Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: sfat achizitionare router wireless
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
romeo3108ro
ca sa imi pot folosi laptop linistit fara a mai fi nevoie sa ma impiedic de cablu de retea prin casa m-am hotarat sa imi iau un router wireless.astept sfaturi din partea celor in masura.as prefera sa aiba o distanta mai mare de actiune pentru al putea folosi ulterior si la o bere in fata blocului radmasa.gif
RADU__
LINKSYS, de doi ani duce 4laptop WIRELLES (trei din ele la vecini) doua calculatoare cu amd 64 athlon si intel core duo plus o imprimanta Canon Pixma 1000. In regim de pppoe pe RDS Braosv
R19/16v
Asus da, US Robotics NU!
adip
O linie de routere foarte bune: http://en.wikipedia.org/wiki/WRT54G
Off: iti dai seama ca trebuie sa folosesti criptare WPA/WPA2, altfel risti sa dai net fara voia ta la toata zona smile.gif
romeo3108ro
http://ro.asus.com/products.aspx?l1=12&l2=...672&modelmenu=1
cred ca ar fi o solutie
claus
romica.. as zice sa cauti matale un 3com, sau linksysu' de mai sus.. da' mai bine nu asus.. am asus si nu sunt fericit cu el..
m-am jucat si cu asusul de l-ai pus tu in link.. si pe partea de wireless, e ciudat ca si al meu..
si.. si-acum plang dupa 3comul vechi.. care 3com.. nu facea figuri cu wirelessu'.. nu avea o viteza mai mica la download decat putea conexiunea.. si tot asa
diesel_power
Nu iti trebuie neaparat ruter wireless, si un access point e suficient daca nu vrei sa conectezi mai multe calculatoare de-o data.
Recomand Cisco biggrin.gif
adi_ar
Adica Link Sys WRT54G ! biggrin.gif

E cel mai "tare" residential gateway + AP WI-FI cu care am avut eu de-a face !

AlexC
Eu am luat acum 1 an TrendNET (http://www.dc-shop.ro/detalii_produs.php?cod=11412) si sunt super-multumit. Merge in casa in fiecare camera (parter + etaj), am semnal suficient, se programeaza usor...
adi_ar
Acasa si eu am TrendNET, ieftin si usor de programat (desi este destept al naibii, ramai uimit cate stie, daca "sapi" prin el !!!).
Sunt foarte multumit de el dar nu se compara cu Link Sys, care si cu semnal 30% functioneaza inca OK.
Daca vrei sa iesi la bere in fata blocului ai nevoie fie de o antena exterioara, fie de un LinkSys cat mai aproape de fereastra. wink.gif
DrK
nu ca ar conta prea mult dar il cheama switch nu router wink.gif
claus
tare-mi-e ca tocmai de un router era vorba.. nu de vreun switch
VladL
D-Link DIR-625: http://www.dlink.com/products/?sec=0&pid=501
sau
USRobitics Wireless Ndx Router: http://www.usr-emea.com/products/p-wireles...t-5464&loc=unkg

Viitorul suna bine!!! biggrin.gif
DrK
QUOTE
ca sa imi pot folosi laptop linistit fara a mai fi nevoie sa ma impiedic de cablu de retea prin casa

fir pana la el exista.
un router iti da tie acces la internet prin connexiunea cu un isp ...
un switch (adica ce ar trebui sa vrea si romeo3108ro) ii da doar posibilitatea sa se miste prin casa conectat la internet deja existent.
adi_ar
DrK, m-ai incetosat la privire !
Las-o naibii, se cheama cum am zis eu: residential gateway with WI-FI AP, ca stie LAN, WAN, PPoE, NAT, MAC filtering si multe, multe altele ! (E un routeras in toata regula, trust me wink.gif !)
claus
drk.. de switchuri wireless n-am auzit..
iar pentru romica, un router wireless ar fi perfect.. plus ca, pe viitor, poate mai apare un calculator la el in casa..
DrK
@claus: http://www.symbol.com/products/whitepapers...ess_switch.html
termenul de router wireless pentru orice este gresit... un router face muuult mai multe chestii decat sa directioneze niste date...
@adi_ar: nu iti spuneam tie ce ai in casa. ii spuneam lui romeo3108ro ce are nevoie.
Pana si un hub isi face treaba la asa ceva fratilor.. nu va trebuie un router sa rupeti gura targului si sa nu il folositi decat la 10% din capacitate...

EOF
---Linux Lover---
b76bgaarh
lurk0000.gif
claus
da, drk, ai dreptate.. daar, eu zic ca la romica ar fi ok un router biggrin.gif
sau, un hub din care sa plece MULT cablu
DrK
love me, feed me, never leave me wink.gif
adi_ar
Draga mea (sau dragul meu, ca sunt confuzat la faza asta), nu vreau eu sa fac polemici pe tema aceasta si nici nu sunt absolut deloc atacat de cele scrise de tine aici dar trebuie sa-ti spun ca, din vari motive (ca tot e la moda), intr-o asemenea aplicatie, cineva trebuie sa faca diferenta intre WAN si LAN iar un HUB nu stie asta!
Posibil ca tu sa te raportezi la o situatie particulara, in care ai probail un modem DSL (configurat PPoE) si un HUB dupa el, ca sa-ti faci mai multe "prize" Eth.
Pe de alta parte, un HUB nu rezolva conexiunea WI-FI (care se cere aici), ar insemna sa-i adaugi un AP WI-FI, ceea ce este ... ineficient si redundant, nemaivorbind ca un residential gateway, iti permite configurarea de firewall, filtering si alte masuri de securitate, daca stii sa-l folosesti !
Interventia mea nu este impotriva ta ci impotriva propunerii ca Romeo sa-si ia degeaba un HUB !
Peace salut.gif ! Hai sa ne ciondranim pe alte teme !

Scuze pentru offtopic!
Enjoy b76bgaarh ! smile.gif
DrK
it is a male wink.gif
claus
moaama.. residential gateway.. ce nume pompos i-au gasit biggrin.gif
romeo3108ro
va multumesc mult pentru pareri dar am luat assus ala din link la un pret rezonabil si merge linistit din fata blocului eu decomandata syau linistit cu asta.o mica rugaminte mai am :cine stie unde pot gasi o antena esterioara pt un vecin ?
Laurentziu83
MSI RG60SE are un vecin (la parinti acasa), 2 etaje mai jos si merge bine netul de la el, prin casa semnalul e intre "low" uneori si "Excellent" nu a avut niciodata caderi, nimic. Am stiut ca e la 2 etaje sub mine, deoarece am intrat pe adresa providerului la date despre utilizator, unde se intra pe baza de MAC, in acest caz al routerului.
P.S.: oare sa ma duc la vecinu cu 10-20 ron pentru cat i-am folosit netul in ultimele 2-3 luni? biggrin.gif

La Munci am un Edimax BR 6204wg, in prima faza i-am umplut prizele de cabluri (printre care si o imprimanta de retea), si cadea netul intr-o veselie, fapt vazut si de altii, la cum ma vedeau online/offline/online/offline, etc. Asta ca sa nu mai adaug ca nici imprimanta nu lucra bine, lista 15 pagini si o lua de la capat. wacko.gif
Acum am adaugat si un switch si routerul l-am lasat sa faca doar treaba cu netul, si n-am mai avut probleme. Nu stiu insa acoperirea ca distanta, pentru o casa cu 1-2 calculatoare ar fi o alternativa de buget.
N-am descoperit insa de unde pot face pe el autentificarea cu user si password, momentan l-am lasat cu autentificare pe MAC, dar e cam peste mana.

Linksys ar mai fi o varianta, au destui prin oras, intr-un parc de distractii aveam 3-4 mb/s la o distanta cam de 20 de metri de blocul de unde se emitea. Insa e si mai scump.
DrK
antena gasesti tot acolo unde ai dat tu linkul wink.gif
adi_ar
Frumos ar fi sa-ti anunti vecinul si cripteze pana nu va avea 10 "capuse" si eventual balarii prin calculator. Poate va fi dispus sa faca si "sharing".

Solutiile cestea ieftine pentru acces, de tipul residential gateway cu WI-FI AP au cele 1-4 LAN intr-o structura de HUB, pentru mai multe "prize", fara prea mari pretentii de stabilitate asa ca bine-ai facut cu switch-ul daca acolo exista cat de cat un trafic
koldun
Foloseste cineva asa ceva? Doar routerul, fara satelitii mesh. unsure.gif
Ma intereseaza daca semnalul e puternic asa cum e laudat peste tot si stabilitatea conexiunii. Sa traiti.
Bicicleta galbena
TP Link nu mai face upload sad.gif
Iau altul sau se poate face ceva?

LE Nevermind, am apasat un buton si s-a 'reperat' blink.gif


This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.