Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Intrebarile lui aphophis despre renault
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
aphophis
Imi poate spune cineva daca afirmatiile de mai jos pot fi adevarate? masina la care ne referim e renault megane 2 sedan.

QUOTE
macarale de geam la megane (2 bucati) costa 22mil (doar piesele fara manopera). Au o piesa din plastic care pica cam la toate meganurile si apoi te ustura undeva sa reparai. Alt exemplu ar fi bucsile de la puntea spate. Ele in sine nu costa mare lucru.. doar ca dupa 60-80k km cand trebuie schimbate ai surpriza ca trebuie sa schimbi toata puntea.. ca doar asa vin


1) chiar poate costa chestia aia din plastic 11 milioane bucata?Cat ar putea costa ele in mod normal?
2)bucsile alea de la puntea spate chiar duc la schimbarea intregii punti spate, daca trebuiesc schimbate?Mi se pare f improbabil..

poseidon06
Macaralele am auzit si eu ca sunt scumpe (tot in jur de 11 milioane), e toata macaraua, nu e doar o chestie de plastic.
Asta cu bucsile pe puntea spate e o premiera, nu am mai auzit biggrin.gif
AlexV
macaralele sunt foarte scumpe. nu stiu daca 11 milioane, eu tin minte ceva de 7 bucata, dar poate s-au scumpit.
bucata aia din plastic e adevarat ca se poate sparge, necesitand inlocuirea macaralei cu totul, sau faci o mica improvizatie si merge. plasticele sunt de fapt opritoarele camasii cablului, ca la frana la bicicleta.
a, si exista un OTS la Renault pentru remedierea problemei.


cu bucsele spate e o premiera totusi.
aphophis
asra am inteles. banui ca asa cum ziceati toata macaraua e vre-o 7 milioane. acu despre bucsele alea, alea ma intereseaza cel mai mult, a zis-o cineva pe alt forum si is convins ca ori minte ori infloreste. pentru ca mi se pare improbabil ca pentru o bucsa sa schimbi intreaga punte spate. mai ales ca daca ar fi asa s-ar fi auzit deja pe forumul asta..
poseidon06
Am auzit si eu ca operatia de schimbare a bucsilor pe spate este costisitoare, dar ca sa schimbi intreaga punte....dar unde a auzit stimabilul ca e vreo problema cu bucsile spate la megane, ma rog frumos?
aphophis
probabil in golful sau smile.gif) de aia ma gandeam ca poate problema asta e una imaginara
Mutzunache
S-au schimbat macaralele la un 2.1, la mine la servici 1800 RON, fara tva.
padre
Eu am mers in service cu geamul stanga spate cazut, din cauza macaralei. Una noua costa 1200 RON, asa am aflat de la mecanic. Norocul meu a fost ca macaraua nu era rupta, doar cablul sarise de pe una din rotite.
Interesant este ca mecanicului nu i se parea scumpa macaraua... cica raportat la valoarea masinii nu e asa mult... de parca 2.66 % din valoarea masinii intregi pt 1 macara de geam nu ar fi mult wacko.gif
CGB
QUOTE(padre @ 15 Oct 2007, 08:19)
.... din cauza macaralei. Una noua costa 1200 RON
*



wacko.gif wacko.gif wacko.gif wacko.gif

cat despre schimbatul puntii spate ptr neste bucsi....ar fi prea tare sa fie adevarat.
ca si cum te-ai duce sa schimbi distributia si aia iti zic ca tre' schimbat tot motoru'.
aphophis
pai tocmai ca nu mi se pare real ce zicea acel ins. Ca trebuie sa schimbi puntea spate pentru niste bucsi. Da imi poate confirma cineva 100% ca insul ala se inseala?
poseidon06
Uite, citeste aici: http://www.reno.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=60948&hl=bucse+spate
Sunt 2 cazuri izolate, in care, intr-adevar, la service, au zis ca se schimba intreaga punte spate blink.gif wacko.gif . Probabil datorita stilului de condus si "plimbarii" rotilor prin toate gropile.
aphophis
http://forum.softpedia.com/index.php?s=&sh...dpost&p=4099219 , cat la suta din ce zice acel ins poate fi adevarat?
ssilviu
Mai exagereaza si omul. Asta e. O fi dat cu roata in vreo groapa si senzorul ala a crezut ca a facut accident si i-a taiat alimentarea. Dar asta a insemnat frana de motor, care nu are cum sa fie asa de violenta incat sa-l arunce cu capul in parbriz. Poate esp-ul sa fi intervenit din eroare, dar slabe sanse cu motorul oprit. Daca nu avea brake by wire, cam imposibil sa decelereze asa repede fara ca el sa atinge frana.
CGB
cat de mare sa fie groapa ca sa se taie alimentarea? si parca pe autostrada nu-s gropi asa mari.
poate a exagerat omu sau poate a avut loc fro defectiune pe la computer si-a luat-o razna. naiba stie. incurcate sint caile domnului.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.