Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Trepidatii roata
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault 4, 5, 8, 10, 11, 12, 18, 19, 21, 25 > Renault 5
davincu
Am luat de curand R5 gts din 85.Motor 1397 .La viteza constanta , dar mai ales la mers incet se hatzaie . Am crezut initial ca motorul are vre-un suport desprins.Nu are.Am depistat in final un joc .Masina pe cric , in viteza I-a roata are liber (joc) cam echivalentul a 10 cm de rulare fata spate. La prima vedere nu e din planetare , poate fi din cutie . Poate fi si din ambreiaj? Daca e din cutie merita reparata sau mai bine schimbata SH ? Daca totusi poate fi din ambreiaj cum o depistez mai simplu? Mentionez ca nu troncane planetarele la curbe , iar cutia functioneaza ireprosabil. Pana ii voi da de capat as primi bucuros orice sfat sau parere.Poate s-a mai lovit vreunul din voi de problema asta.
2 Am un carburator Solex simplu dar afara de relanti are doar un singur surub de reglaj , jos aproape de talpa.Intrebarea este: ce face surubul ? inchide aerul sau benzina? Ce face el la strans sau destrans ?
mihai29
- daca hataie cred ca ai probleme cu amortizoarele;
- si masina mea are acel joc (nu as putea spune cati cm -de cand am cumparat-o adica peste 30.000 km) si merge in continuare - daca nu ma insel este din cutie
- din surbul de la carburator se regleaza cantitatea de aer
davincu
Amortizoarele sunt bune . Hatzaie si pe loc lin atunci cind motorul e undeva intre frana de motor si tragere.E clar ca din acel joc , dar speram sa nu fie din cutie. Ce sa fac , sa repar cutia sau sa o schimb ? Poate fi oare din ambreiaj ??
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.