Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Lucrarile din Colentina, abandonate de 3 luni
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Starea Drumurilor
DFA

Lucrarile din Colentina, abandonate de 3 luni

Miercuri 17 Octombrie 2007


» Pe tronsoanele Doamna Ghica-Podul Colentina si Piata Obor-Doamna Ghica au inceput chiar sa creasca buruieni.
» Primaria Capitalei sustine insa ca reabilitarea este in grafic si trebuie finalizata abia in martie 2008.

» Firma care lucreaza pe Colentina a mai primit o amenda.



Chiar daca autorizatia de reabilitare a sos. Colentina a fost data inca de anul trecut, lucrarile propriu-zise au demarat serios abia la inceputul anului 2007. Nici gand insa ca firmele angajate de municipalitate sa-si vada de treaba si sa respecte graficul de executie prevazut initial. Cum s-au vazut cu mana pe contract, patronii firmelor SC Eurovia - Construct International SA, SC Swietelsky Constructii Feroviare SRL, SC Max Bogl - Astaldi CCCF J.V. Asocierea SRL - au si dat bir cu fugitii, abandonand tronsoane intregi de pe sos. Colentina.
Dintre acestea, in cea mai grava situatie se afla portiunile cuprinse intre Doamna Ghica-Podul Colentina si Piata Obor-Doamna Ghica, unde au inceput chiar sa creasca buruieni. "De luni de zile aici nu si-a mai facut aparitia nici un muncitor, fapt ce ne indreptateste sa credem ca firmele lucreaza simultan pe mai multe santiere si din acest motiv sunt nevoite sa roteasca forta de munca de care dispun. Goana dupa bani a patronilor din constructii ii afecteaza insa pe soferi nevoiti sa strabata zilnic sos. Colentina. Artera reprezinta poarta de intrare in Bucuresti dinspre Moldova, iar blocarea ei produce ambuteiaje si pe soselele stefan cel Mare si Mihai Bravu, unde oamenii sunt nevoiti sa astepte si doua ore pentru a parcurge 1-2 km", a declarat primarul Neculai Ontanu.

Primaria Capitalei nu recunoaste nimic
Edilii din Primaria Capitalei i-au contrazis pe cei de la sectorul 2 si au precizat ca lucrarile de pe sos. Colentina nu sunt intarziate. Contractul dintre municipalitate si consortiul de firme care executa lucrarea are prevazut ca termen de finalizare sfarsitul lunii martie 2008. Exceptie de la acest termen fac doar lucrarile pentru constructia pasajului rutier din zona. "Primaria Sectorului 2 nu are atributii legate de penalizarea firmelor de constructii decat in ceea ce priveste nerespectarea de catre acestea a normelor de mediu. Penalizarea pentru depasirea termenelor de executie revine strict in sarcina Primariei Municipiului Bucuresti", au precizat reprezentantii municipalitatii.


Sursa : Jurnalul National
zodrac
Nu stiu exact cum este documentata stirea asta dar sigur intre Obor si Doamna Ghica e aproape gata.
Nu contest situatia de dupa Doamana Ghica pina la Fundeni biggrin.gif
dizzy
Nu intelegeti voi situatia.
Nu v-a zis Videanu ca e gata?
Eu cred ca nu vedem noi bine, ma voi duce la doctor.
Ca doar n-o minti Videanu?!
gibonu
Nu vreau sa iau apararea nici a Primariei sect 2 nici a Primariei Capitelei, insa cei de la jurnalul national sunt niste cretini, pe care nu-i doare pixul sau tastatura sa scrie numai prostii.
Intre Obor si Dna. Ghica lucrarea este aproape gata, adica linia de tramvai este schibata si asfaltul turnat pe ea. Acum se lucreaza la intersectiile cu celelalte linii de tramvai, adica Colentina - Ziduri Mosi si Coelntina - str. Turmelor.
Vorbesc in cunostina de cauza, pentru ca stau in zona.
Asa ca nu mai puneti botu' la ce scriu toti prostii in ziar.
2dor
Mai eu stau chiar langa fosta fabrica Suveica, acum se construieste Rose Garden, un cartier de blocuri pentru smecheri. Deci cam din dreptul trecerii de pietoni de dupa Suveica inspre Doamna Ghica, pana la Doamna Ghica, nu se mai lucreaza de luni de zile. E o gaura mare unde ar trebui sa fie linia de tramvai, ba chiar sunt buruieni crescute. De ce se stagneaza? Pentru ca se spune ca urmeaza podul minune din intersectia cu Doamna Ghica. E adevarat ca la intersectia cu piata se lucreaza de zor si e nasol sa treci pe acolo, nu ca ai avea pe unde.
han_1.6 mpi
si eu stau in zona aia si ..... merge greu cu lurarile. merg zilnic pe acolo si ce e la d-na ghica va puteti convinge singuri facand o plimbare prin zona.
klaus
Daca mergeau repede si bine, nu cred ca doreai sa-ti iei bicicleta 04.gif
2dor
Momentan se lucreaza doar la intersectia cu Ziduri Mosi, ca vor sa termine linia, atat. Ieri am vazut ca s-au apucat de sapat in trotuar de la Doamna Ghica spre Baicului sa faca drumul ala cu mai multe benzi sper, nu de alta dar e gata deja din cate am vazut unul din picioarele podului care va trece peste calea ferata si va iesi in Pantelimon in spate la circul foamei de la intersectia cu Chisinau.
vis-a-vis
Pai o avea (bicicleta zic), doar ca n-o utiliza biggrin.gif

Da' cum tre' sa vina podu' ala, pe directia Colentina sau pe directia Doamna Ghica?
Dupa mintea mea ar fi mai simplu pe Doamna Ghica, ca s-ar pastra nivelul podului, iar pe Colentina ar trebui inaltat.

La circu foamei, pod fac aia? Trebuie sa-mi gasesc alte stradute, c-o sa se aglomereze si p-acolo radmasa.gif
2dor
Podul de pe Colentina e cu semnul intrebarii, nu stiu daca au hotarat daca il fac peste Colentina sau Colentina va fi inaltata. Podul dinspre Baicului da exact langa lac undeva in spate la circul foamei de la intersectia Pantelimon cu Chisinau.
vis-a-vis
Am vazut ca se lucreaza-n zona, ca pe acolo trec destul de des, dar n-am stiut ca fac pod peste calea ferata.

Eu am crezut c-or sa faca ceva de genu' asta:
user posted image

Dar daca vor sa faca ceva ca lumea, ar trebui ceva de genu asta:
user posted image

Numai ca acolo in capat la Terasa Colentinei, e o mare cladire, trebuie ocolita...
han_1.6 mpi
sau cumparata si apoi demolata.
zodrac
Daca o fac ca in prima varianta degeaba o fac ca traficul pe ruta aia e gatuit la trecerea la nivel cu calea ferata.
Marea smecherie este acuma ca la intersectia Fundeni cu Pantelimon e macel si Pantelimonul se blocheaza pe la 8:30, 9:00 cind plec eu spre munca, coada pe sensul spre Cora jungind pina in Delfinului, uneori propagindu-se pe Pantelinom in continuare si spre Chisinau pana la Potcoava si mai departe.
nambanidealtceva
bai, deci intersectia aia de la gara obor (adica unde treci calea ferata catre baicului) e groaznica.. in plus stai dupa un rahat de locomotiva si 10 minute cateodata.. se cere clar ceva.. de fundeni cu pantelimon ce sa mai zic... doamna ghica e alta distractie (apropo, un accident super urat azi dimineata..) .. gata.. s-a terminoiu cu masina...
zodrac
Cred ca harta aia e putin aiurea uite aici ce zice satelitul de la google:[attachmentid=1627415750]
vis-a-vis
Ce zice? nedumerire.gif

18 Oct 2007, 13:09:
Mici neconcordante tongue.gif

user posted image
nasty
cum se mai circula acum pe Colentina?- fac un drum pana la Urziceni si nu stiu ce varianta sa aleg: b-dul Lacul Tei-Dna Ghica- Colentina sau Stefan cel Mare-Bucur Obor -Colentina
Solon
Mai bine lacul Tei, ca pana la doamna Ghica faci o gramada venind dinspre Obor!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.