Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: depozite pe termen lung
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Zona Financiara
mihail75
Buna,

am si eu bebe de citeva luni si ca un parinte responsabil (ce vreau sa fiu) ma gindesc la viitorul lui. As vrea sa ii pun deoparte o suma si ma gindesc cum sa o fac sa creasca in timp (pina la majoratul lui).
Daca pun acum sa zicem 3000 lei, cam cit ajunge suma asta in 18 ani, cu dobinzile actuale (la depozite, pe un an)? Nu prea stiu cum se calculeaza.

Stiu ca sunt tot felul de fonduri, in care pui bani lunar, insa sincer sunt satul de cite credite am si de cite chestii am de platit lunar, incit nu vreau sa mai adaug una. Sunt atit de multe, ca uneori le si uit. Caut ceva de genul, pun banii si verific anual sau mai pun anual.
Multam anticipat.
semit
Cea mai mare dobanda actuala cu capitalizare la un depozit pe un 1 an e cam la 7.75%-8.00% an. Do the math smile.gif
M i h a i
Unde?
semit
vezi aici
mihail75
asta e cea mai buna varianta? nu iese mare lucru. altceva, care sa nu implice datul unei sume de bani lunar, nu exista?
roty
Un fond de investitii?
Varfurile (KD, BCR dinamic) au avut si cate 30% crestere in 12 luni.
Sigur, nu e garantat (cele cu cresteri mai mici au si garantari) insa au cresteri mai mari decat depozitele. Si pui/scoti bani cand vrea muschiu tau, din cate stiu...
sadi
exista si un fel de asigurare de genul asta, in care poti sa depui bani (lunar/trimestrial/semestrial/anual), iar cand pustiul tau face 18 ani poate beneficia de suma investita de tine. pentru un exemplu vezi aici
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.