Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Oglinda interior panoramica
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Modificari si imbunatatiri
Rimio de Vassur
sint dezamagit de vizibilitatea din megane sedan, in special cea spre spate si unghiurile moarte. vreau sa pun oglinda panoramica in interior (am avut asa ceva pe masina anterioara si a fost foarte buna, vedeam in ea totul pina la nivelul scaunelor din fata), dar nu stiu de unde sa incep. datorita cutiei cu senzorii de ploaie si lumina nu mai e asa simplu sa o scot pe cea veche si sa pun alta.
parca nu as vrea o oglinda din tirg prinsa cu elastic peste cea originala.
aveti vreun sfat? ati vazut pe undeva oglinzi panoramice electrocrom?

multumesc.
j.d
radmasa.gif Tu crezi ca daca iti pui oglinda panoramica o sa vezi ce e in spatele unghiurilor moarte? radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
Rimio de Vassur
poate imi explici si mie de ce te tavalesti atit pe jos? am mers citiva ani cu o astfel de oglinda (~23cm) si vedeam perfect acolo unde oglinzile originale aveau unghiuri moarte. asa cum scrie si mai sus vedeam in spate TOTUL pina la nivelul scaunelor din fata. nu a mai existat vreo situatie in care o masina sau motocicleta sa nu fie vizibila, oriunde ar fi fost pozitionata.

daca nu ai nimic util de spus referitor la intrebarea mea, mai bine te abtii. nu e locul si momentul pentru un concurs de mistouri.
sebi
Hai sa nu ne abrindem asa de repede, cred ca j.d. vroia sa zica ca meganul are destul de mult unghiuri moarte, si chiar are, si in opinia mea unghiul mort este de exemplu stalpii din spate prin care nu ai cum sa vezi (decat daca pui ceva cu x vision) eu nu am vazut oglinda panormica heliomata, si sincer nu cred ca exista. In primul rand mufa care intra in oglinda ta nu se va potrivii la nici o alta oglinda heliomata, iar in al doilea rand, daca scoti oglinda ta fizic de pe masina, ma indoiesc ca vei gasi una cu acelasi sistem de prindere ca cea originala de pe masina ta acum.

Pe scurt, sunt 99% sigur ca nu exista o aplicatie panoramica heliomata pentru megane-ul tau sedan.

P.S.: daca vrei sa ai o vizibilitate sporita in spate, iti sugerez o camera montata fie in bara spate fie in interior (partea superioara a lunetei) si un LCD in masina wink.gif
Rimio de Vassur
mercic, o sa am in vedere si solutia cu camera, la nevoie.

in privinta stilpilor C, nu mi se par mult mai mari decit la un opel vectra a (la care gemuletul triunghiular e doar pentru aspect, nu am vazut niciodata ceva prin el). si totusi, cu oglinda panoramica am avut vizibilitate suficienta ca sa nu se ascunda nimic in spatele lor. chiar daca nu vedeam toata masina, vedeam o parte din ea si stiam ca e acolo.
zax
Am vazut si u o astfel de oglinda la cineva pe o dacie. Era f mare, vedeai aproape de la stalpul din stanga fata pana la stalpul din mijloc din dreapta. Tipul era f multumit de ea mai ales ca era si un pic fumurie si zicea ca il ajuta impotriva luminilor din spate. Se prindea peste oglinda veche dar cu niste cleme metalice nu cu elastic si asta o facea f fixa. Am cautat si eu prin targ dar nu am gasit asa ceva, nici asa de mare, nici atat de neagra... de sistemul de prindere nu stiu ca nu m-am uitat. Tipul o avea de la cineva care i-o daduse pentru ca nu reusise sa se obisnuiasca cu ea.
Asa cum zice si sebi, cred ca e cam greu sa gasesti o oglinda care sa aiba exact acelasi sistem de prindere, mai ales ca genul asta de imbunatatiri aftermarket se cam fac sa se potriveasca pe masini ieftine... cei care isi cumpara masini cu dotari de top nu se prea omora sa mai si improvizeze cate ceva...
Daca gasesti sa ne spui si noua iar daca nu... nu-i bai, o sa te obisnuiesti cu oglinda mica wink.gif. Acum tie ti se pare f mica si din cauza faptului ca ai mers si esti obisnuit cu panoramica

@ j.d. : unghiul mort este acea zona care se afla in afara unghului de acoperire al oglinzii. faptul ca ai un camion in spatele tau si nu mai poti vedea masina care se afla in spatele camionului nu se cheama ca acea masina este in unghiul mort.
j.d
QUOTE(zax @ 11 Nov 2007, 15:15)

@ j.d. : unghiul mort este acea zona care se afla in afara unghului de acoperire al oglinzii. faptul ca ai un camion in spatele tau si nu mai poti vedea masina care se afla in spatele camionului nu se cheama ca acea masina este in unghiul mort.
*




Serios...? dry.gif
zax
serios
PhilipMorris
@Rimio de Vassur. Exista geamuri cu grad de convexitate marita, de marimea unei oglinzi ceva mai mari, care se aplica prin lipire pe luneta. Personal cred ca er fi o solutie in cazul tau, daca nu vrei sa strici aspectul initial al habitaclului. Am vazut asa ceva, sunt foarte foarte utile. Spune-mi daca esti interesat, iti pot trimite un link pentru a vedea despre ce este vorba. Si chiar nu arata rau cum arata oglinzile panoramice de interior, si sunt mult mai eficiente.
Vasyle
Cine doreste oglinda retrovizoare panoramica cu prindere in cleme metalice si suruburi, peste cea originala, sa intre pe

http://www.dmail.ro/prodotto/178213-103/2/...ca-giganta.html

Merita toti banii!!! wink.gif
semit
ce boschetarie laugh.gif
dan22y
Off: Frumos Passatul din reclama. Banuiesc ca e TDI-power, nu? tongue.gif

On: Azi, maine, ii punem pe langa oglinda panaramica si pe cele exterioare o gramada de alte briz-briz-uri.
rtBK
QUOTE(Vasyle @ 13 Nov 2009, 20:59)


Merita toti banii!!! wink.gif
*




merita toti banii...ca asa mai aflam si noi cat costa tinichigeria prin service-uri. sleep.gif
utzi22
Nu oglinda mica (cea interioara) este problema pentru unghiurile moarte!
Eu consider ca degeaba iti pui oglinda interioara mai mare(panoramica) daca luneta+tetierele iti restrictioneaza vederea in spate. In cel mai bun caz o sa-ti vezi pasagerii din spate mai bine smile.gif .
Sper ca m-am facut inteles.
ionitagelu
Mi se pare un accesoriu foarte tare, mai ales pentru posesorii de dacii vechi de le cade tabla. radmasa.gif
Nu inteleg cum se pot gandi unii sa puna asa ceva in masina, dar ... cultura romanului ... excl.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.