Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Clio II 1,9dTi din 2002 - probleme
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
razvan12041979
Salutare!
Sunt nou pe aici desi am un Clio II 1,9dTi din 2002. Am si eu niste mici intrebari daca nu e cu suparare:
1. Dorind sa-mi schimb cureaua accesorie care in urma cu o saptamana si jumatate a pleznit si acum in loc de 6 canale cat ar avea in mod normal mai are doar doua (inca mai functioneaza...sic!), am ajuns la urmatoare constatare (cel putin ciudata, zic eu): in baza de date a concesionarilor reno acest tip de curea nu exista, cel putin pentru versiunea cu A/C automat !! Stiu de povestea cu diferentele de pret intre concesionari si alte magazine de piese auto, dovada fiind faptul ca la reprezentantul Meteor din Rm. Valcea am gasit-o cu doar 50 RON. La Augsburg o aveau cu 18 EUR. Intrebarea vine acum: in afara de curea, mai trebuie schimbat si altceva (fulia, etc)? Distributia am schimbat-o acum 25.000 km, masina avand acu' vreo 88.200 km.

2. Cine stie cat costa parasolarele ? Acum vreo 3 luni le-am spart pe amandoua. Dupa o frana puternica in urma careia si eu si cel care statea in dreapta am sarit cu capetele fix in ele li s-au spart oglinzile amandurora si unei din ele i s-a despicat si vinilinul.

3. Acum vreo patru luni mi s-au aprins pe bord doua leduri rosii care de atunci nu s-a mai stins: cel cu "STOP" si cel din mijloc-jos cu pompa de ulei. Dupa un schimb rapid de ulei si filtru... nimic; dupa o diagnosticare de pompa de ulei... nimic. Ce se intampla?
Masina a functionat perfect de atunci pana acum, de parca nimic nu s-ar fi intamplat si am facut vreo 3500 de km intre timp. O mica mentiune ar fi ca masina a stat in garaj cam 9 luni fara sa fie miscata macar o data, doar motorul i-l mai aprindeam pret de 5 minute o data la doua saptamani.
Atat pentru acum. Cu speranta ca nu v-am plictisit..
Multumesc!
cmandrei
Salut si bine ai venit,

1. schimba cureaua si gata smile.gif

2. nu stiu

3. daca totul este in parametrii dar beculetele tot stau aprinse e ceva electric sau o sonda defecta ... probabil cea care "verifica" presiunea uleiului

Spor,
razvan12041979
Multam fain!
Ma duc azi sa schimb cureaua si va si spun ce si cum.
Pa pa!

P.S. Si o sa ma interesez si de parasolare biggrin.gif
razvan12041979
Salut din nou!
Mi-am schimbat cureaua in sfarsit si m-a costat 20 RON manopera la Hery SRL ( un service din Rm. Valcea).
Deci:
- curea accesorie DAYCO MarkIV 6 PK 1215 = 50 RON (de la Marshall SRL, reprezentantul Meteor in Rm. Valcea);
- manopera = 20 RON
Total 70 RON .
Nu-i rau.
Cat despre parasolare inca nu am apucat sa ma interesez, dar deindata ce aflu va spun.
Pa pa!
SorinV
parasolare cauta la sh ca iesi mai ieftin

verifca sonda de presiune ulei
clio1,9dti
Cine a scimbat distributia si cat costa la 1.9dti?
R19/16v
2. Purtai centura? nedumerire.gif

28 Sep 2007, 22:09:
parasolarele, daca nu le vrei p-alea cu lumini, fac aprox 100 de lei bucata, cred...

Nu te pot ajuta decat daca imi faci o poza cu placuta ovala...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.