Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Demontare oglinda
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Twingo
VDS
Buna tuturor ,
Sunt proaspat posesor de Twingo model 1996 si din pacate am o problema cu oglinda din dreapta ( a fost lovita si nu mai merge). Ma puteti ajuta cu un link sau o descriere a modului de demontare?
Duminica placuta !
bog19ro
salut !
nu am poze demonstrative..dar sper sa intelegi, ca nu-i greu.sper sa nu fie diferente de la twingo tau la al meu(al meu e din ''99).
Oglinda are 3 suruburi : 2 in afara, vizibile si unul prins prin interior.
La cel din interior se ajunge asa : in dreptul oglinzilor ai pe interior 2 triunghiuri din plastic cum e bordul.alea 2 se scot prin tragere.miscarea trebuie sa fie rapida sa nu se rupa clemele cu care sunt prinse.ar fi de preferat o cheie tubulara pentru surubul ala, deoarece e o pozitie mai dificila pentru o cheie fixa.
Sper ca am fost suficient de explicit .

Bafta la demontat!
twingooo
oglinzi manuale?
bog19ro
conteaza ? blink.gif
twingooo
doar de dragul de a scrie, da conteaza. la mecanice e un extra surub de la levierul de comanda...dar asta asa...doar de dragul de a scrie.intrebarea mea batea catre a-i da omului oglinda de pe stanga (manuala) daca era nevoit sa o ia de undeva!
cuculean
Pai da, ca am vazut ca te-ai laudat cu ceva oglinzi electrice. smile.gif
twingooo
si de ce sa nu ajut atunci pe cineva care are nevoie,nu?

smile.gif
VDS
E ok, dupa indicatiile lui bog19ro , am reusit sa o demontez de sasiu , dar partea proasta e ca nu stiu cum sa merg mai departe. In principiu cred ca oglinda in sine e fixata cu o ventuza sau ceva asemanator ? Trabuie sa ajung in spatele ei ca sa am acces la motoroas si reductor.
O zi buna si o toamna frumoasa!
aqua
stie cineva cum se poate demonta oglinda laterala?am un megane 2, a fost lovita oglinda si acum cam trepideaza, mai ales cand dau drumul si la compresorul de AC
cum pot sa o desfac sa vad daca se poate face ceva?
trepideaza tot corpul mobil, nu oglinda,deci nu mai sta bine fixata pe corpul masinii
merci

scuze, am gresit locul
RadNoise
vechi tare topicul asta, dar daca tot a fost adus la viata hai sa profit si eu de el.
am vazut la mai multe masini americane o chestie super (dupa parerea mea). in momentul in care semnalizezi, se aprind pe oglinda o serie de led-uri rosii ce formeaza o sageata, care indica directia in care semnalizezi. partea cea mai interesanta e ca led-urile nu se observa deloc cand sunt stinse, ele fiind in spatele oglinzii. cred ca e relativ simplu de realizat un dispozitiv de genul asta prin legarea in serie a mai multor led-uri, pe spatele sticlei de la oglinda. alimentarea led-urilor se poate face folosind firele ce alimenteaza si becurile de semnalizare de pe fiecare aripa.

pentru asta ar trebui sa dau jos sticla de pe carcasa oglinzii. am studiat putin problema si aparent nu cred ca se poate fara a demonta toata oglinda. are cineva o solutie?
twingo_buc
sistemu de care spui tu e valabil si la senzorii de parcare cu afisaj in oglinda retrovizoare, detectoare de radar sau in germania am vazut ca display`ul aparatului de taxat la taxi e tot in oglinda retrovizoare (cea interioara), de demontat CRED ca trebuie sa fie oglinda ca la toate masinile prinsa in niste clips-uri, ai grija sa nu se rupa. Numai bine. daca reusesti sa faci ceva, sa faci si un tutorial cu poze ceva ca ar fi destul de tare
psymax
daca reusesti sa faci ceea ce vrei...(sa bagi niste leduri in spatele oglinzii-geamului) poate mai adaugi si un senzor de parcare la fiecare oglina... pozitionat catre unghiul mort... si tada.. ti-ai deschide atelier de montat "anti mirror-dead-angle"

ar fi genial (am vazut intr-un video de la ADAC ca masinile noi au asa ceva din fabrica)

plus as fi primul client (acum o saptamana am vazut video-ul respectiv, azi era sa fac accident din cauza neatentiei si a unghiului mort)
RadNoise
aia cu unghiul mort e ceva mai complicata. o sa ma gandesc oricum si la varianta asta.
fac si diy daca reusesc sa gasesc si eu unul pentru desfacut oglinda. ar fi bune si niste indicatii mai clare din parte cuiva care a desfacut deja una.
psymax
geamul ar trebui sa se scoata usor (PRObabil se apasa pe el si in acelasi timp trebuie impins/invartit intr-o parte) ... o sa intreb sau poate ne ajuta bubu tongue.gif
bubu782001
Oglinda aia electrica (de asta am eu) se scoate prin..TRAGERE.
Se baga 2 betigase (tije) in directii opuse in spatiul dintre oglinda si marginea aia de plastic si se apasa in jos pe ele cum e in poza sageata aia insa nu uitati sa puneti in directii diferite. Pentru demontat corpul sunt 2 suruburi pe interior (dupa ornamentrul de plastic) si unul exterior. Pentru demontat ansamblul corpului se va observa local. Este simplu de tot principiul insa partea grea este ca trebuie apasat un arc destul de puternmic pentru fortele mele.
Repet asta e procedura pentru cele electrice.
RadNoise
nu am suficient spatiu sa execut asa scoaterea oglinzii.
din pacate oglinzile mele sunt manuale sad.gif
tunderbird
Daca nu ai suficient spatiu pe masina, atunci va trebui sa o demontezi.

Si as adauga si eu ceva: tijele trebuie sa fie dintr-un material nemetalic (lemn, plastic) pentru a nu deteriora sticla oglinzii (care de fapt este din plastic).
psymax
bravo bubu biggrin.gif
MSn
Mi-a lovit careva oglinda si a trebuit sa cumpar alta (80 lei second)
Am demontat oglinda si am facut poze ca sa aveti idee ce se afla sub oglinda tongue.gif
freeenduro
Salutare salutare,

am o intrebare... la Twingo-ul meu trebuiesc inlocuite oglinzile si stanga si dreapta. Se pot inlocuii doar sticlele? si daca da cum? Sau trebuiesc cumparate altele noi? si daca da de unde imi recomandati?


Stiu ca sunt mai multe intrebari dar....daca nici voi nu stiti atunci cine?

twingo din 95 si nu e nimic electric.

Multumesc anticipat
leorot
Alt topic cu oglinda nu am gasit, asa ca postez aici dupa 3 ani de la ultima postare. Am oglinda soferului manuala, cineva mi-a dat-o peste cap, iar acum este separat corpul oglinzii de partea fixa care e pe caroserie. Inauntrul oglinzii e o sarma indoita si cam atat. Cum fac sa o prind la loc ? Mi-am stors toti creierii si degeaba. Poate am pierdut vreo piesa de legatura ?
MSn
Eu le am electrice.
Eventual fa comparatie cu cealalta.
leorot
I-am dat 2 suruburi , unul de sus unul de jos si acum sta beton
bubalus
salutare,
cum se scoate geamul de la oglinda? e vorba de oglinda manuala de pe parte soferului (stanga).
se gaseste doar sticla de cumaprat?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.