Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Renault 18 - achizitie - restaurare
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault 4, 5, 8, 10, 11, 12, 18, 19, 21, 25
Pages: 1, 2
Ford_V6
Am gasit de curand un R18 ingropat intre niste blocuri. Masina arata decent pentru varta ei, fiind fabricata in 1985.

Motorul este 1.6 L turbo. Masina are piele, geamuri el., servo, si acea minune de micro computer MCC in bord.

Are jantele originale de aliaj si in general este o masina frumoasa dar destul de ponosita.

Cu toata distractia ma costa 500 de euro masina. . . .

Zilele astea ma duc sa o cumpar si o sa incep un proces de restauare. Masina vreau sa o aduc la starea de noua cum a iesit pe poarta fabrici si sa o folosesc ca masina de familie . . .

Este exact ce caut de multi ani . . . .un lup in blana de oaie . . .cu o presiune de 1 bar in turbo, intercooler mai mare si jigler de benzina de 150 ar trebui sa sar de 150 de cai cu ea . . . .o masina care nu arata nimic dar spune f multe pe sosea.
b06fcn
Bravo! Superba idee...a fost masina mea preferata multi ani la rand...singura problema va fi cu piesele...sa nu te apuci de adaptat piese de Dacie - desi se potrivesc multe din ele...ca e pacat de ea...sa ne tii la curent
Ford_V6
Masina am spus ca o vreau in starea in care a iesit de pe poarta fabricii . . .deci se exclud piesele de dacie din start . . .

Nu este o masina pretentioasa si piese se gasesc noi fara prea multe probleme . . . . Eu ma astept la o investitie de vreo 50-60 milioane in ea.

In concluzie cu approx 2000 de euro o sa am o masina care este peste multe masini noi din toate punctele de vedere.
cj98czh
Am avut asa ceva....si acuma suspin dupa ea.....

Ai grija la uzura turbinei si la partea de electronica...sunt putini in stare sa ti-o repare...
Ford_V6
Pai turbina oricum o sa o reconditionez . . .iar la partea electronica nu vad ce e asa de complicat la ea . . .e pe carburator si are doar aprinderea pilotata electronic.

oricum masina o sa o desfac si refac eu din bara in bara . . . doar la tapiserie si vopsea o sa se ocupe altcineva de ea. In rest partea mecanica o sa fie exclusiv job-ul meu.
mihai1677
Un sfat: cumpara un manual de reparatii pt modelul tau, sau fa poze pe cat posibil la furtunele ce intra ies din carb, turbo.
Ford_V6
de ce ? are cineva pe aici nevoie de poza cu furtunele ???
Ford_V6
Acum 30 minute . . . . Sos. de centura a Bucurestiului . . . Drum relativ liber, indicatorul de Boost pe rosu si . . . so so so much fun.

Acum lasand poezia deoparte, am pus masina pe roti, am scos-o in probe . . .merge foarte bine cu mici exceptii . . .

1) planetara dreapta zdrente
2) usoara instabilitate punte fata la accelerari violente
3) un harsait / huruit pe stanga ca si cum freaca ceva cand virez stanga
4) radiator fisurat usor in partea dreapta

++++ uri . . .foarte confortabila, frane de exceptie, cutie viteze extrem de precisa, sistem audio de calitate foarte buna, directie destul de dura in mers desi e servo si nu in ultimul rand faruri de senzatie . . . .

----- uri . . . comenzile la volan ale sistemului audio si comp de bord sunt cam incomod de folosit in mers, butoanele de la geamuri foarte prost puse (aici poate e chestie de gusturi), destul de elastica pe suspensie la viteze mari si denivelari mai ample

In rest o masina clasica foarte frumoasa si rara care dupa 230.000 Km inca se tine remarcabil de bine dupa masini cu pretentii de bani multi . . .

Mai e mult de lucru la ea dar usor usor cu rabdare si daruire se face . . . .
cmandrei
up.gif poze ? smile.gif
cj98czh
QUOTE(Ford_V6 @ 15 Oct 2007, 23:04)
2) usoara instabilitate punte fata la accelerari violente
.
*



Asa era si la mine....nu prea ai ce sa faci...putere mare pt. caroseria aia...

Iti recomand sa pui niste amortizoare noi si sport...gen Koni, Kayaba...
Daca lasi arcurile ei cu aceste amortizoare o sa ai si confort si stabilitate buna, daca schimbi si arcurile cu unele sport o sa-ti clantane dintii dar wub.gif wub.gif

Eu am mai pus si o bara intre oalele amortizoarelor...ce faci eram racer pe vremea aia...mama ce amintiri frumoase...si cate "victime" aveam.... tongue.gif tongue.gif tongue.gif
Ford_V6
zilele astea masina o sa primeasca un motor nou noutz . . . . o sa fac poze si o sa pun aici toata operatiunea . . . dupa aia rodaj, modificari si . . . plimbari cu 200 la ora.


Apropo . . . am si eu nevoie de la un 18, de fata de la sistemul ala audio . . . plasticul ma refer . . .

stie cineva pe undeva asa ceva ?
cj98czh
Vezi ca este acelasi casetofon care venea pe R25, asta ca sa gasesti mai usor pe la dezmembrari...
Ford_V6
aha, mersi mult . . . chiar se aude super . . . nu as vrea sa-l schimb da problema e ca nu mai am plasticul ala . . .

cateva poze din timpul "facerii" motorului . . . sapt asta o sa-l urc pe masina daca am timp.

motoul asta a fost facut pentru o Dacie dar . . . intre timp gasind "the real thing" dacia s-a vandut si a ramas un motor la 0 KM . . . o sa fie mai nasol cu rodaju ca tre sa ma abtin . . .cred ca fac rodaju fara turbo. ...
mihai1677
Super! zici ca ai fost pus la cazne cu periuta de dinti. Foarte, foarte curat!
Ford_V6
motorul asta a fost facut cu o atentie deosebita in parametrii si tolerante specifice motorsportului.

Am incercat sa-l fac cum am stiut eu mai bine. Sa vedem cum merge in practica. . .

Momentan lucrez la o Skoda Fabia care a venit in regim de urgenta lovita si trebuie sa mai aman putin Renoul. Sper sa termin Fabia pana in weekend sa pot sa ma apuc de 18.
renault19tse
am un logo cu Turbo original Renault. Scrie cu rosu si inclinat.
Daca iti trebuie ti-l donez...masina aia va fi o bijuterie cand va fi gata.
Poze !!!
Ford_V6
mersi mult . . . este de 5 GTT . . . o sa-l lipesc pe motor . . . . cum pot sa intru in posesia lui ?
renault19tse
salut,
da-mi un mesaj privat cu adresa si ti-l trimit pe curier sau cauta-ma pe mess dupa 23:00
esti din Bucuresti ?
R25_GTS
@Ford_V6

Salut

Fa o poza cu tipul de casetofon care il ai, poate te pot ajuta cu o fata.
Muttley
Si mai mult de o poza cu masina.

Norocosule!
Ford_V6
Poze cu vechitura . . . Are cineva o fata ptr. casetofonul meu sau unul cu totu ???
renault19tse
http://cgi.ebay.de/Renault-R-18-Turbo-1-43...1QQcmdZViewItem

link-ul este numai pentru o macheta .
pe ebay gasesti multe daca esti norocos.
www.ebay.de sau www.ebay.fr si dai cautare

iti trimit logo-ul.
cj98czh
Din pacate nu este casetofonul de pe R25...dar daca gasesti unul la dezmembrari sa potriveste la fix fara nici un fel de modificare, inclusiv cu comenzile de pe volan..

A mea nu avea ceasurle de bord asa, eu aveam iundicatorul de turbo pe consola centrala..si nu avea piele..
Ford_V6
era model mai vechi probabil . . .asta e ultima editie...

o sa caut un cass de r25 si il schimb cu totu wink.gif
mihai1677
Hm se pare ca stai in colentina, ma uitam la masina vineri, nu stiam daca e a ta sau nu.
Ford_V6
Dap . . .masina e parcata langa MasterTuner.
mihai1677
Ai ceva de munca la ea, dar cu rabdare, timp si bani, o aduci pe linia de plutire, oricum e o masina frumoasa.
Ford_V6
Am inceput sa desfac masina bucata cu bucata . . . .

Are atatea fire si matze incat deja am stransa doua gramezi langa ea si tot mai am . . .

Roata pe dreapta fatza era foarte in spate aproape ca atingea in aripa , Am dat jos roata si am constatat ca tirantul este reglat total aiurea . . .am reglat-o si acum sta bine . . . i-mi era frica sa nu fie fugit lonjeronu ca nu aveam chef de tras lonjeroane.

Am dat jos galeria de evacuare si de admisie cu toate cele aferente, am dat jos servodirectia si a ramas blocul chel pe masina . . . mai am de desfacut suruburile dintre motor si cutie si sa dau motorul afara . . .

CU motorul dat jos o sa ne ocupam de tinichigeria la tot ansamblul fata. Dupa aia o sa ii salt motorul pe ea si o sa o dezechipez pentru vopsire . . .vreau un argintiu metalizat cu putina perla albastra . . .inca nu m-am hotarat . . . grea decizie . . . .

mihai1677
Treaba cu perla din punctul meu este ca e frumoasa, dar datorita unor participanti in trafic regreti, nu o mai scoti aceeasi culoare.
renault19tse
sa faci poze in timpul operatiunilor !!
Ford_V6
Facem un litru de vopsea in plus wink.gif sau renuntam la perla . . .om vedea . . .sa traim sa ajungem acolo . . .

Facem poze nu e problema da tre sa vad cum le descarc ca nu reusesc sa fac telefonu sa se conecteze la calculator pe Linux mad.gif mad.gif mad.gif

renault19tse
fii atent. cred ca este ce-ti trebuie tie:
sper sa vezi link-ul :

http://cgi.ebay.fr/autoradio-chaine-HIFI-P...bayphotohosting

este ok ?

10 Nov 2007, 20:37:
nu cred ca merge link-ul ...mai inecarca asta

http://cgi.ebay.fr/autoradio-chaine-HIFI-P...1QQcmdZViewItem

sau intra pe www.ebay.fr si la cautare da autoradio renault.
grabeste-ta ca mai este disponibil doar 2 zile.
Ford_V6
Sa vedem cum se poate aduce . . .nu e ca al meu dar merge . . .cred ca e un model mai nou chiar
renault19tse
Important este ca vanzatorul sa vrea sa trimita in Romania.
Costa cam 25 Euro.
Si mai este important sa-l castigi in urma licitatiei.
Mult succes.
Ford_V6
deja a sarit de 100 de euro . . . nu mai renteaza . . .cu tot cu transport ajung la vreo 5 mil in final . . . .

in alta ordine de idei am cateva poze din timpul lucrului . . .scuzati calitatea dar sunt facute cu telefonul...
Ford_V6
Piese pentru carburator . . . celebrul Solex 32 dis . . .
renault19tse
http://cgi.ebay.de/Renault-Espace-2-2-90-R...1QQcmdZViewItem

cred ca este ca al tau !!
strumfuadi
blink.gif
Stiu masina din vedere, am mai vazut'o in trafic.
Superb, poate vorbim, nu stiu ce sa fac cu a mea, parca as restaura'o si eu sa fie in stare perfecta.
A mea e model '84, 175.000km, fara servodirectie si fara AC si nici nu are computer de bord ca a ta.
In schimb are injectie multipunct Bosch L-Jetronic.
M'as baga si eu la o restaurare, vad ca te pricepi. Eu am un manual de service pentru R18 Turbo, daca ai nevoie imi spui.
Multa bafta si poate ma lipesc si eu la treaba asta. rolleyes.gif

Am mai schimbat masini, am si motocicleta acuma, dar masina asta a ramas in sufletul meu. wub.gif
QUOTE(b06fcn @ 1 Oct 2007, 07:40)
sa nu te apuci de adaptat piese de Dacie - desi se potrivesc multe din ele.

Nu merge nicio piesa de Dacie, poate pe ici pe colo, in locuri neesentiale. E cu totul altfel decat R18 chior. wink.gif
b06fcn
Off : Asa sunt eu cu R 21, l-am scos acum de iarna si nu ma mai satur de ea...desi cateodata imi cam lipseste coreana...mai ales dimineata pana sa incalzeste
OVIDIUS
Remarcabil efortul tau, felicitari! Iar masina merita din plin restaurarea. Multa bafta cu ea! up.gif
yntisar24
ce se mai intampla cu masina asta ....este gata ???ceva noutati?
strumfuadi
astept si eu sa o vad facuta, dar pare'se ca deocamdata proiectul stagneaza din lipsa de timp.. sad.gif
mikkai
Salut! am citit topicul tau acum un an cand abia luasei masina.Nu stau departe de locul unde era si cand am citit imi trageam palme ca nu am stiut de ea.Nu pot sa zic ca am cautat in disperare sau ca imi doream in special o masina ca asta dar m-a uimit.Nu ma gandeam atunci ca la un an o sa imi iau si eu una.Cum a spus si strumfuadi intentionez sa o restaurez.Deocamdata a intrat la tinichigerie.Initial vroiam sa o carpesc pentru itp ca sa mai merg un timp cu ea sa rezolv actele, dar trageam de timp aiurea si nici nu imi place sa merg cu masina trosnita pe toate partile si urata.
Ford_V6
Datorita unui tragic incident masina a ajuns la fier vechi . . . . Acum caut alta . . . asa ca daca stiti vreuna de vanzare dati-mi de stire . . .
strumfuadi
huh.gif
ce s'a intamplat? unsure.gif
mikkai
unde la fier vechi? ca imi trebuie niste ornamente de pe ea biggrin.gif
mikkai
Pun si eu o poza cu masina mea in stadiul actual.Sper ca nu ofensez pe nimeni.
[attachmentid=1627469592]
strumfuadi
sad.gif
eu as fi revopsit'o, dar tot gri..
tehnic cum merge? ai schimbat uleiul?
mikkai
toata electrica facuta,ulei elf competition ST,tobe schimbate si azi imi vin cablurile de frana de mana.Interiorul l-am demontat tot l-am curatat si am schimbat plafonul.Inca mai caut niste ornamente originale si bune.Ar mai fi dungile dar mai am niste acte de facut pana sa o scot pe strada.
[attachmentid=1627469813]
ratzaalexandra
unde gasesc si io jentii ca ale tale sad.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.