Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: TRANSFAGARASAN
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
skija
Dragii mei colegi de forum (ca sa zic asa), Weekendul 7-9 sept. mi-am luat curaj (impreuna cu alti 5 cutezatori) si am facut TRANSFAGARASANUL... pe ruta: Buzau-ploiesti-targoviste-pitesti-curtea de arges-balea lac-sibiu-agnita-sighisoara-brasov-siriu-ciolanu-Buzau... 3 zile, 850km, 6 oameni, un logan si un papuc, corturi, vin, bere, tuica, gratar etc....

Asadar.. am plecat din Buzau vineri dimineata la ora 4.30... directia Ploiesti... drumul bun pana in Ploiesti... din orasul petrolifer a inceput haosul soselelor din Romania... Ploiesti -Targoviste-Pitesti drumul rau, urat, naspa.... nimic de vazut...
In Pitesti, desi orasul are 2 strazi mari, fiecare cu sensul ei, aproape ca ne-am ratacit cautand un hipermarket (metro, pic orice...). Intr-un final am gasit Metro de unde am procurat tot ceea ce ne trebuie.... (apropo.. metro sau Pic le gasiti la iesirea spre Bucuresti)... Am plecat de aici spre Curtea de Arges (de la Metro mergeti numai drept) de unde a inceput si partea frumoasa a calatoriei... (pana aici se bause juma' de kil de tuica la mine in masina iar eu un RedBull). Am urcat spre Vidraru, frumoase locuri, frumos peisaj (dar nimic iesit din comun).
Partea cu adevarat SUPERBA a inceput de la Vidraru...

1. TRANSFAGARASANUL... aici chiar merita un: "MULTUMIM DIN INIMA PARTIDULE"... peisaj de vis, cascade, parauri, prapastii, iar cascade, iar parausri... asfalt bun...

2. TUNELUL... am intrat in tunelul ce desparte Sudul de Nordul Carpatilor, pe Soare, cca 15g C, frumos... am iesit pe 2g C, ceata ff deasa, frig de crapau pietrele... (n-am vazut Balea Lac din cauza cetei....). Am coborat spre Balea cascada, cu speranta ca vom iesi din nor, si vom campa pe langa cabana... nu s-a putut campa pe acolo, iesisem din nor dar nu aveam pe unde pune cortul... am mai mers 5 km in jos si pe dreapta am gasit un loc bun de campare (pe malul unui parau)...

3. CAMPAREA... corturi, gratar, vin, tuica, bere, Rock... distractie cat cuprinde... (am adunat toate gunoaiele cand am plecat... biggrin.gif ). Dimineata, mahmuri am plecat spre Sibiu... frig...

4. SIBIUL... nor, racoare, adunarea popilor, porumbei, cultura, istorie, pizza... etc...

5. SIGHISOARA ... ploaie din SB pana in Sighisoara, drum bun dar aglomerat (am luat-o prin Agnita)... eu, cu papucul am mers in spate ptr. ca al nostru coleg de forum Adrian, cu Loganul proaspat cumparat nu vedea peisajul din cauza benei de la papuc... ma rog.. am primit toti stropii pe parbriz... da' nu ma plang... (de ce nu se pun presuri la rotile de la logan???)... In sighisoara ploua, era racoare, am vizitat ce era de vizitat prin cetate si am pronit spre Brasov, oras mandru pe care l-am ocolit.... cu directia SIRIU (muntii buzaului...)

6. SIRIU, valea buzaului, peisaj comparabil cu cel pana in Vidraru... Am tras la Cabana 14 Scaune (de la intrarea in Siriu, 5 km in stanga). Gratar, vin, tuica, bere, rock... Duminica am fost la Cascada Casoca (putin mai sus de cabana), cascada naturala, cca 5m, frumos...

7. Manastirea CIOLANU, tabara de sulptura de la Magura, i-am multumit lui Dumnezeu ca ne-au tinut daciile pe traseu, si spre tristetea noastra ne-am intors in marea metropola europeana Buzau... in bodega noastra preferata "La Felinare", loc de unde a inceput calatoria...

Asadar 850 km SUPERBI, facuti in 3 zile, 6 oameni, 2 dacii si 3 corturi... si cativa litri de vin, tuica, bere si zeama de castraveciori acrii...


dupa aceasta calatorie pot spune ca SUNT MANDRU DE TARA MEA!!! serios!



10 Sep 2007, 15:34:
alte poze....
adrian75
Chiar Skija, pozele astea le stii?... Tot din week-end...
skija
nush' cine-i ala?.... tongue.gif

da' p-astea?
alecsz99
QUOTE(skija @ 10 Sep 2007, 12:41)
dupa aceasta calatorie pot spune ca SUNT MANDRU DE TARA MEA!!! serios!
*




Bravos de calatorie!

Si da, intr-adevar avem o tara foarte frumoasa. Pe care o strica (unii) oameni dar si slaba infrastructura.

skija
Alte poze care exprima:

1. disperarea fetei care a fost in grupul de alcolisti....
2 si 3. chinurile la care a fost supusa
adrian75
Sa mai bagam ceva poze din calatorie...
1. Nu am avut nevoie de ei...
2. Omu' de tinichea...
3. Gashca "organizata"... ca de obicei. smile.gif
M i h a i
Unde este facuta ultima poza din primul post?Si dc ai zis ''Manastirea CIOLANU, tabara de sulptura de la Magura, i-am multumit lui Dumnezeu ca ne-au tinut daciile pe traseu''' din cate stiu eu drumul este ok,... wacko.gif
alecsz99
Drumul este in stare buna. Probleme in zona aceea pot aparea insa odata cu incingera franelor datorata pantelor, mai ales in sezonul cald.
adrian75
Nu este vorba de traseul de la Manastirea Ciolanu, ci de Ploiesti - Targoviste, Cartisoara - Sibiu, Sibiu - Sighisoara, Colonia Bod - Intorsura Buzaului...
Sa vezi drumuri bune acolo...
skija
ultima poza este facuta pe traseul SIRIU - Cabana 14 Scaune - Cascada Casoca - un drum forestier..
Si i-am multumit lui Dumnezeu ptr. tot traseul... nu am avut probleme nici cu Papucul nici cu frigiderul... tongue.gif
SiloS
QUOTE
in bodega noastra preferata "La Felinare"


radmasa.gif

skija
ce-i silos? n-ai facut niciodata liniute prin Felinare?? tongue.gif
Steel Tormentor
salutare. transfagarasanul dinspre sibiu pana la balea lac si retur pe data de 15 septembrie 2007 ; cateva poze
adrian75
Sincer... imi pare rau ca nu am prins zapada... Asta era farmecul Transfagarasanului.
Dar... nu ne pare rau.... poate la anu' avem bafta...
A... mai uitati "neshte" poze... blush.gif

20 Sep 2007, 14:30:
Apropos, Steel Tormentor... felicitari pentru fotografii. Sunt superbe... si... ai avut si tu parte de o vreme superba... ca si noi...
Sa ne vedem pe drum!!!
Lord Hades
Frumoase poze. As pune si eu unele, dar sunt prea mari si trebuiesc comprimate sad.gif Eu am fost anul trecut prin octombrie, a tinut vremea faina si nu au inchis repede Transfagarasanul. Am mers din Brasov-Balea Lac-Baraj Vidraru si retur intr-o duminica insorita. SUPERB! Anul viitor promit ca refac excursia cel putin odata! smile.gif
octav_
Pe la sfarsitul lui septembrie am plecat si eu spre Vidraru, poposind la o pensiune cateva zile. Am urcat pe Transfagarasan pana la Balea Lac... superba zona, nu-mi vine sa cred ca abia acum o descopar! Din pacate vreo 20 km drumul e cam prapadit insa incet, incet merge.

user posted image user posted image user posted image
user posted image user posted image user posted image
catala2k
l-au inchis pana pe 30.06.2008 sad.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.