Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cod CD Cabasse
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna II
dimavali
[B][I]Am cea mai ciudata problema posibila, Am scos borna la baterie si bineinteles mi s-a reset codul de la cass si acum mi-l cere.Totul ok pana aici, dar bag codul care il am pe o carte a masinii alaturi de seria masinii sub forma : cd:cod
Dar bag codul si ecranul ramane asa, cu ultima cifra palpaind.Exista vreo comanda care se da dupa dce bagi codul ca sa il ia? ca am incercat si asta, toate butoanele si nimic. . . nu face nimic, ramane codul pe ecran sau sa imi arate error dupa vreo 3 minute.
Daca sctie cineva ceva legat de tema asta va rog ajutati-ma si pe mine ca nu stiu ce sa ii mai fac!
Multumesc anticipat...
romeo3108ro
se apasa si se tine apasat pe butonul de jos de pe comanda radio cd de pe volan
dimavali
Stii sigur ca asa se face? ca asa parca am incercat si nimic? Am sa incerc si te anunt, merci mult romeo.

17 Oct 2007, 11:48:
Am incercat si nu merge, imi face un bip si scrie error pe display.Are vreo importanta ca are masina si navigatie?
dorulik
asa se face
am fost patit si eu. dupa ce ai introdus codul si iti palpaie ultima cifra tine apasat pe butonul de jos pana se aude un beep.

17 Oct 2007, 16:35:
daca iti apare eror probabil nu e bun codul.
nu are legatura cu navigatia.
mergi la o reprezentanta renault si iti dau ei codul.
ar trebui sa te coste vreo 10 - 15 RON
dimavali
Merci mult pentru sfaturi, cred ca pana la urma nu am eu codul bun.Ma duc maine la reprezentanta si am sa vad ce rezolv acolo, desi nu ma incanta ideea de service Renault. . .
danuss
incearca si sa apesi lung pe tasta 6
eu parca asa am facut cind am patit la fel...


17 Oct 2007, 17:25:
daca zici ca ai si navigatie,nu cumva ai si Romania?!?
Ca eu incerc de un an de cind am masina sa fac rost de ea si nu reusesc sa gasesc. Poate mai citeste cineva si ma poate ajuta cu treaba asta sa imi dea si mie un PM. Multumesc anticipat.
myky
Apasa pentru aproximativ 5 secunde,tasta 6 a aparatului pt. a valida introducerea codului.Dupa care vei auzi un "bip",care iti nconfirma efectuarea corecta a operatiunilor de introducere a codului
Dupa introducerea (pentru prima data)a sodului de securitate si validarea acestuia,pe afisaj va aparea mesajul"OTHERS".In continuare va trebui sa apesi pentru 5 secunde tasta "6" pentru a valida acest mesaj.Apoi pe afisaj va aparea mesajul "CURVE 0" pe care trebuie validat apasand tasta "6" pt. 5 sec.Va aparea apoi mesajul"REAR ON"pe care il validezi la fel.Dupa aceste operatiuni aparatul trebuie sa iti functioneze normal,in cazul ca ai batut codul bun.
Succes! google.gif
romeo3108ro
daca apare error inseamna ca e cod gresit
the tiger
la cd playerele cabasse codul se valideaza doar din butonul de jos dreapta de pe satelitul de comanda. daca codul nu e bun se poate afla dupa precodul scris in spatele aparatului. wink.gif

17 Oct 2007, 21:29:
ai grija ca in cartea masinii codul este un exemplu ca sa vezi cum il bagi.codul corect este in carnetul de intretinere al masinii .
hellcat
@the tiger: Foarte corect ce-ai spus tu in interventiile de mai sus!
dimavali
[B][I]Da, pana la urma am fost la Reno cu ea, mi-au dat codul in cca 10 minute, nu m-a costat nimic, cel care il aveam eu nu era bun, iar pentru validare se tine apasat butonul de pe partea de jos a telecomenzii de la volan.
Surprinzator s-a rezolvat repede si bine la reprezentanta. . . blink.gif
Multumesc inca o data tuturor.
smile.gif
skywalker88
imi puteti spune mai exact unde gasesc codul pentru cd player....am cautat in toate manualele de la masina inclusiv in cartea de intretinere da nu am gasit.....
pe coperta de la carte de intretinere este un actibilt pe care scrie urmatoarele

160 B74 MG

CD:
NOTBEL
VF1BG0G0629042828
2211035

atat.....
sammer_marius
pt the tiger
cum se poate afla codul cd-player-ului dupa precodul din spate
multumesc anticipat
tacufmr_lagunaII
Daca nu ai codul pe carnetul de intretinere nu-l poti obtine decat daca mergi la reprezentanta Renault. La unii dintre ei costa, la unii nu. unsure.gif
OVIDIUS
In principiu nu are de ce sa coste. Se face o solicitare la Renault Franta si soseste in max. 10 min. E o treaba pe internet, daca cer bani pentru asta sunt fara obraz...
Cazacu_b
Nici la mine nu gasesc codul pe cartile masinii. sad.gif. La Renalut unde tre sa meg? la reprezentanta sau service?
hellcat
La receptia service-ului...sa ai certificatul de inmatriculare la tine (sau seria de caroserie a masinii).
Laurentziu83
Dureaza 2 minute si nu te costa nimic.
TRANCA
QUOTE(OVIDIUS @ 7 Mar 2008, 09:59)
In principiu nu are de ce sa coste. Se face o solicitare la Renault Franta si soseste in max. 10 min. E o treaba pe internet, daca cer bani pentru asta sunt fara obraz...
*



...la vw este 80 lei...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.