Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Instalatie electrica
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault 4, 5, 8, 10, 11, 12, 18, 19, 21, 25 > Renault 9, 11
guiutz
Salut! Am un r11 din 86, si mi-am luat un CD-player pt el.
La CD am 4 fire pt alimentare,
- negru (masa)
- rosu (+) [la broasca de contact]
- galben + (MEMORY)
- abastru + [la antena]
CD-PLAYERU MERGE NUMAI CAND SUNT FIRELE (ROSU,GALBEN,ALBASTRU) PUSE PE + LA MASINA.
CD-playerul e WATSON (cu USB si SD)

Eu cand iau contactul nu mai am curent la firele negru si rosu de la masina. Si cand iau contactul, se reseteaza CD-u, ca nu mai intra curent in el.
Cum pot sa fac sa am curent tot timpul la casetofon, si sa nu se mai intrerupa cad iau contactul???
zolisly
salut...

Pai simplu, conectezi direct de la baterie (+) rosu si galben printr-o siguranta intre 5-10A, iar firul negru de la (-)
guiutz
Siguranta am la casetofon, mai pun una si de la fire la baterie? Daca da cum?
zolisly
Daca ai siguranta la casetofon (CD player) atunci nu e nevoie, atunci sa nu mai alimentezi alceva pe acela-si fir. Sigurantele se pun in serie pe firul de plus(+) si daca vrei sa aflii ce siguranta vrei sa pui atunci, te uiti sa vezi ce consum are ex. Cd, player-ul, halogen, orice consumator. exemplu :120wati . Asta inparti cu aprox 13, adica tensiunea bateriei.

120/13=9,3A iar cea mai apropiata sig. care poti pune e acel de 10A mperi.

succes.
Aleks
Daþi-mi ºi mie un electrician auto bun în Iaºi ! Cã n-am dat decît peste pastrame.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.