Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Help! Bataie roata stanga fata
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
rarazvan
Salut! Am si eu o problema...am un renault clio symbol 1.4 8v,fabricatie decembrie 2000 si de cateva zile am o bataie in roata stanga fata, dar se manifesta doar pe drum drept si dupa ce fac cativa kilometrii de la plecarea de pe loc. In viraje nu se aude nimic, deci as tinde sa cred ca nu e planetara...bataia e circulara, la viteze mai mare se aude mai des, cand incetinesc mai rar..in volan nu simt nimic....daca ma gandesc mai bine este un fel de frecare, nu chiar bataie daca nu se simte in volan...si se aude mai tare cu ambreiajul calcat, si dupa ce folosesc frana...ce ma sfatuiti? de la ce ar putea fi? Va multumesc anticipat!
cmandrei
Cand pui frana se mai aude (in timp ce franezi si masina este inca in miscare) ?
rarazvan
Nu se aude decat dupa ce pun frana sau cand am ambreiajul calcat sau iau piciorul de pe acceleratie. In rest nimic. Si dupa cum am mai spus doar pe drum drept.
cmandrei
Sincer nu prea cred dar ai putea verifica pasajele de plastic de sub aripa dreapta fata ... cand unul din ala se desprinde putin sau mai mult ... zgomotele pot fi foarte bizare ... mai vezi si pe acolo pe la roata una alta daca e ceva ciudat si care nu e la locul lui ... daca nu si nu - service sad.gif
rarazvan
Ok.Plasticele nu sunt sigur ca m-am uitat si eu. Azi am sa merg la un service, si iti zic ce era...sper sa nu fie grav...Merci de ajutor
cmandrei
Fir-ar ... sper sa fie vreo placuta aiurea si nimic mai grav ... Bafta
rarazvan
Am fost azi la un service...am un pic de joc in planetara, am schimbat placute frana, 50 km totul ok, apoi din nou acelasi sunet, acum si cand folosesc frana in combinatie cu ambreiajul. Urmeaza un drum lung si am sa vad cum se comporta.
verde
Tot asa va fi.Cand calci acceleratia sau frina jocurile din articulatiile planetarei se compenseaza si bataia e mai putin sesizabila. Cand planetara e libera zgomotul e mai mare ptr ca articulatiile sunt libere si rezonanta metalului e mai puternica.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.