Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Rromii in Italia si UE
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2
cristianxxl
Razbunare impotriva romanilor!
Sportivii romani huiduiti in Italia!Toti romanii fara acte vor fi expulzati, primii 4 au fost trimisi deja in tara, nici un rrom printre ei ,toti sunt de etnie romana si vina lor e ca munceau la negru!
5romani de etnie romana au fost batuti si injunghiati intr-o parcare a unui supermarket , fara vreun motiv!Ei au fost pinditi si executati fara intrebari sau discutii , desi erau oameni care munceau cu contracte si nu infractori!
Etnia rroma a reusit sa faca cel mai mare rau din istorie Romaniei , dupa cel de-al doilea razboi mondial!Toti romanii de buna credinta , indiferent de etnie vor plati pentru faptele rromilor peste hotarele tarii!
Politicienii romani vor trebui pentru prima data sa faca ceva CONCRET in aceasta privinta!
Daca nu vor reactiona corespunzator, eu si familia mea voi vota cu partidul NOUA DREAPTA. Noi cetatenii cinstiti , ne simtitm in pericol datorita actiunilor acestei etnii, care in loc sa isi faca ordine intre membrii ei , ataca Romania pe plan international.Nu vrem sa platim cu viata si demnitatea doar pentru ca suntem conationali cu etnia rroma.
Nu fac parte din vreun partid ,dar m-am saturat sa ma simt umilit si atacat doar pentru ca sunt ceteatean la Romaniei , imi platesc impozite si am un CI pe care scrie aceeasi nationalitate cu etnicii rromi!
Trebuie facuta o diferenta dpdv legal , care sa informeze autoritatile CE despre particularitatile cetatenilor romani de etnie rroma!
claus
sa stii ca sunt de acord cu tine..
si, din pacate, nu cred ca e posibila o solutie gen ku klux clan ca sa rezolvam problema rromilor (ciori, tigani, cum vrei sa le zici, ca-i cam la fel).. atata tot ca ar avea de suferit si cei corecti

cel mai urat mi se pare ca tiganii sunt foarte uniti.. daca, de ex, un tigan se ia de un roman pe strada.. nu se baga nimeni.. daca e invers, atunci se gaseste foarte repede un tigan sa-i ia apararea.. si mai sunt si periculosi..

si parerea mea legata de tiganii romani din europa.. mi se pare absolut normal ca tarile civilizate sa nu-i vrea.. si in cazul in care autoritatile nu fac nimic, sa se sesizeze populatia.. smile.gif
romeo3108ro
sunteti cam rasist dl. claus dar nu mai conteaz...dvs si dl presedinte basescu cu a lui tiganca imputita radmasa.gif
RADU__
eu cred ca pentru fiecare "problema" aparuta cu roomi sau alte nationalitati, as sanctiona drastic bulibasa. Dar usturator.
Daca sunt uniti si au legi interne ale lor...pot sa le respect si sa le inteleg. Dar atunci sa respecte si ei legile noastre. Deci "sefii" lor ar trebui sa faca ordine. Iar noi ar trebui sa sanctionam sefii lor.
ssilviu
Sa se aplice legea. Si in Romania si in Italia.
cristianxxl
In Ro nu se aplica legea.In Strehaia si alte fiefuri tiganesti copii de 7-8 ani omoara oameni cu masini de lux si politia tace si se face ca nu vede.Toti au palate ,dar traiesc se dau someri si cer ajutoare sociale desi au 3-4 mertane le si primesc.
Sa scrie pe CI acolo linga nationalitate si etnia!
claus
nu e vorba doar de rasism, domnule romeo.. e vorba ca tiganii chiar deranjeaza.. si nimeni nu ia masuri
19vik
"Politicienii romani vor trebui pentru prima data sa faca ceva CONCRET in aceasta privinta!" Au facut de mult: daca il faci pe unul tigan, te poate da in judecata. Iar acum vezi la tv toata ziua reclama aia cu cei doi copii (pe care cred ca o plateste toata populatia, nu doar rromii).
semit
Nu credeam, ca atatea persoane cu pregatire, cum cred ca sunteti, puteti gandi in acest fel, rasist si ca un cal care vede doar inainte.. sad.gif Va sustin TOTAL! up.gif
octav99
daca mai traia Antonescu 2-3 ani ..................
manucu
ce porcarie...nu imi vine sa cred ca unii nu au invatat nimic din istorie..auzi, noua dreapta, antonescu, ...... sad.gif avem si acum un nebun care acu cativa ani promitea executii publice pe stadioane ...

nu va faceti griji, ca oamenii care au ceva minte stiu sa faca diferenta intre un rom si un roman...de fapt intre un om cinstit si un infractor. iar italienii au facut si ei aceeasi probleme cand au emigrat in SUA si au adus acolo cosa nostra, cu toata faradelegea legata de ea.
Eu cred ca apele se vor linisti peste putina vreme, iar initiative de genul antonescu si noua dreapta mi se par penibile...

ssilviu
QUOTE(manucu01 @ 4 Nov 2007, 13:14)
oamenii care au ceva minte stiu sa faca diferenta intre un rom si un roman...


Minoritari in aceasta lume.
A l e x
Eu nu sunt rasist dar din pacate cam asta e adevarul. Eu nu am nimic cu rromii, cunosc destui care sunt integrati in societate si ii tratez ca si egalii mei, nici mai mult nici mai putin.

Problema e cu cei care se duc in Italia sau alte tari si fura, dau in cap, etc... Se afla si romani get-beget printre ei, stati voi linistiti, nu sunt numai rromi... Din pacate astia ne duc faima tarii... Daca un roman sau rrom se duce acolo si munceste legal nu-l tine nimeni minte, dar cand se duc la furat toata lumea ii arata cu degetul.

Cea mai mare problema e ca s-ar putea eu, de exemplu, ca om normal ce nu umbla cu astfel de chestii (furt, cersit, etc..) sa ajung in alte tari si sa fiu tratat ca ultimul gunoi din cauza faimei pe care ne-o aduc unii, si nu mi se pare normal... Dar asta e tara in care traim, n-avem ce face.

Problema e ca foarte multi rromi, de mici, cresc in anturaje de rahat. Sunt tinuti dezbracati, sunt ne ingrijiti, batuti, etc.., parintii fura, fratii mai mari fura, cum naiba sa creasca ala sa ajunga un om cinstit ? E exact ca si la negri din america, dar poate la un nivel mai ridicat. Eu nu cred ca e in sangele rromilor sau negrilor sa fie asa, dar anturajul in care majoritatea cresc ii face sa ajunga astfel. Dar oricum, stati voi linistiti ca sunt si multi romani mai rai....

Nu exista solutie la problema asta, in nici un caz genocidul sau alte fantezii de-ale rasistilor.. Nu putem decat spera ca se vor diminua cazurile...
manucu
QUOTE(A l e x @ 4 Nov 2007, 14:21)
Nu exista solutie la problema asta, in nici un caz genocidul sau alte fantezii de-ale rasistilor.. Nu putem decat spera ca se vor diminua cazurile...
*


eu cred ca solutia este la indemana fiecaruia din noi, sa demonstram prin ceea ce suntem si facem in fiecare zi ca nu suntem mai prejos decat orice natie civilizata, prin aceasta demonstrand ca un grup nu reprezinta o majoritate....iar pentru asta ne trebuie inteligenta, toleranta, si multe altele pentru care din pacate av trebui timp sa le dobandim . dar daca nu vom face nimic in acest sens, vom fi priviti mereu ca paria europei...
A l e x
E o problema complexa... Nu tine doar de ceva anume, tine de tot ce inseamna "roman" sau "romania" si vor trece decenii bune pana se vor vedea schimbari...

Se arunca cu pietre in rromi si toata lumea ii uraste, dar tara asta cine a furat-o si cine si-a batut joc de ea ? Nu cumva o mana de romani de la putere ?
manucu
bine zis...uneori dau dreptate celor care zic ca fiecare popor are soarta pe care si-o merita
cristianxxl
Educatia ar fi solutia...dar ce te faci ca sunt traditionalisti si nu renunta la obiceiurile lor traditionale?!
Mutzunache
zyklon b, zyklon b, zyklon b, zyklon b, zyklon b.....asta e solutia pe care o cauta toata lumea....
M i h a i
zyklon b ..... 04.gif educatia... radmasa.gif .sa fim seriosi...
A l e x
Nu vad sa fie asta solutia... Cum nu e corect ca toti romanii, fie ei buni, rai, etnie rroma sau etnie romana sa fie pusi in aceeasi oala cu toti hotii si nespalatii care fug in UE si ne fac de ras, la fel de incorect e si aplicarea solutiilor naziste unei etnii intregi doar pentru ce fac unii... Parerea mea...

Laurentziu83
QUOTE(romeo3108ro @ 4 Nov 2007, 12:00)
sunteti cam rasist dl. claus dar nu mai conteaz...dvs si dl presedinte basescu cu a lui tiganca imputita radmasa.gif
*


N-ai vrea sa stii cati romani sunt cu adevarat rasisti, dar nu vor sa recunoasca asta. Si asta datorita legilor ce interzic rasismul.
ssilviu
Si de unde stii asta? icon_mrgreen.gif
cristianxxl
Eu va spun simplu , atita timp cit tiganii sunt oameni , nu am nimic cu ei.Am citiva prieteni tigani care sunt oameni de calitate.Probleme am cu aia care care se comporta mizerabil si nu e cazul sa va mai spun eu ce fac, iar ca bonus te agreseaza doar daca ai ghinionul sa treci prin zona, indiferent ca e zona in care traiesti/locuiesti.
Vrei sa asculti manele la mobil pe strada?Ia-ti casti!!!
A l e x
Exact. Doar ca, sunt destui romani care fac acelasi lucru, cristiane...
nick58
gun3.gif Asta e solutia mad.gif
tudor.
Trist este ca bunul simt nu se poate impune. El trebuie educat.
Si daca eventual poti aduce pe drumul cel bun un prieten apropiat, o ruda, etc, un grup foarte mare de oameni nu prea vad cum.
Asa ca tot ce ne-a ramas e sa ne resemnam.
ssilviu
QUOTE(nick58 @ 4 Nov 2007, 18:01)
gun3.gif Asta e solutia mad.gif
*



Asta e solutia cea mai rapida si mai eficienta. Insa imposibila din foarte multe considerente.

Solutia cea mai la indemana este obligarea acelor oameni la respectarea legii. Asa cum de exemplu s-ar putea educa lumea sa nu mai arunce gunoaie pe jos. Cand amenda pentru aruncarea gunoiului ar fi ceva de genul miilor de euro si cel mai important, ar exista cineva care sa te sanctioneze, pot sa fac pariu ca de la o luna de la instituirea acestor masuri rezultatele vor fi incredibil de vizibile.
xcss
QUOTE(ssilviu @ 4 Nov 2007, 18:19)
... si cel mai important, ar exista cineva care sa te sanctioneze, ...
*



Absolut corect. Degeaba exista legi si sanctiuni prevazute pentru incalcarea lor, daca nu exista si cineva care sa aplice aceste sanctiuni...
roty
Sigur ca da, sanctioneaza tu un tigan nomad care n-are nici buletin nici domiciliu stabil. Ai fi surprins sa stii cam ce procent din amenzi se si platesc, si asta si la oameni care exista in evidente!

Pana una alta nu sunt in stare nici sa tina carutele afara din bucuresti...
CGB
lagare de concentrare de tip Auschwitz ptr cei care fac ce-au facut boaitele alea imputite in Italia. n-am chef sa fiu io injurat ptr ce fac altii. si-n lagarele alea sa bage si lichelele astea de-s la putere (care sint si care-au fost). ca n-au facut decat sa fure si sa se imbuibe ca nesatuii.

"Arbeit macht Frei"
octav99
manucule nu vreau sa intru in polemica cu tine dar, daca ai urmarii comentariile posturilor straine pe aceasta tema ai observa ca poporul roman este asimilat rromilor ''populo rumeno un populo de tiganii- italia1'' si multe alte comentarii de gen- imi pare rau dar este mass media=formeaza opinii
nu sunt rasist sau xenofob dar nici nu pot sa mai accept sa fiu pus pe aceeasi treapta cu hoti, talhari, criminali sau alti infractori, cat despre Antonescu , nu stiu ce varsta ai dar e bine sa mai citesti si sa mai intrebi batranii cine a fost si ce a facut nu sa asculti toti ''analistii'' si ''istoricii'' care apar pe media
nu contest ca exista si tigani intre tigani dar sunt prea putini si oricum in orice ipostaza isi apara etnia asa cum e postat si mai sus de un coleg
ramm
"Solutia nazista" a fost aplicata in istorie impotriva unei intregi rase - tigani, evrei - nu s-a facut diferenta care e cinstit, care e hot.
Zyklon B nu e raspunsul. Ptr asa ceva trebuie sa ii aduni la un loc (deci logistica); mult mai simplu e un singur glont in cap. Dar nu in functie de culoarea pielii, ci in functie de cazier.
adip
Violenta naste violenta, asta e de cand lumea. Au incercat altii mult mai destepti, seriosi si organizati decat noi cu exterminare si nu le-a iesit, nu vad de ce ne-ar reusi noua.
Cred ca cel mai simplu si normal e sa se respecte legea si unde nu se respecta sa se aplice sanctiuni, indiferent de culoarea pielii sau numarul de fuste pe cur de exemplar feminin reproducator.
Suntem in stare noi, ca romani, ne-atinsi de sange albastru tiganesc, sa contribuim la aplicarea legii, cat de putin ne sta in puteri? Suntem in stare sa fim mai putin nepasatori fata de multele mizerii zilnice pe care le vedem langa noi? Suntem in stare sa-i atragem atentia gaborului ca nu-si face treaba, sau si-o face discretionar? Suntem in stare sa iesim ca ungurii in strada pentru ca jigodiile de la putere nu-si fac treaba pentru care sunt pusi acolo?
Ganditi-va mai inainte daca puteti avea atitudine si abia apoi instigati la ura de rasa. Eu cred sincer ca topicul asta trebuie inchis inainte de a se scrie si alte minuni prin el.
cristianxxl
Ba eu zic ca ar trebui facut lipicios!S-a tacut in aceasta problema pe vremea lui ceasca si s-a tacut prea mult.Opiniile majoritatii trebuie cunoscute , nu trebuie sa ascundem problema ca si cind nu ar exista , e mult mai periculos.
Parerea mea e ca din aceste discutii se va cristaliza in mintea fiecaruia o solutie cit mai reala , nu refulari etc.
Personal ma gindesc ca daca tiganii ar sti macar 50% din sentimentul antitiganesc pe care il obtin de la romani datorita comportamentului , ar fi macar speriati si ceva mai rezervati.
Dar cum ei sunt obisnuiti sa agreseze romani si noi sa nu reactionam ,sunt convinsi ca suntem o rasa docila de vaci care merg minate cu batul!
Ia sa vedeti cine pleaca de urgenta din Italia?Tiganii!Unde?>Catre Spania si alte tari...romanii vin in Ro pt ca se tem, tiganii gasesc "surse" alternative!
dandutulescu
Daca legal nu putem sa-i exterminam pe romi eu propun sa-i expulzam in India acolo de unde au migrat ei acum cateva sute de ani si au umplut Europa.La romi nu sunt disponibile decat urmatoarele meserii:florar,colectionari de fier vechi speculant,taximetristi ilegali,infractori:adica ceva ce nu presupune multa munca si platire de taxe.
DrK
nenea ministru a vorbit de cioran.. eliade.. bla bla. O idee destul de buna daaar, am si eu o idee.
De ce sa nu difuzam pe posturile lor de tv spoturi cu jumatate de ecran cu un roman muncitor din italia si pe cealalta jumatate un rrrrrrom jegos in coliba de carton. evident, un text simplu jos: INVATA SA FACI DIFERENTA!
poate am fost putin dur sa sigur exista cineva sa poata coafa acel text wink.gif

Sa imi aduc aminte ca UE se lua de romania ca nu tratam cum trebuie rromi?? Vai... uite ce s-a intamplat.. i-am trimis pe toti la ei in tari sa se descurce cu ei si evident, sa ii protejeze ei...
Acum stau si ma gandesc daca o sa mai aiba cineva curaj sa difuzeze la tvl la noi campania ai cu anti-tigani smile.gif))))
BOG
Sa nu ne pripim cu campanii anti ca nu e productiv...Pe de alta parte UE va sanctiona sigur Italia pentru atitudine. Simbolic presupun dar se va crea acel precedent necesar....
DrK
Consiliul EU a anuntat ca nu este frumos ce face italia.. dar evident... nu ii pot condamna... (underground facts)
BOG
Se vor lua probabil si alte masuri. Dar oricum, urmarind discutia, constat din punctul meu de vedere ca punem capul jos si dam vina pe romi. N-am vazut inca nicaieri un pic de mandrie, n-am vazut coloana vertebrala de care avem nevoie. Sa nu uitam ca ceea ce fac acum romanii faceau si spaniolii si italienii cand luat cu asalt Germania prin '70. Asa ca sa ne mai scuteasca cu discursul de dreapta pe care il promoveaza acum ca au campanie electorala. Ca sa nu mai zic ca e tara care a recunoscut oficial ca Mafia are 7% profit din PIB si care, la fel, sa nu uitam ca nici cu masura disperata de aduce armata pe strazi nu si-a rezolvat problemele.

E condamnabil ce a facut un cetatean roman ( pentru ca n-am auzit de tara Tigania ca sa zica ca e de acolo), e si mai condamnabil ce fac alte cateva mii care dau in cap pe acolo, dar e onorant ce fac cei 1 mil care presteaza pe 3 lei raportat la salariul unui italian.

Asa ca e cazul sa mai luam si noi atitudine si sa punem piciorul in prag.
manucu
just
padre
In primul rand cred ca unii nu cunosc diferentele dintre rasism si xenofobie. Am intalnit aceasta confuzie si la jurnalele tv. Bine, se stie ca astia sunt predispusi la a debita tampenii.
A doua confuzie este generata de folosirea cuvantului "rrom". De unde asta? Tiganii au fost, sunt si vor fi tigani. Nu romi.
Folosindu-se insa apelativul "rrom" sau "rom" este mult mai usor sa se confunde cu "roman", mai ales in strainatate, in limbi straine... unde rom poate fi prescurtarea de la roman, etc.

Eu cred ca numai cei care incalca legea trebuie pedepsiti. Desi il consider pe Cioroianu un idiot, ma vad nevoit sa ii sustin o idee: violatorii si pedofilii reprezinta cea mai joasa treapta a criminalitatii. Iar pe cei care comit asemenea fapte cu circumstante agravante sau care duc la moartea victimei i-as condamna la inchisoare pe viata si la moarte fara nici o problema. Daca era barbat isi sustinea afirmatia, nu si-ar fi cerut scuze... dar asta e alta poveste.

In concluzie, nu le mai spuneti rromi sau romi, ci tigani. Si mai ales nu uitati ca exista si tigani buni, cinstiti, etc. Nu putem generaliza, desi in cazul lor procentul celor buni si cinstiti este mai mic decat al celor care fura, jefuiesc, omoara, nu muncesc, etc.

DrK
in cazul in care am fost prea dur in afirmatii sau am lasat vreo urma de rasism imi cer scuze... nu am sters toate urmele...
Rentz
Eu cred ca asistam la o intoxicare a presei italiene.
De ce ? Sunt prea multi romani in Italia, italienii sunt speriati ca isi pierd locurile de munca pentru ca romanii sunt mult mai harnici si au pretentii mai mici. Aceasta crima e doar motivul pentru expulzarea pe capete a romanilor infractori sau oameni cinstiti.
Crime se intampla in fircare zi si la noi si la ei avand victime romani sau italieni, criminali romani sau italieni, numai ca nu sa lamentat nimeni in asa hal ca acum. De ce oare ? De ce acum ?
Imi pare rau ca italienii au cazut victime acestor intoxicari de presea si imi pare si mai rau ca romani de-ai mei au cazut si ei victime si vor sa ne intorcem cateva sute de ani in istorie si sa punem mana pe furci si topoare si “sa le aratem noi tiganilor !”
Nu stimati colegi de forum, suntem in secolol XXI, haideti sa gasim solutii adecvate acestui secol.
DrK
adica solutii moderne nu? in loc de furci si topoare luam mitraliere si mausi smile.gif
b76bgaarh
io cred ca e rasism la noi xenofobie la italieni.......ca tiganii nostri sunt tot cetateni romani (fie ca ne convine sau nu)
Laurentziu83
QUOTE(cristianxxl @ 5 Nov 2007, 07:27)
Personal ma gindesc ca daca tiganii ar sti macar 50% din sentimentul antitiganesc pe care il obtin de la romani datorita comportamentului , ar fi macar speriati si ceva mai rezervati.
Dar cum ei sunt obisnuiti sa agreseze romani si noi sa nu reactionam ,sunt convinsi ca suntem o rasa docila de vaci care merg minate cu batul!
Ia sa vedeti cine pleaca de urgenta din Italia?Tiganii!Unde?>Catre Spania si alte tari...romanii vin in Ro pt ca se tem, tiganii gasesc "surse" alternative!
*


Mai, eu ma bucur ca pleaca in Spania si nu se intorc in Ro. De cativa ani de zile n-am mai auzit de vreun viol cu perversiuni prin oras, o cafteala sanatoasa, sabii, etc. Doar cate-o talharie mica, etc, si asta datorita faptului ca lichelele au plecat prin alte zari.

QUOTE(DrK @ 5 Nov 2007, 11:31)
nenea ministru a vorbit de cioran.. eliade.. bla bla. O idee destul de buna daaar, am si eu o idee.

Sa imi aduc aminte ca UE se lua de romania ca nu tratam cum trebuie rromi?? Vai... uite ce s-a intamplat.. i-am trimis pe toti la ei in tari sa se descurce cu ei si evident, sa ii protejeze ei...
Acum stau si ma gandesc daca o sa mai aiba cineva curaj sa difuzeze la tvl la noi campania ai cu anti-tigani smile.gif))))
*


Da, da, Cioran, Eliade....de la Barbulesti.. radmasa.gif ? N-a auzit nimeni de ei. Prin scoli incepe sa nu mai stie pustimea de Stefan cel Mare sau de Mihai Viteazu si ei isi inchipuie ca stie lumea de Eliade....

QUOTE(BOG @ 5 Nov 2007, 16:54)
Sa nu ne pripim cu campanii anti ca nu e productiv...Pe de alta parte UE va sanctiona sigur Italia pentru atitudine. Simbolic presupun dar se va crea acel precedent necesar....
*


Daaaa, noua ne dadeau imediat la gioale pentru "marginalizarea tiganilor", la pe broscari ii sanctioneaza simbolic. Ce neam de c**ve si UE asta...

QUOTE(BOG @ 5 Nov 2007, 20:13)
Se vor lua probabil si alte masuri. Dar oricum, urmarind discutia, constat din punctul meu de vedere ca punem capul jos  si dam vina pe romi. N-am vazut inca nicaieri un pic de mandrie, n-am vazut coloana vertebrala de care avem nevoie. Sa nu uitam ca ceea ce fac acum romanii faceau si spaniolii si italienii cand luat cu asalt Germania prin '70. Asa ca sa ne mai scuteasca cu discursul de dreapta pe care il promoveaza acum ca au campanie electorala. Ca sa nu mai zic ca e tara care a recunoscut oficial ca Mafia are 7% profit din PIB si care, la fel, sa nu uitam ca nici cu masura disperata de aduce armata pe strazi nu si-a rezolvat problemele.

E condamnabil ce a facut un cetatean roman ( pentru ca n-am auzit de tara Tigania ca sa zica ca e de acolo), e si mai condamnabil ce fac alte cateva mii care dau in cap pe acolo, dar e onorant ce fac cei 1 mil care presteaza pe 3 lei raportat la salariul unui italian.

Asa ca e cazul sa mai luam si noi atitudine si sa punem piciorul in prag.
*



Ce atitudine sa luam? Ne-am invatat cu pumnu-n gura pe vremea comunismului, acum cica sa devenim europeni, la fel, tot un fel de pumn in gura e, ca nu suntem uniti, comparativ cu tiganii. Peste tot "sa nu care cumva sa ne luam de minoritati", dar daca se iau minoritatile de noi cam scapa nepedepsiti.
adip
QUOTE(Laurentziu83 @ 6 Nov 2007, 22:02)
[...] dar daca se iau minoritatile de noi cam scapa nepedepsiti.
Fiindca, pe langa faptul ca sunt proaste, lacunare, etc., legile nu se aplica la noi. Cine-i de vina ca in eterna si fascinanta romanie nu se aplica legea? Numai tiganii? Ei doar profita, datorita lipsei de civilizatie, intinzand coarda la maxim.
Vina principala o purtam noi toti fiindca am tolerat si toleram in continuare un sistem in care nu primeaza domnia legii, ci cea a spagii. Nu dati vina pe minoritari pentru esecurile noastre ca natie.
cristianxxl
Pai suntem de vina ca nu stim cu cine sa votam!Eu unul si familia mea vom vota numai cu politicienii tineri care sunt inca nepatati.Nu pentru ca as avea multe informatii ,ci pentru ca dintre cei vechi, nu vad decit jigodii!

Mai usor...ca nu arde...
bdorin
adip

ai mare dreptate, dar e mai usor sa cauti un tap ispasitor decat solutia la o problema. romanii au si au avut de-a lungul istoriei o mare problema: nu au stiut sa fie uniti si ca urmare le-a fost prea frica sa faca ceva atunci cand cei din jurul lor incepeau sa-i calce in picioare. din pacate exemplele cu mircea cel batran, tepes, stefan cel mare, sunt episoade izolate in care romanii au stat cu capul sus si spatele drept, si atunci a fost exclusiv meritul acelor mari conducatori, ori asta ne lipseste si acum: un mare conducator.

in ceea ce priveste chestia cu "noua dreapta" nu vreau sa supar pe nimeni dar am intrat putin pe sit-ul lor si vreau sa spun ca am gasit niste idei comune cu cele doua manifestari din secolul XX, si ele cu mare priza la public : comunismul si nazismul...
mai departe hotarati voi
byby
Draga Cristianxxl deschizand acelasi topic pe doua forumuri diferite(asta si clubopel.com) nu ai reusit decat sa scoti la iveala frustrarile unora, simpatia altora, dar nimic mai mult. Indiferent de ce se discuta aici sau acolo nu am vazut inca o solutie la problema asta si atunci o consider Bla bla bla de pomana. Daca macar intr-unul din cele doua forumuri as fi vazut o scantee de initiativa atunci s-ar fi meritat, in rest nu cred ca se merita aceasta polemica fara rost. Mai bine am scrie mai putin si am face mai mult.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.