Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: parasolar cu lumina
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Modificari si imbunatatiri
dominy
sal ! la masina din semnatura la parasolar am oglinda doar la pasagerul din dreapta ! am vazut la unele reno laguna 2 ca au ceva in genul passat golf etc , adica au oglinda si in momentul deschiderii acesteia se aprinde o lampa . cum pot face sa am si eu aceasta optiune ? sunt oare cablurile pana acolo deja trase , adica daca cumpar doar parasolarul am unde sa il leg sau trebuie sa iau toata instalatia ?
Low Profile
Raspuns tarziu.Dar o fac pentru alti interesati,vad accesari mai multe la topic.
Trebuie inlocuit cablaj total montant stalp stanga fata cu un cablaj care are si aceste 2 mufe pentru lampi + 1 mufa pentru conexiunea cu parasolarele(plasticul din misloc).Cablajul montant stang inseamna tot ce este in plafon(lampi fata/spate,senzor,motoras,oglinda)la acesta este adaugat mufele pt lampi palasolare.
-Parasolarele st si dr cu usa culisanta+piesa din misloc care face conexiunea intre parasolare
Cablajul este prevazut cu mufa principala gen sina(vezi airbag sub scaun)
Fixarea lampiilor se face prin decuparea planseului dupa o trasare care se face cu suportul aceste-i lampi.
Pozitia aceste-i lampi este centrul oglinzi in pozitia inchisa a parasolarului propriu zis
Operatis se executa mai usor pe verso capitonajului de plafon unde sant doua dreptunghiuri stanga dreapta evidentiate in relief,cu aceasta ocazie se fixeaza si cablajul cu banda adeziva partea de asupra prevazuta cu schai.
Sa scoateti plafonul trebuie scoase manerele plafon, lampiile, chederele,parasolarele existente ,piesa centrala,si suportii parasolar luneta(acesteia se scot mai usor-daca se inclina plafonul din pozitia fata si cu o surubelnita eliberati piedica acestora,indicat 2 persoane .Una sa tina plafonul inclinat 20% (atentie sa nu se curbeze cuteze pe verso este fibra de sticla in strat subtire forama se poate modifica nerevenind la forma intitiala)si celalalta persoana sa elibereze clema suportului parasolar st si dr pe deasupra plafonului si se scot pe dedesuptul plafonului prin tragere catre fata masinii.
Ok, Bafta, celor care vor sa monteze acesta obtiune .

PARASOLARE ILUMINATE

PS-Nu uitati sa spalati plafonul cu aceasta ocazie.Faceti treaba pana la capat
DanCVA
Am facut eu operatia la Megane 2. Am luat lampile, parasolarele cu contacte la deschiderea oglinzilor si suportul din mijloc cu lamelele pentru a face contact cu parasolarele. Alimentarea celor 2 becuri am facut-o din plafoniera fata fara sa mai demontez plafonul.

am mai dezbatut subiectul asta si pe alt topic: http://www.reno.ro/Senzor-ploaie-lumina-pa...169190-s30.html
skorpio_bog
schimba lumanarile alea de becuri cu leduri albe ca arata oribil asa galbui unsure.gif

buna treaba oricum biggrin.gif felicitari
hellcat
Nu e vorba ca arata oribil...ci nu e nevoie de pus leduri in lampile astea, noaptea lumineaza foarte bine si cred ca pe leduri albe ar deranja mai mult.
Ca sa iti fie folositoare ai nevoie de o lumina calda.
DanCVA
Am facut o singura concesie ledurilor in masina asta: in butoane.
skorpio_bog
up.gif
nici eu. urmeaza in curand stopul central pe leduri biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.