Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dublul standard al Politiei Romane
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
Lucman
Cred ca este a 10-a oara cand vad cum legea este numai pentru catei.
Soferul masinii politiei rutiere, adica cel care trebuie sa aplice legea, deci si sa o respecte; conduce vorbind relaxat la telefonul mobil.

Stau si ma intreb: in calitate de sofer, el nu poate fi un pericol public pentru concetateni? De ce nu il intreaba nimeni de sanatate?

catalin_tm81mis
eu l-as intreba dar as avea proces ptr ultraj ca ma bag in treaba organului legii
iar superiorii lui nu prea umbla dupa el sa il vada
si daca se inventeaza un serviciu de control al politailor pe aia din serviciul ala cine ii controleaza....si asa mai departe pana oricum o sa ne plictisim cu dreptatea in mana sad.gif
un filmulet ceva? macar transmis pe posturi sau net o face ceva valva dar nu o sa fie ceva senzational
sunt sigur ca vorbea in interes de serviciu si era o urgenta
AlexC
Acelasi raspuns il are intrebarea: de ce Basescu nu a fost amendat pentru ca a condus baut, dupa o noapte de sprit cu Becali&co?

Raspuns: ei "este" smecheri, si ne arata ostentativ ca cei smecheri scapa de belele, mult mai usor decat scapi tu, care le platesti salariul.
Lucman
Si atunci ce putem face?
Traim inca cu impresia ca politia este mai presus de noi si este intangibila.
Desi au trecut atatia ani de la Revolutie, in constiinta generala a ramas inradacinata aceasta idee.

Nu este normal. La fel cum nu este normal sa existe acele minunate coloane oficiale ce matura tot din cale, intr-o tara virtual fara atentate teroriste.

Nu este normal sa ne fie frica de ei, trebuie sa ii respectam si sa ne respecte.

Care ar fi baza legala sa ma acuze de ultraj, daca il intreb de ce foloseste telefonul fara hands free, atata timp cat conduce?

Dar daca il fotografiez si postez pe site-ul Politiei Romane?


catalin_tm81mis
e adevarat ca am exagerat cu ultrajul dar m-am pus pe mine in postura asta sa il intreb
eu personal as ajunge sa il dau cu capul de masina si sa-i zic de sanatata caci evident maestrul rutier v-a comenta ca e in interes de serviciu si ca ce ma bag si sa imi dea amenda ptr ceva ce ii vine lui in minte
sunt sigur ca daca voi merge la el sa il intreb voi ajunge cu el de gat (ganea asta da numa exemple proaste oamenilor)
asa ignor cimpanzeii rutieristi si ma cert cu cate un taximetrist sau sofer de trolebuz ca pe astia ii si pot arde mai usor wub.gif
cmandrei
De ceva timp deja imi doresc si eu un telefon cu aparat foto cat de cat performant ... tocmai pentru a ii putea poza ... cu vorbesc la telefon, cu nu poarta centura (hai sa zicem ca asta nu e tocmai bai), cum trec pe rosu fara girofar fara nimic, cum intra pe interzis tot fara luminite, cum merg cu masina fara becuri seara sau cu jumate dintre ele arse si asa mai departe ... stiu ca unele chestii nu tin de ei ca persoane ... dar totusi sad.gif - nu am nimic cu ei - ii respect pentru ca sunt politisti dar cu limite totusi
AlexC
Varianta:
- una bucata legitimatie de ziarist ( numele si poza reale, numele firmei fictiv)
- una bucata camera video
- tupeu si timp

In momentul in care abordezi politistul, el trebuie sa reactioneze. ori baga explicatii d-alea de tot rasul, ori face vreo prostie de o sa rada taota tara de el, ori sare la bataie/agresiune. In oricare din variante ai sanse mari sa scoti bani pe materialul filmat smile.gif

O solutie definitiva este emigratul in tari cu apa calda, cum ar fi Suedia. Insa cum esti legat de glie, induri, FARA sa-ti versi amarul pe aia mai slabi de inger.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.