Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dilema
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
cbr-ica
Iubita mea vrea masina noua. Hatchback ar fi nice...sa parcheze mai usor cu spatele. Diesel (datorita cuplului, poluarii, consumului) ar fi de preferat desi nu merge mai mult de 10kkm/an. Am convins-o sa isi ia cu 3 usi...mai pt varsta ei. Mai vrea acronime (ABS, EBD, etc). Aer conditionat (automat ar fi mishto). Airbag-uri cat mai multe. Muzica, dar nu fitze. Oglinzi incalzite si geamuri electrice fata.

Ce propuneti? Daca e oferta bengoasa cred ca renunta la diesel... mai ales ca la o masina mica se cam simt vibratiile. Hatchback nu renunta decat daca e urat (ex: megane2 nu ii place decat sedan).

Astept cu interes ideile voastre wink.gif

PS: e pt. o gagica deci factorul estetic conteaza.
ramm
Arata-i mai multe poze cu masini care se incadreaza la banii aia si isi alege ea.
M i h a i
Clio III ? tongue.gif 1.5 85 E4 daca vrea diesel...mai pui si trapa si o sa arate misto ....zic eu.. rolleyes.gif
diesel_power
Daca factorul estetic conteaza as zice noul opel corsa (imi place cum arata)
Mai imi place si Megane coupe (2 usi), dar s-ar putea sa sara un pic peste bugetul de 15k euro.
bear_mc
Peugeot 207
Renault Clio III
Fiat Grande Punto
Citroen C4
Ford Focus
Ford Fiesta
Opel Corsa
Skoda Fabia
Toyota Yaris
Nissan Micra

DrK
scoate cateva masini de acolo daca nu vrei sa le iei prin aprilie anu viitor smile.gif (corsa si fabia)
bear_mc
Se incadrau in conditiile impuse de initiatorul topicului. Cat stai pana vine e alta problema.
Aaa. am uitat de Kia Ceed:)
Bliss
Smart Fortwo.
tudor.
Seat Ibiza vad ca nu a zis nimeni.Mi se pare cea mai aratoasa dintre astea nemtesti.
Vorbind de clasa Clio smile.gif
Dar eu nu mi-as lua german.
cuculean
Cred ca si un VW Polo (cu 2 usi) se cam incadreaza la banii aia.
cbr-ica
ce parere aveti de fiat grande punto? dar suzuki swift sport? toyota yaris? eu personal i-am recomandat clio 3 care cu tot ce vrea pe el (poate si in plus) inclusiv diesel, climatronic si multe acronime, iese la 13600 cu toate taxele. ei nu prea ii place reno si vrea sa mai caute si alte modele. ce ziceti?
bear_mc
e ok fiatul. Motorul diesel de 90 de cp face treaba buna impreuna cu cutia de viteze in sase trepte.
ramm
Suzuki Sport Swift - mortala masina aia wink.gif
CGB
da, belea swift sport. si e sub 15.000 cu toate taxele. 126 cp, super dotari.
daca asta e scumpa merge si-un swift diesel. asta e pe la 13.000. sau variantele pe benzina 1.3 si 1.5.

garantia mi se pare ca e de 3 ani la suzuki.

in ungaria e plin de suzuki. si pe masura ce te deplasezi spre vest gasesti tot mai multe. la noi e plin de renaulturi si VAG-uri.

cbr-ica
update:
The Winner is: Mazda 2!!!

Ne-a placut la toate aspectele. A castigat detasat wink.gif
AlexC
Si la aspectul financiar cat de mult v-a placut? Poti sa mentionezi si dotarile principale si motorul?
manucu
kia ceed sau proceed daca mai ai rabdare...sau mazda 2
cbr-ica
motor benzina de 1.3, 86cp
financiar a fost ok. in bugetul de 13keuro aveam clio, grande punto si mazda care ne-au placut. clio si punto ar fi fost chiar diesel. grande punto a ramas in finala cu mazda. le-am vizionat unu dupa celalalt. punto are o gramada de piese si finisaje care nu se pupa bine. plus vanzatorul de la fiat care nu stia sa vanda. tongue.gif (nu ca cel de la Mazda s-a chinuit prea tare)
mazda nu are motor diesel dar nu a contat prea mult caci la masinile mici costurile de exploatare sunt destul de apropiate intre diesel si benzina. in schimb benzina e mai silentioasa si mai putin vibratoare ceea ce a contat.

14 Jan 2008, 22:18:
dilema2:
exista vreo concurenta de luat in seama pt. kia ceed sw?
deci dati-ne idei pt break bun, ieftin si frumos (in ordinea asta conteaza)
aphophis
megane 2 break. arata mult mai bine ca si coreanul, in nivel de dotare privilege are o MICA idee de lux, e ieftina.
ciobi
Megane Break e foarte ok...numa ca nu iti lua benzina daca esti din Bucuresti. Consumul este destul de mare...si daca mai mergi si mult se simte. In rest are destule dotari la varianta Luxe Privilege...si nu e nici prea scumpa....de fapt e cea mai ieftina luand in calcul si dotarile.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.