Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Demontare fata usa.
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Scenic, Scenic RX4, Scenic II, Grand Scenic, Koleos
leonardo
Am desfacut fetele de usi la un Scenic pentru a schimba capitonajul original de la usa stinga care era ars de tigara si pentru simetrie (nuanta) am schimbat si la usa dreapta.
Diferente la demontare nu sunt decit la butonul de ridicare/coborire geam drepta (cel cu un singur buton),acesta nu are clema metalica .Vezi poza atasata.
Ornamentele minerelor din interior (plastic) le-am vopsit cu ajutorul unui spray de culoare neagru sidefat mat.
Sper sa fiu explicit prin pozele atasate.
tuner
ce material ai folosit ca vreau si eu sa sa intinda pe toate curburile fetei de usa
cum se numeste ? ce sa cer ? la ce magazin ?
leonardo
Am cautat sa fie cit mai aproape de nuanta si textura originala.
Daca se observa nuanta este spre gri decit bej cum este cea originala.
M-am ferit de materiale sintetice ,in contact cu adezivul folosit (de fapt este prenadez ) ,sa nu se topeasca.
Am aplicat solutia adeziva numai pe fata de usa si abia dupa o uscare de citeva minute (2-3) am inceput sa intind materialul.(daca nu este uscat trece prin materialul textil aplicat si ramine patat)
01zack
Exista un adeziv "special" pentru capitonaje sub forma de spray, zic special pentru ca nu trece prin material, si are un timp de uscare mai mic.
Intrebarea mea este: materialul initial era lipid de burete ? daca nu care era "sistemul de priendere" pe acea bucata din fata de la usa cumva cu capse?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.