hotelurile din constanta aici ( hoteluri CTA )

Eu va recomand hotelurile Ibis, Class si Ferdinand.

Hotelul Ibis este chiar pe faleza ( zona modern ) la parterul hotelul gasiti o cafenea si un restaurant iar la subsol au o zona amenajata pentru biliard si bowling, darts. Preturile sunt mari.

Hotelurile Class si Ferdinand sunt in centrul comercial, foarte aproape de Tomis Mall.Sunt foarte multe baruri in zona si nu numai.
PAM
QUOTE(semit @ 22 Nov 2007, 14:35)
eu as vrea sa le ofer parintilor un cadou de sarbatori.. un tratament AICI

A fost cineva? merita cascavalu?
*



nope, din cate am auzit eu desi dai o gramada de banii absolut toti angajatii asteapta spaga. mad.gif mi-a povestit o prietena buna care si-a luat unul dintre cele mai scumpe pachete si s-a intors total nemultumita.
acum ... depinde si de asteptarile fiecaruia ce-i drept ... dar la banii astia ... unsure.gif
traffictours
Pai daca e vorba de cazare in Constanta: www.traffictours.ro/RegimHotelier
touche
am gasit o harta pentru scoica land
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.