Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme geam sofer Laguna I
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna I
Pages: 1, 2
daniellu
va salut,
am si eu o problema cu geamul de la usa sofer ce urca si coboara in trepte in conditiile in care tin butonul apasat continuu.celelalte geamuri urca si coboara fara probl. masina e o laguna 1 fs 1 1948cmc 16 V an1995(RTI 2.0 S).am citit ceva de setarea geamurilor dupa o deconect a acumulatorului. multumesc.
RADU__
pune contactul, ridica geamaul asa cum poti pana sus, apoi cand a ajuns sus tine butonul apasat 30sec parca, sau mai mult si se rezolva.
La fel la fiecare geam.
Succes.
nicukla
tine 5 secunde decat.
repeta la fiecare geam in parte cand mai schimbi bateria.
daniellu
sorry,nu si nu.poate ca trebuie sa ajung la un electrician auto.multumesc oricum.
doru07
La fel am patit si eu. Dupa 2 zile mi-a murit de tot bateria.
Incearca sa masori bateria sa vezi daca mai este buna.
daniellu
dar daca v-as spune ca eu am cumparat masina cu problema asta? doresc sa-mi raspunda cineva care a avut problema asta si a rezolvat-o. imi pare rau ca tre sa va zic,dar m-am saturat sa cobor la ora ..., sa verific si ... . scuze. multumesc de ajutor!
RADU__
incercati procedura explicata mai sus. Merge sigur. Aveti rabdare si tineti butonul ridicat la cap de cursa.
Am facut manevra de foarte multe ori si nu a dat gres. Trebuie tinut mult..nu am cronometrat. Tineti mai mult de 30s, nu se intampla nimic. Motorul are un limitator de sarcina electronic, deci nu va fi suprasolicitat.
tibidragomir
Am avut aceeasi problema la a mea. La reprezentanta mi-au spus ca trebuie initializate geamurile, asa cum se descrie mai sus doar ca mi-au zis ca trebuie tinut apasat butonul si sus si jos. La mine s-a rezolvat. La tatal meu( tot Laguna 2) persista problema. Reprezentanta recomanda in cazul lui schimbarea macaralei (1300ron) dar fara garantia ca se va rezolva problema.
RADU__
Da..asa este. Se tine si sus si jos in functie de cum este sacadarea. Adica in sus sau in jos.
dominy
salut ma bag si eu in seama , la mine s-a rezolvat cu gresarea macaralei si anume a sinelor pe care culiseaza geamul .... incearca si asa poate ai noroc si nu trebuie cumparata alta macara
Joky
Daca e slabita bateria sau ai schimbat-o trebuie sa inveti geamul sa urce si sa coboare, asa am patit si eu cand am schimbat bateria si tot l-am apasat si l-am ridicat (butonul) pana cand a mers ok cam 1 ora m-am jucat cu el asa.
the tiger
laguna 1 are geamuri cu comanda impulsionala (unele), dar nu au sistem antiprindere deci nu trebe reinitializate dupa pierderea curentului.Problema este de alta natura. wacko.gif
cali_gogu
intradevar laguna 1 sunt foarte rare cu sistem antiprindere dar daca masina nu are in dotare sistem antiprindere atunci acolo ar fi de vina macaraua geam gen:praf,mizerie sau chiar ceva obiect strain
daniellu
multumesc. am sa demontez panoul si am sa verific macaraua,am sa o curat si gresez,dar e urat afara.daca reusesc sa o fac am sa va comunic.inca o data multumesc.
ecstasy_4u06
asa pateasm si eu cu geamul de la sofer cand deconectam bateria... il ridicam treptat sus , si tineam vreo 30 sec butonut sa se ridice sus si dupaia` isi revenea..........faza naspa k e de vreo sapt nu mai cobora numa de jumate si am ras un pci de el si o pocnit ceva acolo....acum macaraua aia se aude k merge asa treptat dar geamu sta pe loc... ce sa fac????
$$ilvviu
Cred ca ai un cablu rupt.
Merge pus de la frana de bicicleta.
Demian
aceasi problema am avut si eu dar am demontat panoul si am dat cu un spray pt contati care a curatat tot iar deatunci *adica de vreo 1 an* nu am mai avut nici o problema simplu si ieftin de data asta
rusu.claudiu

Si eu am avut aceiasi problema pe fata stanga.Noroc in acest forum.Un membru de aici mi-a trimis mesaj si mi-a explicat cum se face.Acum merge si e ok.

Deci: Inchizi geamul cu problema si ti butonul 30 de secunde in pozitia SUS si problema e ca si rezolvata.
daniellu
revin: am dat cu superspray ptr contacte,am gresat cam tot ce misca pe acolo,geamul meu urca si coboara in salturi. la frigul care l-am tras azi zic multumesc ca nu-i blocat de tot. asa ramane!.multumesc!
przamfiri
probabil s-a intins unul din cabluri si deaceea face figuri si eu am patit asa...sau curata bine rama geamului si geamul,poate face figuri si din cauza murdariei,si al meu geam decurand se ridica in trepte(ma gandeam... of iar s-a intins cablul ala de bicicleta care l-am pus in locul celui original....si pe vremea asta rece nu aveam chef sa-l repar)si surpriza cand am spalat masina ,deci si geamul a disparut problema cu urcatul in trepte.
EEE... BAFTA SI ASTEPT RASPUNS !!!POATE SE REZOLVA SI LA TINE ASA !!!
Dj_captainu
Va salut! Am o problema legata de geamul din dreapta fata. Coboara numai cand vrea el:D Am incercat sa-l deschid si de la sofer si din dreapta...nu vrea...Daca apas in sus se aude clickul ala ca si cum s-ar fi inchis dar cand dau sa-l cobor nu se aude nimic. Sunt zile cand merge fara nici o problema. Ce boala o avea? Sa incerc sa tin si eu 30 secunde ridicat de buton?
Johnny78
cred ca e o problema de contact imperfect.
Dj_captainu
Contact imperfect undeva la motoras... la buton nu cred ca e pt ca nu merge nici de la sofer...in momentul cand merge coboara frumos fara zgomote ciudate si fara intreruperi
Johnny78
in principiu e problema de motoras. Incepi de la contacte si termini cu bobinajul.
Dj_captainu
Fata de usa cum se da jos?Are clame ceva? nu de alta dar sa nu fac vreo prostie sa rup vreo clama ceva. Multumesc!
Johnny78
asta nu stiu
nu prea le am cu Laguna 2
desfa tot ce vezi ca arata ca surub, si apoi trage usor de ea sa vezi in ce directie sunt clamele de prindere
norby_puma
si eu am avut exact aceasta problema si aveam un coib de sticla care bloca macaraua(am avut geamul spart pt un detector de radar, vedeti nu lasati detectoare de radar,gps etc in masina pe timpul noptii ca e pacat sa fie sparta)
Johnny78
ai avut noroc mare de tot.
vali1971ro
@DJ , daca geamul "face figuri" si la ridicare di la coborare este de vina motorasul sau conectica , daca face numai intr-un sens nu este de la motoras. practic butonul de actionare schimba polaritatea - implicit sensul de rotatie al motorasului- la alimentarea acestuia , deci este o problema de conectica. te pot ajuta cu schema electrica
Johnny78
boala masinii "varstnice": contacte imperfecte
alin_djmax
Salutare !

Si eu am avut problema cu geamu care mergea sacadat (de la sofer) .... acum s-a rezolvat , mutumita acestui forum .
Ideea e ca am umblat la mufa de la usa am deconectat-o pentru scurt timp , cand am conectoat-o iar, geamu mergea in reprize scurte biggrin.gif. , asa ca am ridicat geamul pana sus si am tinut butonul tras cam 30 secunde. S-a rezolvat .
Johnny78
ai reinitializat geamul.
vincitoreblu
Salut. Am avut si eu aceeasi problema (geamul stanga fata urca si cobora in trepte) dupa ce mi-a fost scoasa o borna de la baterie intr-un service. Dupa 24 de ore problema s-a rezolvat de la sine, nu am tinut apasat pe buton nici intr-un sens (inchis) nici intr-altul (deschis), pur si simplu cand am bagat cheia in contact cu gandul sa urmez "procedura de reinitializare a geamurilor" si am apasat pe buton ca sa deschid geamul, acesta ca prin minune a coborat normal si apoi a urcat normal. Prin urmare sunt un caz fericit ! cel mai probabil se reinitializeaza singur dupa o anumita perioada de timp
Johnny78
Nu e obligatoriu.
Mai ales pe Laguna 1
daniellu
...si la mine problema persista.
Johnny78
poti reinitializa geamul prin procedura de mai sus
daniellu
Am incercat reinitializare,am inlocuit buton deschidere geam,aud un tacanit de la un releu mai lunguiet aflat sub panoul portierei,am sa-l inlocuiesc si pe ala.
Un mester mi-a zis ca poate am un pic de uzura la macara si asta ar putea fi una din cauze.
Johnny78
si asta e adevarat. are dreptate in ceea ce priveste posibilitatea asta
lag_ph
O modificare pentru deschiderea geamurilor - folosire mecanism de pe Megane (toate geamurile pe impuls), oare o merge?
bogdyMND
Oare dc pui doar butonul nu rezolvi problema fara sa schimbi mecanism?
L.E Trebuia "oare" in loc de "moare".
Sunt 80% sigur ca trebuie doar buton cu impuls.
lag_ph
Nu moare tongue.gif Hai, nimeni nu a facut experimente? tongue.gif
deng3l
salutare, eu am cu totul alta problema si m-am gandit sa scriu aici ca totusi ceva asemanator biggrin.gif, deci problema e urmatoarea: cand geamul este ridicat nu se aude nimic, dar cand o las mai jos incepe sa tremura (parca se loveste de ceva) parca vrea sa cada afara (atat in partea soferului cat si in partea cealalta), daca il prind cu mana nu se misca deci sigur nu o sa pica afara smile.gif) dar zgomotul ii cam enervant pe drum lung, sper ca intelegeti cate ceva tongue.gif
astept parerile voastre ... ... ... ...
cridaia
QUOTE(deng3l @ 16 Nov 2009, 19:17)
salutare, eu am cu totul alta problema si m-am gandit sa scriu aici ca totusi ceva asemanator biggrin.gif, deci problema e urmatoarea: cand geamul este ridicat nu se aude nimic, dar cand o las mai jos incepe sa tremura (parca se loveste de ceva) parca vrea sa cada afara (atat in partea soferului cat si in partea cealalta), daca il prind cu mana nu se misca deci sigur nu o sa pica afara smile.gif) dar zgomotul ii cam enervant pe drum lung,  sper ca intelegeti cate ceva tongue.gif
astept parerile voastre ... ... ... ...
*


cam greu cu exprimarea, dar am inteles..........cel mai probabil este desfacut/destrans mecanismul in interiorul usii.
lag_ph
Sfat.. in timpul mersului, da in jos geamul si pe urma salta-l un pic.
Asta daca te referi la acel zgomot (gen troncanit/parait) pe care-l face smile.gif
deng3l
da da ii cam greu sa explici ceva ce nici tu nu stii ce ii, nah o sa incerc varianta cu saltul, mersi mult
daniellu
S-a rezolvat astfel:
-cand ploua sau la umezeala maxima functioneaza perfect si impuls si rest (adica coboara si urca cum trebuie).
O fi vreun contact imperfect. Bine ca am descoperit ca macaraua si butonul sunt bune.
Cristy_tm
Lupan Daniel am avut aceeasi problema ca dumneavoastra si va spun sigur ca este plin de mizerie pe canalu unde merge geamu... scoate-ti "chederu" sau cum ii zice din afara lasa-ti geamu jos... si curatati toata mizeria de pe canalu unde culiseaza geamu... sper ca am fost de ajutor... astept sa vad daca a functionat smile.gif big_wheel.gif
daniellu
Sa inteleg ca in culisa geam e mizerie?
Merci Cristy.
Cristy_tm
da pe "sina" unde culiseaza geamu... la mine era o mizerie de nedescris...si la fel cand era ud afara sau cand spalam masina mergea geamu pana sus fara sa mearga in trepte.... si cand ajungea geamul...''intrun final sus''... se auzea parca aveam o gramada de pietricele... si am curatat partea aceea unde culiseaza geamul... si am mai facut un lucru cu care multi de pe topic no sa fie de acord... am pus putina vaselina wacko.gif ... in interior unde culisa geamu... dar mare grija ca mio luat vreo 2 saptamani sa scap de surplusu de vaselina radmasa.gif...astept un raspuns daca ai rezolvat...
ricochet2
La mine geamul urca si coboara bine, dar joaca in lacas. Cel mai bine se observa cand e pe jumate deschis. Asa joc are, incat daca imping de el, iese afara din cheder. La restul geamurilor nu e asa. Pe plan vertical, geamul fata dreapta are un joc, dar pe plan orizontal nu, iar cele din spate sint chiar fixe bine. Ca urmare, in mers geamul sofer zdrongane si e enervant. Ce e de facut ? Sa se fi desfacut ceva pe acolo ? Se mai poate strange oare ? Sa fie de la chedere ? (totusi nu prea cred).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.