Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Renault Megane Dynamique 1.6 16V 110CP
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4
sorin_f39
De saptamana asta sunt fost posesor de Dacia SupeRNova Confort (2001). Masina are 102.000 km. A venit momentul sa ma despart de ea. Din fericire, am reusit sa fac ca ea sa ramana in familie, asa ca o voi vedea foarte des. Este o masina pe care o iubesc enorm, pe care am ingrijit-o foarte mult si niciodata nu m-a dezamagit. I-am schimbat in cei putin peste 100.000 km: radiatorul (la 60.000 km), planetara dreapta (la 80.000 km), planetara stanga, bucsaraia, tobele intermediara si finala (la 90.000 km), sabotii (la 100.000 km). In rest, am trecut pe la service doar pentru revizii.
Am comandat acum 1 luna Renault Megane Dynamique 1.6 16V 110CP.
Masina pe care mi-o doresc enorm este o Alfa Romeo. E un vis care poate se va realiza intr-o zi. Asa ca, in clasa compacta, am luat cea mai buna oferta. Si asta a insemnat Renault Megane. Nu mi-am dorit o masina franceza, insa am vrut ca sa am maximum de dotari intr-un pret foarte bun.

Masina are culoarea bleu crepuscule si se prezinta dupa cum urmeaza:

----------------------------
Renault Megane Dynamique 1.6 16V 110CP

Dotari Standard
- Airbag-uri laterale torace pentru locurile din fata
- Airbag-uri frontale adaptabile pentru sofer si pasager (cu posibilitatea de deconectare manuala a airbag-ului pasager)
- Aprinderea automata a luminilor de avarie in cazul unei franari de urgenta
- A.B.S. cu repartitor electronic de franare E.B.V.+ A.F.U. (Asistenta la Franarea de Urgenta)
- Pachet "Drumuri dificile"
- Airbag-uri laterale cap pentru locurile din fata si din spate
- Centuri fata in 3 puncte, cu reglare pe inaltime, pretensionare si limitator de efort
- Centuri laterale spate in 3 puncte, cu pretensionare si limitator de efort
- Centura centrala spate in 3 puncte, cu limitator de efort
- Sistem Isofix de prindere a scaunului copil pentru locul pasagerului din fata si cele laterale spate
- Tetiere fata reglabile pe inaltime
- Imobilizator electronic codat
- C.A.R. (Inchiderea automata a usilor, portbagajului si a trapei pentru carburant la demaraj)
- Directie asistata electric variabila
- Volan reglabil pe inaltime si in profunzime
- Computer de bord cu 6 functii: distanta parcursa, viteza medie, autonomia de carburant, consum total/mediu/instantaneu
- Semnal sonor pentru uitarea stingerii farurilor, centurii de siguranta, nivelul minim de carburant, alerte rosii
- Faruri dublu optice reglabile pe inaltime cu ajutorul comenzii plasate pe tabloul de bord
- Stergatoare parbriz cu 2 viteze si cadenta variabila
- Stergator luneta cu activare automata la mersul cu spatele
- Functia "Follow me home"
- Inchidere centralizata si demaraj cu card
- Radio cu mono CD 4X15 W RDS codat, cu afisaj separat, satelit de comanda
- Geamuri electrice fata
- Geamuri si parbriz cu tenta
- Bare de protectie si oglinzi in ton cu caroseria
- Parasolar pentru sofer si pasager cu oglinda pentru machiaj
- Scrumiera mobila (cu posibilitatea de plasare pe consola, in panourile usilor)
- Trapa pentru carburant cu deschidere integrata
- Scaun sofer cu reglare pe inaltime
- Bancheta spate rabatabila si fractionabila 1/3-2/3
- Trape sub locurile din fata
- Spatiu de depozitare deschis in partea centrala din fata
- Tabliera spate mobila
- Proiectoare de ceata
- Oglinzi retrovizoare electrice si degivrante, asferica pe partea soferului
- Geamuri electrice fata si spate, cu impuls si sistem anti-prindere
- Scaun sofer cu reglare lombara
- Volan imbracat in piele
- Tempomat si limitator de viteza
- Spatiu de depozitare inchis in cotiera din fata
- Spatii de depozitare inchise sub cotierele usilor din fata

Dotari Optionale
- 4 jante din aluminiu 16 tip Tuxedo
- Pack CLIMATIQUE:Aer conditionat cu reglaj automat+senzor de ploaie si lumina
- Pack XENON:Faruri cu Xenon cu inaltime adaptabila si sistem de spalare
- Vopsea metalizata
- Baghete laterale si insertii in barele de protectie in ton cu caroseria (implica obligatoriu vopsea metalizata)
- Airbag-uri laterale torace pentru locurile din spate
- Radio CD cu MP3 si satelit de comanda
----------------------------------------

Exact in forma asta am comandat-o.
Masina a venit aseara in tara iar luni o voi ridica de la dealer.


PS: Scuze daca vi se pare topicul prea lung.
semit
Welcome to the club.. asteptam poze.. si sa o stapanesti sanatos si macar sa te tina cat supernova biggrin.gif
dumid
Welcome. Era pe stoc uzina.? Te intreb pt ca sunt uimit ca a durat doar luna livrarea la un bicorp din Spania!
De fapt vad ca ai comandat-o cu diverse optiuni, deci putin probabil sa fi fost stoc.
Asteptam poze. Felicitari si multi km fara nici un fel de probleme!
sorin_f39
Multumesc pentru urari.

Mai exact, comanda ferma am dat-o pe 05.10.2007. Masina vine intr-adevar din Spania dar nu mai stiu exact cand a intrat in fabricatie. Cred ca undeva prin jurul lui 25.10.2007. O sa-mi reimprospatez memoria cand ma voi duce saptamana viitoare la dealer pentru a o ridica.
Manuel
Felicitari! Cat a costat cu totul? Si neaparat pozeeee la rezolutie mare smile.gif
sorin_f39
Pretul masinii este 15.540 euro.
La care se vor adauga covorase, Casco, RCA, rovigneta etc.
sorin_f39
Pana in prezent am mai dat:

Covorase (de la dealer): 149 lei
RCA (1 an): 308 lei
Casco full (1 an): 1846 lei

plus doua plinuri.

Urmeaza sa ma ocup si de inmatriculare cand voi primi cartea de identitate a masinii.

Am facut si poze, insa de fiecare data cand incerc sa le atasez, imi da eroare.
Problema apare cand incerc sa le incarc.

26 Nov 2007, 17:31:
Am o nelamurire.
Stiam ca atunci cand masina e noua, ar trebui sa ma duc la service pentru o verificare preliminara (undeva intre 1000 si 3000 km).
Mie mi-au spus cei de la reprezentanta ca ne vedem direct la 15.000 km.

Cum este pana la urma?
bear_mc
Cum au zis cei de la reprezentanta. La 15000 prima revizie desi poti sa o faci si mai repede daca vrei. Eu o fac la 10.000 acum.
bulan
QUOTE(sorin_f39 @ 26 Nov 2007, 14:22)
Am o nelamurire.
Stiam ca atunci cand masina e noua, ar trebui sa ma duc la service pentru o verificare preliminara (undeva intre 1000 si 3000 km).
Mie mi-au spus cei de la reprezentanta ca ne vedem direct la 15.000 km.

Cum este pana la urma?
*


Nu mai este ce a fost o data!La camioanele iveco prima revizie si primul schimb de ulei este la 75000km fara de rodaj.Bucurate de masina si mergi fara griji macar pana iese din garantie!
sorin_f39
[attachmentid=1627421160][attachmentid=1627421161][attachmentid=1627421163][atta
chmentid=1627421166][attachmentid=1627421168][attachmentid=1627421169][attachmen
tid=1627421170][attachmentid=1627421171][attachmentid=1627421173]

Am reusit sa atasez cateva poze. Au fost facute la 5 megapixeli si cred ca din cauza ca sunt prea mari nu puteau fi atasate. Dar le-am micsorat si au mers atasate.

28 Nov 2007, 21:13:
Alte cateva poze...... [attachmentid=1627421175][attachmentid=1627421176][attachmentid=1627421177][atta
chmentid=1627421178][attachmentid=1627421179][attachmentid=1627421180]
MuciX
Foarte frumos. S-o stapanesti sanatos, curata, ingrijita, si nesifonata de cei cei "se pricep" la parcari in fata la carrefour.
bear_mc
Frumoasa foc masinuta ta. Sa te bucuri de ea si sa nu ai nici un fel de problema. smile.gif
dumid
Foarte frumoasa!!! Multi km fara probleme. Nu imi pot da seama din poza facuta la interior- au scos intr-adevar beculetele din usi? (vad ca inscriptia "Renault" de pe spate inca o mai pun).
Ma oftic ca nu am putut pune si eu airbaguri torace spate.Nu erau in lista.
Laurentziu83
Sa o stapanesti sanatos si fara probleme.

Ai scos-o la aer curat, la Garboavele? biggrin.gif
sorin_f39
Multumesc frumos pentru urari!!!

QUOTE(dumid @ 29 Nov 2007, 10:00)
Foarte frumoasa!!! Multi km fara probleme. Nu imi pot da seama din poza facuta la interior- au scos intr-adevar beculetele din usi? (vad ca inscriptia "Renault" de pe spate inca o mai pun).
Ma oftic ca nu am putut pune si eu airbaguri torace spate.Nu erau in lista.
*



Nu am fost atent daca mai sunt sau nu beculete in usi. O sa ma uit si o sa scriu aici.
Mie putin imi pare rau ca nu am putut pune ESP. Nu era nici macar optional. Dar nu e ceva care sa ma afecteze. Airbag -urile sunt insa (mai) importante.

QUOTE(Laurentziu83 @ 29 Nov 2007, 11:28)
Sa o stapanesti sanatos si fara probleme.

Ai scos-o la aer curat, la Garboavele? biggrin.gif
*



Am ajuns pana la Metro si apoi am zis sa dau o fuga si pana la Garboavele. Iesisem si cu ideea de a face poze, insa ma gandisem la faleza. Daca insa tot mi-a venit ideea cu Garboavele, am facut acolo.
sorin_f39
Azi am inmatriculat masina. Per total, timpul cumulat petrecut pentru inmatriculare a fost de 2 ore si 30 minute.

Am platit la CEC taxa de inmatriculare de 50 lei, respectiv taxa pentru certificatul de inmatriculare de 30 lei.
Apoi am fost la un birou de copiat acte si acolo o doamna mi-a dactilografiat fisa de inmatriculare si o cerere pentru inmatriculare catre comandantul politiei. Am mai dat 5.40 lei. Apoi am fost la finante de am platit taxa de prima inmatriculare. Valoarea ei este de 648 lei. Apoi am fost la "taxe si impozite" unde am platit impozitul pana la sfarsitul anului (5 lei) si o taxa de timbru de 4 lei. Tot acolo au stampilat si fisa de inmatriculare. Apoi am fost la Politie cu toata hartogaraia si am mai platit si acolo 40 lei pentru numerele definitive (luate "la rand"). Urmeaza sa mai platesc si rovigneta.

Spuneam ca in total, totul a durat, cumulat, 2 ore si 30 minute.
La ora 9.05 - 9.10 am plecat de acasa spre biroul de copiat acte de langa Politia Rutiera. Apoi m-am dus la Finante unde am platit taxa de prima inmatriculare si de aici am mers direct la "taxe si impozite". Am ajuns aici la ora 11. Era o "coada mare" (ca de fapt oriunde in Galati biggrin.gif ) de 5 persoane. Mi s-a spus ca sa revin dupa ora 11.45 pentru a lua fisa stampilata. La ora 12 eram acolo, erau 2 personae la ghiseul respectiv, asa ca in 5 minute eram plecat de acolo. La Politie am ajuns pe la 12.15 si erau vreo 6 persoane inaintea mea pentru depunerea hartiilor pentru inmatriculare. Am stat vreo 12 - 15 minute pana am terminat si mi s-a spus sa vin la ora 15 pentru a-mi lua numerele definitive. Si asa am facut ....

In 2 saptamani am facut in jur de 1700 km si deocamdata totul e OK.
aphophis
multi km fara probleme si de la mine. super masinuta, inca arata bine desi are atatia ani in spate..
sorin_f39
In primul rand: LA MULTI ANI !!!

Am facut 3500 km cu masina si singurul regret este ca nu am mai multi cai putere. Sunt foarte multumit de ea; poate este prematur sa spun asta, dar asta este adevarul. Am tinut-o 3000 km in regim de rodaj (maxim 90 km/k si nici o accelerare care sa depaseasca 3000 rotatii/minut). I-am dat o data, dupa ce am depasit cei 3000 km, 170 km/h si tare as fi vrut atunci sa am drum care sa-mi permita sa merg cu acceleratia la fund si sa vad totodata exact diferenta dintre viteza maxima afisata pe vitezometru si cea afisata de catre GPS. Consumul nu l-am facut niciodata si nici nu m-a interesat vreun pic cat consuma. In mare, stiu cam cat consuma, dar nu am tinut cont si nici nu cred ca o voi face.
Ca o concluzie, numai de bine pana in prezent.


PS: Un coleg ce si-a achizitionat de curand (cam in acelasi timp cu mine) un Renault Megane Sedan Manager are deja un greieras in bord. El zice ca asa a venit masina din Turcia. Incet - incet tind sa cred ca este diferenta calitativa intre masinile Renault produse in Spania si cele din Turcia.
papa_mulo
Sa o stapanesti sanatos! Frumoasa...iar ambianta Dynamique, personal mie imi place cel mai mult din toate care sunt pe Megane!
sorin_f39
Multumesc, papa_mulo.
Pacat insa ca nu aduc in Romania si motorizarea de 2.0 16V 135CP. Pe aceea as fi vrut-o.
sorin_f39
Saptamana viitoare voi plati si impozitul pe anul 2008: 60 lei.

Pana in prezent, platile totale pe care le-am facut (pun si impozitul de mai sus) catre stat sunt:

RCA (1 an): 308 lei
Casco full (1 an): 1846 lei
taxa de inmatriculare CEC: 50 lei
taxa pentru certificatul de inmatriculare: 30 lei
fisa de inmatriculare: 5,40 lei
taxa de prima inmatriculare: 648 lei
impozit la stat pentru 2 luni: 5 lei
taxa de timbru: 4 lei
impozit la stat pe 2008: 60 lei
numere provizorii: 70 lei
numere definitive: 40 lei
rovigneta: 101 lei
-----------------------------------------------------------------
TOTAL: 3167,4 lei

Sper ca n-am uitat nici o taxa. biggrin.gif

In rest, in cei 4600 km pana in prezent, benzina, lichid de spalat parbrizul si spalatorie.
Am reusit pana la urma, pe A2, doar pe banda a doua (pe prima banda e deranj), sa-i dau 190 km/h. Mananca benzina, dar e vorba de satisfactie personala, asa ca nu ma deranjeaza.
ady85btz
Frumoasa blush.gif
S-o stapanesti sanatos si la cat mai multi km
j.d
Foarte frumoasa masina intr-adevar! Mai ales farurile cu xenon...wub.gif Sa o stapanesti sanatos! smile.gif
red_dog


Am facut 3500 km cu masina si singurul regret este ca nu am mai multi cai putere. Sunt foarte multumit de ea; poate este prematur sa spun asta, dar asta este adevarul. Am tinut-o 3000 km in regim de rodaj (maxim 90 km/k si nici o accelerare care sa depaseasca 3000 rotatii/minut). I-am dat o data, dupa ce am depasit cei 3000 km, 170 km/h si tare as fi vrut atunci sa am drum care sa-mi permita sa merg cu acceleratia la fund si sa vad totodata exact diferenta dintre viteza maxima afisata pe vitezometru si cea afisata de catre GPS.

Si a mea e noua dar am in carte scrie negru pe alb ca pana la 1000KM sa nu ai dai mai mult de 3500R/min sau 130km/h de unde ai auzit tu de varianta de 3000km si max 90 e cam ciudat sau asa ai vrut tu lamurestema si pe mine? eu dupa 1000km i-am dat sa pape jeragai biggrin.gif
sorin_f39
@ ady85btz & j.d

Multumesc mult!

----------------------------------

@red_dog

Ai dreptate cu ceea ce scrie in carte si inclusiv dealer -ul mi-a spus sa stau linistit 1000 km (adica exact ce scrie in carte). Dupa care, pot merge cum vreau.
A fost doar o alegere a mea ca 3000 km sa nu depasesc 3000 rot/min (in carte scrie 3500 rot/min). La 90 km/h, turometrul indica in jur de 2800 rot/min. De aceea mergeam cu 90 km/h, tocmai in ideea de a nu depasi 3000 rot/min.


Vad ca ai varianta Xtreme. Si eu am vrut Xtreme, insa din cauza faptului ca nu avea Xenon, nici macar optional, m-am orientat catre Dynamique. Sa o stapanesti sanatos si pune de un jurnal de bord.
red_dog
sorin_f39 m-ai linistit cu turatia in prima 1000 ca eu cu greu m-am abtinut sa nu ai dau peste 3500r/min.o sa o pun si pe a mea aici dar astept sa o spal o data frumos si sa ai fac cateva poze frumoase cool.gif.Pe mine sincer ma facut sa o aleg pe ea din cauza ca are alta tapitarie si nu e asa rapandita la noi mai aleas ca e bi-corp
sorin_f39
Ieri am dat o fuga la Vama Veche, iar apoi am mers prin toate statiunile. Vremea a fost superba, iar la Vama Veche era atat de frumos incat nu vroiam sa mai plec. E drept, erau cateva locuri pe nisip pline de pet -uri si alte gunoaie de acest gen, insa am ignorat aspectul asta si m-am bucurat de ceea ce merita intr-adevar. Am atasat si cateva poze, de la Vama Veche si de la Neptun.

Despre masina, am facut 5000 km si pana in prezent, foarte multumit.
M-am intalnit cu un amic in CT, care stia ca am luat masina in noiembrie, dar nu stia ca este benzinar. Cand ne-am plimbat prin Mamaia, a ramas extrem de placut impresionat de faptul ca nu se aude motorul, el avand diesel. Mergeam cu 60 - 70 km/h. De fapt, prima intrebare cand ne plimbam a fost: "E pe benzina??????" La raspunsul meu afirmativ, a zis "Nu pot sa cred ce silentioasa e..."
M-a uns pe suflet treaba asta.
ANTIdacie
pai de unde si pana unde un motor sisel e mai silemtios decat unul pe benzina?Eu unul nu am auzit pana acum de asa ceva!
sorin_f39
N-a zis nimeni ca un motor Diesel ar fi mai silentios decat unul Otto. Ideea era ca, el fiind obisnuit numai cu zgomotul motorului Diesel si nestiind ce motor am pana in momentul cand a mers cu mine, a ramas foarte surprins de silentiozitatea motorului de pe masina mea.
bulan
Care masina are popul mai urat,a mea sau a ta???Pune mana pe satar si fa o critica obiectiva!!!
EDIT:Acum ti-am citit profilul si vad:Cel mai activ în Formula 1
( 255 postări / 29% din postările active ale acestui membru ).De aceea nu conteaza ce consum mediu ai.
Cu stima bulan!
sorin_f39
Daca as fi fost interesat de consum sau daca as fi mers in functie de consum, atunci luam fara discutie Diesel. Dar mie imi plac motoarele pe benzina. Si imi place viteza. Oricum stiu ca un benzinar papa combustibil considerabil la viteze mari. Dar satisfactia de a merge cu viteza este, vorba reclamei, nepretuita. Atunci, de ce sa ma mai intereseze consumul? Iar pe de alta parte, cand sa-mi fac poftele, daca nu acum, cand sunt tanar?

Sunt cel mai activ in F1 si WRC pentru ca astea sunt pasiunile mele de mic.

Da-l incolo de popou. Sa ne bucuram de ele, asta conteaza. Nu care arata mai bine.
andr3y
frumos model,si bine echipat !! cat mai multi km aman2 cool.gif
sorin_f39
@ andr3y: Multumesc!

Iata si prima neplacere (patita in Bucuresti). Mi-au spart hotii luneta masinii, au scos panoul de la hayon si l-au aruncat pe bancheta din spate. Au furat din portbagaj un aspirator auto si un bidon cu 5 litri cu lichid pentru pabriz. Nu s-au atins de geanta cu trusa, stingator si triunghi si nici de roata de rezerva. A doua zi dimineata, cand am vazut treaba asta, sa innebunesc si nu altceva. E prima data cand mi se intampla asa ceva si sincer, orice s-ar spune despre violenta, in acele momente daca ii stiam pe cei care mi-au facut asta, pur si simplu as fi dat in ei cu orice mi-ar fi cazut in mana. Acum sunt mai calm, insa tot as vrea sa-i gasesc.
Politia a venit cam la 10 minute din momentul in care am sunat la 112. Mi-au zis, poate ca o incurajare, deoarece m-au vazut ca eram plin de nervi, ca e oarecum "normal" ceea ce s-a intamplat la masinile care nu au nr de B. Din ceea ce am vazut eu, in zona de parcare in care s-a intamplat, erau masina mea cu nr de GL si un Megane Sedan cu nr de AG, restul fiind de B. Le-am multumit oricum pentru amabilitate.

Pana la urma, bine ca singura paguba fizica este doar luneta si va fi inlocuita pe CASCO. N-au zgariat-o nici pe afara si nici pe interior. Interior ma refer doar la zona portbagajului, atat cat s-au putut intinde ei prin luneta sparta.
bulan
"""Politia a venit cam la 10 minute din momentul in care am sunat la 112. Mi-au zis, poate ca o incurajare, deoarece m-au vazut ca eram plin de nervi, ca e oarecum "normal" ceea ce s-a intamplat la masinile care nu au nr de B."""
In timp ce ma plimbam cu Pufi il vad pe un tataie care ridica stergatoarele unui bicorp albastru cu numere de Olt parcat in fata blocului.Intreb
-tataie te mananca pielea?
-pai domnule ce cauta olteanu asta aici ca si asa nu avem locuri de parcare
-tataie e masina mea si o sa fac actele cu olteanu la anul in februarie cand expira rca,casco si vigneta.Mai te deranjeaza cu ceva masina acum?
-pai eu de unde putem sa stiu?
-de la administratorul blocului si fii atent ca fac ture la greu cu Pufi si poate te vad ca te mai iei de masini ca boala de om sanatos ca ti-o trag cat esti de batran.
Bineinteles ca nici macar nu stiu a cui este masina dar nu suport sa trec indiferent pe langa nemernici
andr3y
QUOTE(bulan @ 23 Feb 2008, 20:53)
"""Politia a venit cam la 10 minute din momentul in care am sunat la 112. Mi-au zis, poate ca o incurajare, deoarece m-au vazut ca eram plin de nervi, ca e oarecum "normal" ceea ce s-a intamplat la masinile care nu au nr de B."""
In timp ce ma plimbam cu Pufi il vad pe un tataie care ridica stergatoarele unui bicorp albastru cu numere de Olt parcat in fata blocului.Intreb
-tataie te mananca pielea?
-pai domnule ce cauta olteanu asta aici ca si asa nu avem locuri de parcare
-tataie e masina mea si o sa fac actele cu olteanu la anul in februarie cand expira rca,casco si vigneta.Mai te deranjeaza cu ceva masina acum?
-pai eu de unde putem sa stiu?
-de la administratorul blocului si fii atent ca fac ture la greu cu Pufi si poate te vad ca te mai iei de masini ca boala de om sanatos ca ti-o trag cat esti de batran.
Bineinteles ca nici macar nu stiu a cui este masina dar nu suport sa trec indiferent pe langa nemernici
*



nota 10 pt bulan biggrin.gif
asa trebuie facut la astia care ii f..... grija altuia !!!
sorin,ai schimbat luneta in bucuresti ?
sorin_f39
Pentru a incasa bani, Generali au, in Bucuresti, sucursale la "orice colt de strada". In schimb, au UN SINGUR BIROU PENTRU DAUNE ce trebuie sa acopere TOT BUCURESTIUL! Este incredibil, tinand cont de numarul de masini din capitala.

Eu am vrut sa fac totul la Bucuresti, daca tot eram acolo. Am fost insa la Generali, una dintre sucursalele localizata pe Uverturii. Fiind primul incident care mi se intampla cu vreo masina, nu am stiut ca o constatare Casco se face doar la un birou pentru daune. Am trait cu impresia (gresita) ca orice sucursala are si un inspector daune. Asa ca de la sucursala de pe Uverturii (era cea mai apropiata de service -ul Serus la care as fi vrut sa fac reparatia) m-au trimis pe Soseaua Plevnei. Nu va mai spun ca am innebunit in traficul din Bucuresti. La biroul daune de pe Plevnei era o coada foarte mare. Asa ca, am facut stanga - imprejur si am plecat catre GL.
La GL, la Generali, totul a durat maxim 20 minute; fara nervii pe care i-as fi adunat in Bucuresti, fara trafic etc. Apoi am plecat la service -ul Renault de pe digul GL - BR. Cum nu aveau pe stoc luneta cu tenta verde (asa era cea originala, asa vreau sa pun alta la loc), au dat comanda si zilele astea astept telefon de la service ca sa-mi spuna ca luneta a venit.
sorin_f39
Am rezolvat si problema cu luneta. Dupa ce am facut comanda la urgenta, iar APAN mi-a zis ca dureaza in acest caz maxim 7 zile lucratoare pana vine luneta, totul s-a intins de fapt pana la 13 zile lucratoare. Au fost ceva certuri intre mine si cei de la APAN si de la Vocea Clientului deoarece eram nervos pe faptul ca mi-au zis un termen si de fapt sa prelungit cu aproape 100%. Pana la urma totul s-a terminat cu bine. Luneta e in jur de 1050 lei la care se adauga adezivul, manopera si nu mai stiu ce; totul a costat 1400 lei. Eu dat dat 348 lei reprezentand fransiza, iar restul Generali. Sper sa nu mai am parte de astfel de neplaceri.

Vineri dimineata am mers cu un BMW Seria 1 120d. Proprietarul si-a pus pe masina chitul de M Sport, asa ca, din punct de vedere al motorizarii, a dus masina de la 177 CP si 350 Nm pana pe la 205 CP (sper ca am retinut bine) si 380 Nm. Masina, fara a avea navigatie si trapa electrica, era full-options. Am facut ceva "teste" cu ea pe digul GL - BR. M-a dat pe spate cuplul enorm al motorului si acceleratia 0 - 200 km/h. Nu-mi plac motoarele pe motorina, insa asta este bijuterie.

Apoi sambata m-a "enervat" unul cu un Prestige. Am fost pana la Focsani, iar pe distanta Sendreni - Hanu Conachi pur si simplu a stat in fundul meu. Ne-am depasit de vreo 3 ori, dar n-am putut sa scap de el. E drept, cand era in fata mea, nici el nu a putut sa se indeparteze. Dar ma oftic ca doar atunci cand schimbat la peste 5000 rot/min puteam sa-mi iau un oarece avans. Iar m-am intrebat: de ce naiba nu aduc astia de la Renault si motorul de 2.0 16V 136 CP??????
Alexu7
QUOTE(bulan @ 23 Feb 2008, 20:53)
In timp ce ma plimbam cu Pufi il vad pe un tataie care ridica stergatoarele unui bicorp albastru cu numere de Olt parcat in fata blocului.Intreb
-tataie te mananca pielea?
-pai domnule ce cauta olteanu asta aici ca si asa nu avem locuri de parcare
-tataie e masina mea si o sa fac actele cu olteanu la anul in februarie cand expira rca,casco si vigneta.Mai te deranjeaza cu ceva masina acum?
-pai eu de unde putem sa stiu?
-de la administratorul blocului si fii atent ca fac ture la greu cu Pufi si poate te vad ca te mai iei de masini ca boala de om sanatos ca ti-o trag cat esti de batran.
Bineinteles ca nici macar nu stiu a cui este masina dar nu suport sa trec indiferent pe langa nemernici
*



radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
sorin_f39
Week-end -ul trecut (22 - 23 martie) am facut o excursie rapida pe Valea Prahovei.
N-am mai fost pe DN1 de vreo 2 ani si sincer m-a cam disperat drumul asta. GPS -ul suna intr-una din cauza camerelor si astfel nu am iesit din 70 km/h in sate, respectiv 110 km/h in afara. In ritmul asta, calculatorul de bord afisa o autonomie de 902 km. tongue.gif
Iar renumitul DN1 are vreo cateva portiuni cu denivelari. Asta ca nu mai spun ca drumurile din Predeal pana la 3 Brazi, respectiv Cioplea sunt varza. Intr-o statiune de bogatasi drumurile arata ca intr-un sat parasit de lume.
In schimb, Brasov este foarte frumos. Mie mi-a placut mult.
Atasez cateva poze facute in calatoria asta scurta si rapida:
sorin_f39
In week-end -ul de acum 4 zile (29 - 30 martie) am fost cu niste prieteni si cu inca 2 masini la CT. Am fost sambata, pe parcursul zilei, la Vama Veche si la Mangalia iar noaptea am ramas in CT. Am preferat sa mergem pe A2, adica GL - BR - Slobozia - Drajna - A2 - CT. Noaptea, prin Mamaia, erau vreo 2 masini ale caror soferi le dadeau talpa.
Megane -ul meu are acum in jur de vreo 7800 km si tot ma bate gandul sa-i schimb uleiul si filtrul de ulei. Nu prea am incredere ca uleiul isi pastreaza proprietatile pe parcursul a 15.000 km. Sa vedem....

Atasez si cateva poze facute atunci:

CataT
Felicitari pt poze, s-o stapanesti sanatos!!!
Ati facut o mica intalnire RENO la mare??? Felicitari!!
sorin_f39
Pentru toti 3, Renault Megane, respectiv Renault Clio 3, au fost cele mai bune oferte de pe piata. De aceea am achizitionat toti 3 modele Renault. Dar se poate spune ca a fost si o mica intalnire Renault la mare.
Ne-am mai gasit acolo cu un prieten din CT care are un Ford Fiesta pe care si l-a achizitionat acum 2 saptamani, insa el nu era cu noi in momentul in care au fost facute pozele.
Sincer, Clio 3 mi se pare peste Fiesta din toate punctele de vedere: motorizare, dotari, calitate a materialelor, confort interior etc.
sorin_f39
In week-end -ul asta am mers cu un Logan dCi si cu un Passat 1.9 TDI.
Concluzia e urmatoarea: dau in scris ca in urmatorii 10 ani nu-mi voi lua tractor (sa nu se supere posesorii de Diesel de aici pe mine, insa asta e parerea mea), iar dupa perioada asta, sau sper eu mult mai inainte, voi schimba benzinarul pe o masina cu motor electric.
Prea mult zgomot pentru prea putine lucruri.......
sorin_f39
Am dotat masina cu o tavita pentru portabagaj. Pana acum tineam un cauciuc insa am comandat la un coleg de pe forum o tavita si vine perfect.
Am mai facut un drum lung si week-end -ul asta si sunt din ce in ce mai incantat de masina. Iar la viteze mari (> 150 km/h) este extraordinara. Cel putin o consider peste concurenta directa cu care am mai mers pana acum: Astra, 307 si cel putin la fel cu Focus. Diferenta insa destul de mare fata de Seria 1.

Ma bate gandul sa pun folie pe geamurile din spate si pe luneta. Dar inca mai studiez "problema".


Un mesaj pe care l-am scris si pe topicul "Romania - santierul autostrazilor" din sectiunea Stiri:

------------------------
NU MERGETI DE NICI O CULOARE PE DRUMUL DRAJNA - SLOBOZIA !!!

Au pus PIETRE peste vechiul asfalt si asa a ramas drumul pana in prezent. A scapat o singura portiune de aproape 2 km in apropierea caii ferate de la Drajna, iar asfaltul turnat anul trecut pe o portiune de 6 km deja e plin de gropi.
Evitati drumul asta daca va e mila de masinile voastre.
Am pus avariile si am mers cei 17 km cu 10 km/h.

PS: Am scris cu litere mari nu ca sa tip, desi azi eram pachet de nervi cand am trecut pe acolo (nestiind ca drumul arata in halul asta), ci ca sa intelegeti ca nu se merita sa mergeti pe acolo.
------------------------

Pentru cei care nu cititi acolo, va recomand sa evitati acest drum pe care am mers chiar azi.
sorin_f39
Am dat o fuga pana la Brasov. Am plecat ieri de dimineata. La Bucuresti, am alimentat de la OMV -ul de la Pipera. Pe la ora 9 cand am plecat apoi catre Brasov, era foarte aglomerat la iesirea spre DN1. Am resetat calculatorul de bord dupa ce am alimentat. Pe DN1 am mers in ritmul in care se merge acolo, adica 70 km/h in sate si 110 - 120 km/h in afara (nu prea imi convine ritmul asta lent, dar camerele vegheaza, asa ca nu ma risc). Dupa vreo 40 km socotit de la OMV, cand deja eram pe DN1, in ritmul de mers de care va zic, "range" -ul afisat de calculator era de 966 km. up.gif Eu tin afisajul pe "range". De curiozitate, am dat si pe consumul instantaneu. In sate, cu pilot automat si climatronic, la 70 km/h, consumul era 5.2 - 5.4 l/100km. In afara, la 120 km/h, tot cu pilot automat si climatronic, consumul afisat era de 6.3 - 6.5 l/100km. In masina erau 4 persoane.
sorin_f39
Miercuri am schimbat uleiul, filtrul de ulei si filtrul de aer. Merg destul de tare si nu am incredere ca uleiul isi pastreaza proprietatile pe toata "plaja" de 15.000 km.
I-am pus Elf 5W40 : 167 lei (5 litri) - uleiul a fost adus de mine. Pentru filtre plus manopera am mai scos din buzunar inca 203 lei. Le-am spus celor de la service sa nu reset -eze calculatorul. Din timpul petrecut la service (1 ora), o parte din el am "studiat" Laguna 3. Masina este, din punctul meu de vedere, frumoasa si in exterior si in interior. Poate doar la bot ar fi putut sa mai lucreze putin, insa chiar si asa arata foarte bine. Referinta in clasa asta ramane Alfa Romeo 159, dar e greu sa te bati cu italienii la design. Pacat insa de motorizarile oferite pentru Laguna 3. Pentru o asemenea masina nu poti veni cu motoare de 1.6 si 1.5 dCi. Aici eu consider ca e un mare minus in lupta cu concurenta. Motorizarile de 2.0 si 2.0 dCi trebuiau sa fie baza de plecare pentru oferta.

Deoarece saptamana asta am avut concediu, am mers destul de mult. Am facut aproximativ 2000 km; am aproape 11.000 km si sunt foarte multumit de masina. Inca nu au aparut greierasii si sper nici sa nu o faca prea curand.
bulan
QUOTE(sorin_f39 @ 23 Feb 2008, 17:51)
Iata si prima neplacere (patita in Bucuresti). Mi-au spart hotii luneta masinii, au scos panoul de la hayon si l-au aruncat pe bancheta din spate. Au furat din portbagaj un aspirator auto si un bidon cu 5 litri cu lichid pentru pabriz. Nu s-au atins de geanta cu trusa, stingator si triunghi si nici de roata de rezerva. A doua zi dimineata, cand am vazut treaba asta, sa innebunesc si nu altceva. E prima data cand mi se intampla asa ceva si sincer, orice s-ar spune despre violenta, in acele momente daca ii stiam pe cei care mi-au facut asta, pur si simplu as fi dat in ei cu orice mi-ar fi cazut in mana. Acum sunt  mai calm.
Pana la urma, bine ca singura paguba fizica este doar luneta si va fi inlocuita pe CASCO. N-au zgariat-o nici pe afara si nici pe interior. Interior ma refer doar la zona portbagajului, atat cat s-au putut intinde ei prin luneta sparta.
*


DEONTOLOGÍE s.f. Doctrină privitoare la normele de conduită și la obligațiile etice ale unei profesiuni. [Pr.: de-on-] – Din fr. déontologie.
Sursa: DEX '98 | Trimisă de itudosa, 30 Jan 2003 | Greșeală de tipar
Toate in viata ustura si trec!!!
Tu sa fii sanatos ca:belele curge la vale!
"""Deoarece saptamana asta am avut concediu, am mers destul de mult. Am facut aproximativ 2000 km; am aproape 11.000 km si sunt foarte multumit de masina. Inca nu au aparut greierasii si sper nici sa nu o faca prea curand."""
Si totusi viata e frumoasa!!!

red_dog
sorine_f39 dc le-ai zis sa nu reseteze calculatoru ??????? huh.gif
Shush
Ca sa se aprinda beculetul de "service" cand se apropie de 15000 km biggrin.gif
sorin_f39
QUOTE(bulan @ 4 May 2008, 15:43)
Toate in viata ustura si trec!!!
Tu sa fii sanatos ca:belele curge la vale!
"""Deoarece saptamana asta am avut concediu, am mers destul de mult. Am facut aproximativ 2000 km; am aproape 11.000 km si sunt foarte multumit de masina. Inca nu au aparut greierasii si sper nici sa nu o faca prea curand."""
Si totusi viata e frumoasa!!!
*



Viata e frumoasa daca stii sa o traiesti!
Din pacate apar uneori si tot felul de lucruri neplacute.

QUOTE(red_dog @ 5 May 2008, 00:46)
sorine_f39 dc le-ai zis sa nu reseteze calculatoru ??????? huh.gif
*



Ceea ce am facut eu nu am vrut sa conteze ca si revizie. Am facut schimbul de ulei si filtre deoarece am piticii mei, insa revizia completa va fi la 15.000 km. Si am vrut ca, exact cum zice si Shush, calculatorul sa-mi spuna la 15.000 km: "Mahhhhh, e timpul pentru service".


PS: M-am gandit si la un nume pentru masina. De acum incolo se va numi "Louise". biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.