Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Spoiler fata
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna II
Dan73
Am lasat masina undeva intr-o parcare pe langa parcul IOR si cand m-am intors am gasit smuls spoilerul din fata, agatat practic dinspre roata stanga spre fata masinii. Era iesit cu vreo trei cm in fata, are zgarieturi superficiale laterale care vor iesi probabil cu ceva maclavais din ala, si nu este crapat sau altceva. M-am caznit un pic si l-am bagat la loc si vine bine, insa problema e ca e rupta urechea de prindere din plastic laterala (stanga, la imbinarea cu aripa).
Probabil printr-o improvizatie voi reusi sa il prind la loc.
Intrebarea mea este:
Este prins acest spoiler si in alte suruburi in afara de cele laterale de la capete sau sunt numai cleme in rest?. As vrea sa stiu pentru a ma decide daca sa folosesc casco pentru chestia asta sau sa incerc sa pun eu o saiba mai mare acolo ca sa prind urechea aia rupta.
zero13ro
asa am patit si eu
este o clema acolo care uneste spoilerul de far si de bara aceea.
eu am rezolvat cu un baiat de la renault care mi-a dat o clema , nu stiu unde ai putea gasii asa ceva

Dan73
Pai la urechea aia as putea gasi ceva solutii sa o lipesc ori cu un pistol de poliprolilena plus o saiba mai mare ca intaritor, par example ori cu altceva (astept si parerile voastre), numai ca spoilerul meu era iesit pe toata lungimea aproape cu vreo trei cm in partea din fata stanga (unde era rupta urechea aia) si mie mi-e teama sa nu mai fie rupt si altceva desi nu mi s-a parut a fi rupte alte chestii de prindere.
Asta vreau sa stiu eu, daca pe lungimea spoilerului mai sunt si alte "urechi" din astea prinse in surub caz in care m-as duce in service ca eu nu ma bag sa il demontez. Cel mult incerc sa repar urechea aia din capat si sper sa fie numai aia rupta. Acuma spoilerul l-am bagat eu la loc si e destul de apropiat pozitia initiala doar ca daca tragi de el se casca nefiind prins acolo la cappat.
przamfiri
QUOTE(przamfiri @ 21 May 2007, 19:29)
deci :se scot doapele de la aparatorile de noroi fata (o sa le vezi daca te uiti sub aripi ) sa le scoti usor caci unul costa 4 roni  wink.gif  inlaturi usor aparatorile si vezi chiar langa coltul  farului pe interior ai doua suruburi care merg desfacute cu cheia de zece,il desfaci doar pe cel ce tine bara,unul tine bara,unul tine aripa apoi se desfac suruburile de dedesupt,vezi ca sant langa scut jos,care leaga aparatorile de bara )
Fa totul cu rabdare,este simplu.
vezi jos ai si niste poze ,
*


poti sa bagi o saiba mai mare si stangi (la bara si eu am urechea rupta ) si se rezolva
Bafta !!!!
Dan73
Aha, multumesc. Deci sa inteleg ca in alte suruburi nu mai sta flapsul decat in cele 2 de la capete, restul fiind clame sau, mai exact, ceva similar dar mai mari cu cele de plastic care prind placa de baza de carcasa de ex la pc. Celelalte 2 suruburi de jos cred ca sustin numai aparatorile. Asa e?
przamfiri
DA SUSTIN APARATORILE
DACA MAI AI INTREBARI ???
Eventual faci ca mine :scoti masca fata ,apesi pe spoiler pana vine in pazitia dorita,se da o gaura cu bormasina in spoilar si automat si in intaritura lui se baga un holsurub(s-au cum se zice),se monteaza totul la loc si zici ca este facuta la reprezentanta wink.gif nu se vede nimic
Dan73
Nu mai am, de ce, vreti sa va duceti la culcare? biggrin.gif Multumesc mult. Ma mira faptul ca sunt doar doua suruburi la capete in care e prin spoilerul. Inca o data multumesc.
przamfiri
spoilarul se imbina cu aripa se inbina cu scutul ,prin niste doape (alea costa 4 roni) deci sant mai multe lucruri care il intaresc,...dar el in mare pare firav..!!!
zero13ro
du-te la reno sa iti dea niste cleme vb si tu cu unu de acolo nu te duci la receptie....eu nu stiu de ce stai sa improvizezi cu saibe si etc cand poti sa rezolvi frumos si ca la carte cu putini bani
przamfiri
QUOTE(zero13ro @ 16 Sep 2007, 00:28)
du-te la reno sa iti dea niste cleme vb si tu cu unu de acolo nu te duci la receptie....eu nu stiu de ce stai sa improvizezi cu saibe si etc cand poti sa rezolvi frumos  si ca la carte cu putini bani
*


cand o sa desfaci un spoiler de laguna 2 si o sa vezi ca urechea la spoilar este rupta poti sa te duci la mama reprezentantelor penault,ca se rezolva nu cu cleme sau.......ci cu unul nou ,deaceea l-am sfatuit sa puna o saiba ca sa nu dea banii pe unul nou.
ai dreptate,este adevarat sa acolo la imbinatura este o clama dar nu clama este problema
Bafta !!!!
Dan73
Am uitat sa mai zic si de rezolvare la vremea respectiva.
Am pus un papuc electric de genul asta [attachmentid=1627657858] L-am incins la capatul cu cleme, astea au intrat prin plasticul spoilerului, le-am inchis pe partea cealalta. Trebuie doar sa aiba dimensiunea potrivita..si la lungime si la gaura pt surub.
Cer scuze ca am dezgropat topicul dar poate foloseste cuiva vreodata.
jordi
Salut! Puteti sa-mi spuneti si mie cum demontez ochelarul proiectorului de pe partea dreapta fara sa demontez bara. Trebuie sa faca un retus de vopsitorie si nu vreau sa demontez toata bara. Multumesc.

6 Jan 2011, 17:18:
Chiar nimeni..................?????????!!!!!!!!!
PMG_tr
il demontezi din exterior...cum te uiti la el cu o surubelnita dreapta usor usor pe margine vezi ca are niste cleme sus parca...iti vei da seama usor..l-am scos si eu acum vreo 2 saptamani..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.