Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Recomandari ruta Bacau-Otopeni
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Starea Drumurilor
Codrin-Bacau
Salutare tuturor,

As vrea sa ma ajutati si pe mine daca se poate...

Sambata 03.11.2007 trebuie sa duc pe cineva la Otopeni...in fine , problema mea este ca nu vreau sa mai merg pe varianta Bacau-Adjud-RS-Buzau-Urziceni-Otopeni ci pe alta ruta , de la Buzau am inteles ca trebuie sa fac spre Ploiesti..??..stie cineva ruta exacta ( tot traseul ), daca e bun drumul ?( nu conteaza ca mai ocolesc oleaca pe var. Ploiesti ) .
Pana acuma mergeam prin Urziceni , dar vreau sa ocolesc de aceasta data Buc. si as vrea un traseu prin Ploiesti cat mai AMANUNTIT daca se poate ...sa nu fac ceva si sa ma incurc...smile.gif)... wacko.gif


In speranta ca ma veti ajuta ... sofer5.gif

Va multumesc anticipat .

Sa auzim numai de bine.
adister
Nu ai cum sa te incurci - dupa ce treci de Buzau o tii drept inainte spre Ploiesti (in loc sa faci la stanga pe podul peste calea ferata spre Urziceni-Bucuresti) iar dupa ce ai trecut de Bucov trebuie sa faci undeva la stanga pe centura Ploiestiului - sunt indicatoare. De acolo o ti drept inainte pana iesi in DN1. Nu ai treaba cu intrarea in Ploiesti.
cmandrei
+ Drumul e decent ... 1 banda pe sens dar ok ... inainte de Ploiesti se fac 2 benzi pe sens ... vei "ocoli" loc. Ploiesti ... atentie la semne doar smile.gif ... drum bun
geocosma
De la Buzau spre Ploiesti, ai drum cu o banda pe sens pana la Albesti Paleologu, de unde sunt cate doua benzi pe sens. In continuare de la Albesti Paleologu treci prin Valea Calugareasca (o localitate foarte lungaaaa) si apoi prin Bucov. Dupa ce iesi din Bucov, treci peste Teleajen dupa care o sa ai pe stanga niste show-room-uri, apoi un Lukoil si apoi un Petrom. Imediat dupa Petrom este intersectia cu centura de est a Ploiestiului. Aici o iei la stanga. Intersectia e semaforizata, cu faze separate pentru mersul inainte si virajul la stanga (se face verde la virajul la stanga dupa ce se pune rosu pt. mersul inainte).
Pe centura Ploiestiului o sa ai Combinatul Petrochimic Teleajen in dreapta (o parte apartine lui Lukoil) iar dupa ce treci de el, intri in Moara Noua. Dupa curba la dreapta din localitate redu viteza, ca o sa ai doua treceri cu calea ferata industriala, semnalizate, dar cam denivelate (cine nu le stie nu prea le ia in seama, si rau face - te cam zguduie). O sa mai ai o trecere la nivel cu calea ferata semnalizata cu lumini, fara barierele culisante, in urmatoarea localitate, Corlatesti. Dupa aceea treci pe langa Manastirea Ghighiu (pe stanga) si intri in Barcanesti, unde dai de un sens giratoriu care se intersecteaza cu drumul spre Ploiesti. Aici o ieie la stanga (de fapt jumatate stanga) si te incadrezi pe banda din stanga pentru ca la vreo 200m te intersectezi cu DN1 - centura de vest a Ploiestiului. Aici trebuie sa cedezi trecerea doar pentru masinile care vin din stanga (dinspre Bucuresti) pentru ca cele care vin din dreapta merg pe banda 1, iar tu o sa intri pe banda a doua.
De aici il ai pe BigBrother DN1 cu tine, mergi cu 70 in localitate si 100 in afara (limitele legale - dar cred ca le stii). Pe DN1 pot sa mai fie ambuteiaje pentru ca se asfalteaza. Mai este in lucru podul peste Prahova intre Potigrafu si Ciolpani (de fapt dupa intrarea in Ciolpani) – se lucreaza pe banda a doua a podului, se circula doar pe prima banda – este semnalizat foarte bine.
Nu am informatii cu privire la calitatea drumului intre Buzau si Albesti Paleologu (asta vara era bun), in rest, spre Otopeni este bun. Chiar si centura de est este buna (cu exceptia trecerilor de cale ferata) pentru ca a fost facuta odata cu drumul spre Cheia, de aceeasi lucratori.
Codrin-Bacau
Va multumesc frumos pentru ajutorul acordat.

Sa auzim numai de bine...>... sofer1.gif
Codrin-Bacau
Revin...

Am ajuns cu bine la destinatie...smile.gif , drumul super bun ( nu mai sunt portiuni in lucru )


Asa ca va recomand ruta prin Ploiesti ptr. cei din Moldova ( care nu o foloseati pana acuma...) DAR cu indicatiile de mai sus...mai ales descrierea facuta de " geocosma " care e de mare folos mai ales la trecerile de cale ferata , 1 semnalizata iar urmatoarea NU !!! ( si se simte )

Multumesc tuturor ptr. ajutor. worship.gif
Codrin-Bacau
Salutare tuturor,

In speranta ca ma veti ajuta din nou, apelez la cunostintele voastre rutiere si va intreb daca pe ruta Bacau-Bucuresti prin Urziceni exista radare fixe...de genul camerelor de pe stalpi sau cu senzori in asfalt....sau cum or mai fi..??!!...

In primul topic vroiam sa cunosc starea drumului ptr. varianta Bacau Ploiesti Otopeni...si nu am stiut de un radar fix...sau ce naiba este in loc. BARCANESTI si acum 10 zile am primit prin posta o instiintare ...in care eram anuntat ca in data de 02.01.2008...am fost inregistrat de dispeceratul de monitorizare video al traficului rutier pe D.N.1...si sa trimit prin fax o hartie completata cu cine a condus masina( adica EU..biggrin.gif)...si acum astept sa vad ce amenda primesc, + zicea ca daca am sa contest hartia..dovada (poza) o vor prezenta in instanta...smile.gif)...in fine era o hartie intreaga cu ce patesc daca nu trimit numele...si alte ...

Sa revin la ce ma roade cel mai mult..saptamana viitoare am iar un drum la Bucuresti si nu vreau sa se mai repete istoria cu radarul fix...ca de astea mobile incerc sa ma pazesc eu...cum stiu/pot, asa ca, VA ROG FRUMOS...daca stiti ca exista radare fixe pe ruta BACAU-BUCURESTI prin URZICENI sa ma anuntati in timp util pentru a nu avea de suferit pe viitor...deja am 7 puncte de penalizare..biggrin.gif + ce o mai veni de la Barcanesti..biggrin.gif

Multumesc si DRUM BUN tuturor sofer1.gif
441529
Vezi ca treaba aia cu amenda vine dar, vine degeaba. Pentru ca mult laudatul sistem nu mai functioneaza. Asa ca stai linistit. Eu am avut vreo 4 bucati luate pe Bucuresti - Ploiesti de anul trecut din februarie si pana acum nimic nu s-a intamplat.
Codrin-Bacau
Ce bine ar fi...biggrin.gif
airimia13
[quote=Codrin-Bacau,7 Feb 2008, 10:51]
Salutare tuturor,

In speranta ca ma veti ajuta din nou, apelez la cunostintele voastre rutiere si va intreb daca pe ruta Bacau-Bucuresti prin Urziceni exista radare fixe...de genul camerelor de pe stalpi sau cu senzori in asfalt....sau cum or mai fi..??!!...

In primul topic vroiam sa cunosc starea drumului ptr. varianta Bacau Ploiesti Otopeni...si nu am stiut de un radar fix...sau ce naiba este in loc. BARCANESTI si acum 10 zile am primit prin posta o instiintare ...in care eram anuntat ca in data de 02.01.2008...am fost inregistrat de dispeceratul de monitorizare video al traficului rutier pe D.N.1...si sa trimit prin fax o hartie completata cu cine a condus masina( adica EU..biggrin.gif)...si acum astept sa vad ce amenda primesc, + zicea ca daca am sa contest hartia..dovada (poza) o vor prezenta in instanta...smile.gif)...in fine era o hartie intreaga cu ce patesc daca nu trimit numele...si alte ...

Sa revin la ce ma roade cel mai mult..saptamana viitoare am iar un drum la Bucuresti si nu vreau sa se mai repete istoria cu radarul fix...ca de astea mobile incerc sa ma pazesc eu...cum stiu/pot, asa ca, VA ROG FRUMOS...daca stiti ca exista radare fixe pe ruta BACAU-BUCURESTI prin URZICENI sa ma anuntati in timp util pentru a nu avea de suferit pe viitor...deja am 7 puncte de penalizare..biggrin.gif + ce o mai veni de la Barcanesti..biggrin.gif



Sunt doua camere video la Cosereni (pe o parte si pe alta a drumului) dar nu stiu daca mai inregistreaza ceva sau daca mai filmeaza. In rest cel putin pe traseul Buzau-Bucuresti nu mai stiu sa existe alte camere, doar radare mai sunt.
Codrin-Bacau
OK...ms airimia 13...am sa fiu atent

Mai astept si sfaturile altor colegi....alte atentionari..
geocosma
Radarele si camerele de supraveghere intre Ploiesti si Bucuresti, pe care le stiu eu (sper sa nu uit de vreuna):
Barcanesti – dupa intrarea pe DN1, cu 4 benzi, este un portal cu camere de supraveghere si camere care pot fi folosite ca radar (determinare prin numarul de frame-uri)
In Barcanesti sunt 3 pasarele; prima pasarela in sensul Ploiesti-Bucuresti este la vreo 500m de portal, iar a doua la vreo 1km de prima pasarela. La aceasta a doua pasarela este radar fix (probabil ca aici te-a prins).
In Puchenii Mari, la de intrare in localitate (deci cam in scurt) este o pasarela dotata cu radar fix.
In Potigrafu, camere de supraveghere pe pasarela.
In Ciolpani, la vreo 1,5-2km de indicatorul de intrare in localitate (nu stiu exact distanta) este un Peco (parca Petrom) pe dreapta urmat de o pasarela. In dreptul pasarelei: radar fix.
Dupa iesirea din Tancabesti, cand drumul este in linie dreapta, dupa pasarela, pe stanga in dreptul unui Peco particular este un panou al AND pe care sunt camere de supraveghere.
Dupa Saftica, dupa ce intri in Balotesti, este o intesectie si pasarela, cu radar fix (imediat dupa pasarela).
In Otopeni, dupa pasarela de la aeroport, este un portal, asemanator cu cel de la Barcanesti. La Lukoil (in zona blocurilor de la Otopeni, pe partea dreapta) sunt camere de supraveghere.
Cam asta e tot sistemul de supraveghere intre Ploiesti si Bucuresti. Reperele sunt in raport cu sensul de mers Ploiesti-Bucuresti.

Succes!
Codrin-Bacau
@geocosma

Radarele si camerele de supraveghere intre Ploiesti si Bucuresti, pe care le stiu eu (sper sa nu uit de vreuna):
Barcanesti – dupa intrarea pe DN1, cu 4 benzi, este un portal cu camere de supraveghere si camere care pot fi folosite ca radar (determinare prin numarul de frame-uri)
In Barcanesti sunt 3 pasarele; prima pasarela in sensul Ploiesti-Bucuresti este la vreo 500m de portal, iar a doua la vreo 1km de prima pasarela. La aceasta a doua pasarela este radar fix (probabil ca aici te-a prins).
In Puchenii Mari, la de intrare in localitate (deci cam in scurt) este o pasarela dotata cu radar fix.
In Potigrafu, camere de supraveghere pe pasarela.
In Ciolpani, la vreo 1,5-2km de indicatorul de intrare in localitate (nu stiu exact distanta) este un Peco (parca Petrom) pe dreapta urmat de o pasarela. In dreptul pasarelei: radar fix.
Dupa iesirea din Tancabesti, cand drumul este in linie dreapta, dupa pasarela, pe stanga in dreptul unui Peco particular este un panou al AND pe care sunt camere de supraveghere.
Dupa Saftica, dupa ce intri in Balotesti, este o intesectie si pasarela, cu radar fix (imediat dupa pasarela).
In Otopeni, dupa pasarela de la aeroport, este un portal, asemanator cu cel de la Barcanesti. La Lukoil (in zona blocurilor de la Otopeni, pe partea dreapta) sunt camere de supraveghere.
Cam asta e tot sistemul de supraveghere intre Ploiesti si Bucuresti. Reperele sunt in raport cu sensul de mers Ploiesti-Bucuresti.

Succes!

Multumesc pentru ajutorul acordat...dar acuma am treaba in Bucuresti si trebuie sa o iau pe ruta Bacau-Urziceni-Bucuresti...stii ceva radare fixe pe ruta asta ???

Multumesc
geocosma
A, scuze, acum mi-am dat seama pe care traseu o sa mergi. Din pacate, nu folosesc ruta asta, deci nu am informatii.
Codrin-Bacau
Chiar nimeni nu ma poate ajuta in aceasta problema???

unsure.gif unsure.gif unsure.gif
cmandrei
+ portal ca la intrare in Barcanesti ... la aeroportul din Otopeni ...

Bucuresti - Urziceni = camere radar fix la Cosereni (din cate stiu)

http://www.reno.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=426...ndpost&p=637049
Codrin-Bacau
OK...ms cmandrei.. smile.gif

Alte avertizari... mai stiti ceva, pe unde sa fiu in garda?
daniel4ro
Dupa ce iesi din Buzau, posibile radare mobile la Spataru, Costesti (in fata postului de politie, te iau cand intri in curba de la intrarea in localitate), Limpezis.
In afara de camerele de la Cosereni, cateodata la Movilita monteaza in fata postului de politie pe un trepied o camera (pe timp ploios este protejata cu o husa).
altele nu mai stiu, nu am detector si deobicei in localitati sunt atent la stopurile celor din fata, nu depasesc 90 km/h iar in afara nu trec de 130-140.
Drum bun!
Codrin-Bacau
ms frumos "daniel4ro"...am sa fiu atent, eu am detector de radar...dar nu stiam locatia "paduchilor de stalp"...smile.gif)
Codrin-Bacau
@441529.....si nu numai...!!!!!!


Salutare colegi,
Revin asupra micii mele intamplari de la Barcanesti, sa stiti ca SISTEMUL VIDEO functioneaza!!!, nu e amplasat pe stalp de aiurea....azi am ridicat de la POSTA procesul verbal, insotit de amenda aferenta...smile.gif), am fost inregistrat cu 90Km/h si am primit 2 puncte de penalizare+2 puncte de amenda=100 lei. Data poste de pe plic era 25.02.2008, dar eu azi 05.03.2008 am ridicat plicul, iar cand am fo sa platesc amenda (sperand ca platesc doar 50 lei), cea de la posta a zis ca din 25.02.08...si pana azi a cam trecut cele 2 zile pt. a putea plati doar jumatate din cuantumul amenzii.....asa ca m-am suit frumos in masina si m-am dus la posta sa-mi puna parafa din ziua de azi, ca doar azi am ridicat placina..biggrin.gif, zis si facut ...asa ca am reusit sa platesc doar 50 de lei!!! Poate pe viitor mai pateste careva ac. lucru.....acum stie ca poate pune o noua parafa pe plic pt. a plati doar 50% din valoarea amenzii...

Apropo...maine ma duc la Bucuresti...sper sa nu mai colectionez alte placinte..smile.gif)...acum stiu de barza de pe stalpul din Cosereni..smile.gif)

Drum bun tuturor si sa auzim numai de bine!!!
77licu
Salutare.help.
plec de la Bacau[maine noapte] si trebuie sa ajung in zona Palatului Cotroceni vineri dimineata fara graba.nu vreau sa intru cu masina in Bucuresti[asta le trebuie,moldovean in trafic]ci sa o las undeva la intrarea in B.puteti sa ma ajutati cu o locatie unde as putea sa las masina,gen parcare platita,hotel,undeva unde sa o gasesc completa la intoarcere,ca la plecare sa nu stau in trafic. de acolo nimeresc eu Cotroceni-u,cred.
prin Ploiesti o iau.
multumiri anticipate.
ursul-alb
Nu stiu ce castigi, poate doar daca o lasi in zona vrunei statii de metrou, ca altfel Bucurestiul nu e cunoscut pentru sistemul sau de transport excelent...
Eu (chiar incepator sa fiu) m-as duce cu masina cat mai aproape; mergi incet si casti ochii pe o harta, daca nu ai GPS; la cat de repede se merge poti citi si o carte de la Otopeni pana in centru; nu se poate sa nu gasesti la 500-100 m de destinatie un loc de parcare cautand din loc in loc.
Como
Daca vii dinspre Ploiesti poti s-o bagi in parcare la mall. Daca pleci pana la ora 23.00 poti s-o bagi in parcarea subterana, altfel cred ca trebuie s-o lasi la suprafata. La mall ai autobuze spre oras. Doar ca parcarile de acolo nu sunt pazite.
77licu
Problema e mai lunga si nu am vrut sa...ma lungesc.vin cu o familie cu doi copii si respectivii dupa ce-si rezolva treburile vor sa viziteze B,cat se poate.apoi directia Ct.masina cu bagaje in ea. prefer sa nu ma fatai cu masina prin oras.
Oricum pana seara plecam,da poate mai are cineva vreo idee.
Multumesc oricum.
StefanT
intreb aici pt a nu face alt topic. cea mai buna ruta pentru BUCURESTI-CLUJ care este?

multumiri
Batrānul
Cele doua rute clasice:
1. Bucuresti - Pitesti - Sibiu - Cluj = 421 km
2. Bucuresti - Brasov - Sighisoara - Tg. Mures - Reghin - Cluj = 434 km
Care ar fi cea mai buna dintre ele? Depinde de multi factori. Presupun ca te intereseaza sa nu fie prea aglomerat - asta depinde mult de ora si de ziua din saptamana in care vrei sa mergi. Personal, am mers pe amandoua, dar sincer mi-e greu sa zic care e mai buna. Daca ar fi sa plec maine as alege totusi prima ruta (cea pe A1 si Valea Oltului) din motivul ca de la mine din Rahova ies la A1 in 1/2 ora, pe cand iesirea spre Ploiesti o fac in mai mult de 1 ora.
StefanT
Plec pe la 12 ziua maine, din Muncii. Cred ca varianta cu A1, nu? Ai idee cam cate ore de mers sunt? Mai mult de 6? Nu merg ca nebunul insa nici nu dorm pe drum.


P.S.: Ma intereseaza sa fie si peisajul frumos smile.gif
cmandrei
@77licu ... ori la Mall-Ikea-Carrefour-Bricostore ... in parcare sau ... eu ce as face ... mergi cu masina pana unde ai nevoie in Bucuresti ... hai ca nu e chiar asa de greu + acum e "liber"

@StefanT ... Cam 6 ore da ... pana la Ploiesti mergi lejer (cu grija la radare), pe urma pana la Bv te distrezi (daca nu e trafic prea mare), de la Bv - aproape de Ms iarasi distractie (depinde cat de mult iti plac curbele) {la vreo 10 km de MS in Acatari fa stanga pe drumul pentru camioane si scurtezi vreo 20 minute aprox.} si apoi faci slalom printre camioane pana la Cj. Spor smile.gif
StefanT
Merci smile.gif
77licu
daca tot ma ajutati,mai am o intrebare:cam cat e taxi-ul de la Mall de unde spuneti voi pana la Cotroceni[ca sa nu mor prost]?3 adulti si doi copii.
cmandrei
Taxi mai greu ... nu stiu sa fie statie acolo ... dar sunt autobuze de acolo ... le spui incotro vreti sa mergeti si (in teorie) va vor spune nr. sa luati, unde sa schimbati etc.

Taxi s-ar putea lua de la Aeroportul Baneasa dar acolo stau "ciudateii" pentru cei care vin cu avionul sad.gif

Mai vezi cu optiunea de a intra cu masina smile.gif
77licu
respekt.gif celor ce m-au ajutat.
o sa dezbatem in seara asta ce si cum facem.
multumiri.
StefanT
Am fost pe varianta cu A1, si a fost foarte bine ca am inteles ca pe Buc-Ploiesti au fost probleme cu inundatii si alte alea, trafic. La dus am facut cam 9 ore, insa am oprit in Sibiu si am vizitat ce era mai la indemana, plus ca am si mancat (bine si ieftin).
La intoarcere, 6 ore fix in conditiile in care nu m-am grabit deloc. Ce sa zic, e un drum in care iti trebuie motor care sa te ajute in depasiri, altfel cam stai in kurul tirurilor.
O experienta frumoasa care sper sa o repet cat de curand.

Multumesc pentru indicatii smile.gif Spor
ursul-alb
QUOTE(Batrānul @ 5 Aug 2009, 14:59)
Cele doua rute clasice:
2. Bucuresti - Brasov - Sighisoara  - Tg. Mures - Reghin - Cluj = 434 km

De ce nu Tg-Mures-Turda-Cluj? Venind dinspre Brasov, nu prea are sens sa te duci pe Reghin-Cluj. In schimb eu recomand varianta asta in detrimentul Tg.Muresului pentru cei ce vin din Moldova.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.