Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: condens in stopuri
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
dani21
Salut la toata lumea. As dori cateva sugestii legat de faptu ca se face condens in stopuri.. ma gandesc ca nu ar trebui.. doar astazi am observat, ce-i drept a fost cea mai rece zi din an pana acum desi nu cred ca e o scuza.. masina e in garantie inca; sa fac o vizita la reprezentanta??? ce ziceti?? multumesc
DRD
Si eu am parte de asa ceva dar nu ma deranjeaza prea mult pentru ca nu este o canitate prea mare de apa .
romeo3108ro
va recomand cu cea mai mare incredere un drum la reprezentanta pentru a va inlocui stopurile pe garantie
octav99
si ei o sa se grabeasca sa le schimbe radmasa.gif
19vik
dani21: nu vreau sa te demoralizez, poti incerca la garantie, dar vezi ca in manual, cel putin la mine, la M2.1, la sectiunea "Anomalii de functionare", scrie despre condensul in faruri ca nu este o anomalie, este un fenomen natural legat de variatiile de temperatura, probabil ca e valabil si pentru stopuri. Eu care am gasit in vara o musca intr-un stop si nu sunt singurul de pe aici, ce sa mai zic?
ghertzoi
desi suna anapoda e absolut normal!!! eu in zile in care dimineata era cald si soare si dupa-masa se racea imi gaseam condens pe geamurile interioare....da nu m-a batut gandul ca o avea ceva defect biggrin.gif
Solon
Eu am vazut acum vreun an, dupa o ploaie nasoala, un Clio, care avea intr-una din lampi apa de o palma. Nu exagerez! Am ramas blocat!
Cei cu masinile in garantie, mergeti la service ca e pacat!
RADU__
QUOTE(ghertzoi @ 8 Nov 2007, 10:32)
desi suna anapoda e absolut normal!!! eu in zile in care dimineata era cald si soare si dupa-masa se racea imi gaseam condens pe geamurile interioare....da nu m-a batut gandul ca o avea ceva defect biggrin.gif
*



Inseamna ca ai apa in masina. Cand e cald se evapora si apoi condenseaza cand se racesc geamurile.
Probabil mocheta uda...
meganus_bicorpus
In algoritmul de verificare etansitate la apa, se specifica clar, doar daca este apa in lampa aceasta se schimba, daca e condens e "fenomen natural".slabe sanse la service
ghertzoi
nu am apa in masina!! asta pt ca is maniac dpdv asta de vedere...ma refer la usor (nu plang geamurile!) condens in situatii foarte speciale de genul afara 18-20 grade si soare si brusc se raceste sub 10 grade si ploua...daca nu e normal sa apara un pic de condens pe interior inseamana ca sfidam legile fizicii, mai ales in perioade ploioase cand umiditatea e mare!!
Razor
Si eu am avut ceva probleme cu condensul in stopuri, dar am dat jos stopul cu pricina, curatat orificiile de ventilare si montat la loc. Se pare ca la mine asta era problema.

Condens pe geamuri poate sa fie si de la filtru de habitaclu imbacsit sau valva de egalizare a presiunii in habitaclu, cea care e cu scopul de a depresuriza habitaclul la inchiderea usilor [haionului - dupa caz].

Gradientul de transfer termic al geamurilor cred ca asigura totusi un transfer de energie prin caldura destul de rezonabil la schimbarile de temperatura ambientala.
Avani
Zilele trecute am zarit si eu in dreapta spate la stop o insecta, am batut cu degetul putin pe stop sa o motivez putin sa iasa, insecta s-a miscat putin dar fara a parasi "casuta" - scuze de off. Concluzia, daca musca aia a intrat pe acolo... orice este posibil !
dani21
Va multumesc la toti; ca o concluzie, cred ca o sa astept sa dispara condensul... asta datorita experientelor "placute" cu cei de la reprezentanta... nu ma lamentez, dar asta e adevarul... ft placute.. parca a inceput sa se mai diminueze condensul... va multumesc inca o data
miki74
Salutare! Am constatat cu totul intamplator acum o saptamana ca exista condens la stopuri (la amandoua). Nu prea i-am dat importanta la inceput numai ca acum la stopul din stanga condensul s-a transformat in picaturi de apa. Am fost la service azi si i-au facut niste poze sa le trimita la renault. Le-a mai schimbat cineva pe garantie pentru aceeasi problema? Nu mi se pare in regula sa apara condens. M-am uitat la service la vreo 4 meganuri si nu exista niciun fel de condens. Culmea ca am vazut putin condens tocmai la masina care apartine baiatului de la garantii wink.gif
Apropo de mustele din stopuri: la un megane care nu avea niciun pic de condens in stopuri in schimb avea 4 (patru) muste decedate in stopul din stanga.
meganus_bicorpus
La ce service ai fost?Am inteles ca in provincie se schimba mai usor piese
19vik
QUOTE(miki74 @ 26 Nov 2007, 19:16)
Salutare! Am constatat cu totul intamplator acum o saptamana ca exista condens la stopuri (la amandoua)... Nu mi se pare in regula sa apara condens. M-am uitat la service la vreo 4 meganuri si nu exista niciun fel de condens...
Apropo de mustele din stopuri: la un megane care nu avea niciun pic de condens in stopuri in schimb avea 4 (patru) muste decedate in stopul din stanga.
*


Mustele intra in stopuri prin portbagaj, stopurile nu sunt inchise ermetic pe partea din spate. Tot pe acolo intra si vaporii de apa, cand ploua si condenseaza pe geamul acestora cand se racesc. Nu deschizi nici-o data portbagajul cand ploua sau a plouat? Unde curge o parte din apa de pe capacul portbagajului, nu cumva pe mocheta din interior? Meganurile la care te-ai uitat in service, probabil erau nemiscate de ceva timp acolo, cu exceptia celui al angajatului service-ului. Voi puneti o falsa problema la un fenomen natural!
Apropo, daca nu ati avea tapiterie pe capacul portbagajului, ati vedea condens si pe fata interioara a acestuia.
miki74
Da domnule ai dreptate in ceea ce priveste fenomenul natural, dar din cele 4 masini vazute doua erau venite la revizii. Intrebarea care se pune este: fenomenul asta natural se petrece doar la unele meganuri? Si a doua intrebare: Cum scap de apa care s-a adunat (e adevarat sunt cateva picaturi) in coltul stopului? Cred ca de acum o sa am grija sa o parchez cumva cu spatele la soare rolleyes.gif
Vorbea cineva mai sus de orificii de ventilatie. Exista asa ceva la stopurile de megane?
Am mai avut eu si alte masini dar nu s-a intamplat fenomenul asta natural la stopuri.
La alte marci de ce naiba nu se intampla fenomenul asta natural?
Noir
Si la mine e nitel condens in stopuri dar nu ma impacientez .. am impresia ca sunt lucruri mult mai grave care se pot intampla la un Megane decat putin condens ici colo ... biggrin.gif Cand va fi un mic acvariu acolo o sa imi fac probleme. Daca ma gandesc mai bine am vazut asha ceva si la un Astra GTC nou nout ... probabil ca asa face toate cand e umed pe afara radmasa.gif

19vik
QUOTE(miki74 @ 27 Nov 2007, 14:19)
Vorbea cineva mai sus de orificii de ventilatie. Exista asa ceva la stopurile de megane?
*


Stopurile nu sunt inchise ermetic, exista spatiu pe langa suportul cu becurile, care intra prin spate (prin portbagaj) in corpul lampii. Poti demonta lampa de stop (tot prin portbagaj, cu o cheie de 10 - e prinsa in trei suruburi), sa vezi daca la baza au orificii de scurgere si daca sunt infundate. Eu am demontat unul ca sa scot o musca din el, dar nu mai tin minte daca avea, e foarte posibil sa aiba. Farurile, in schimb au capace cu garnituri de etansare in dreptul becurilor si au sigur orificii de scurgere, pentru ca la ele, apa iti afecteaza becurile cu halogen.
miki74
Poate ca nu m-ar fi deranjat atat de tare condensul asta daca nu s-ar fi extins. Iata ca fenomenul natural nu a fost acceptat de cei de la renault si saptamana viitoare sunt programat sa schimb ambele stopuri.
19vik
Bravo tie! Mai exista si posibilitatea ca geamul exterior al lampii sa nu fie lipit corespunzator de corpul acesteia si sa intre apa pe acolo cand ploua, daca zici ca se adunau picaturi.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.