Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: 10 CP lipsa pt clio 3 1.6 16 V
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio III
chinezu'
Salutare,

Sunt posesorul unui Clio 3 1.6 16 V 3000 Km. Mi-am facut un test de putere la AutoTest VItan si am descoperit cu stupoare ca masina mea are cu 10 CP mai putin. Testul a fost repetat si a fost facut pe ambele standuri de acolo.....acelasi rezultat.
Ceva pareri???....Sunt singurul?
galileo
De la Renault ai mai mult ca sigur puterea la volanta. Ce iti masoara pe dyno este puterea la roti (de fapt la asfalt, ca banuiesc ca nu ti-a scos roata). Eu zic ca e bine doar 10cp in minus fata de talon.
chinezu'
si atunci de ce ei au testat un logan de 250 Km (adica nou) si a scos cal pe cal???
care e diferenta???

28 Aug 2007, 11:11:
asta mi-au spus cei de la AutoTest ( imi sunt prieteni buni)...

28 Aug 2007, 11:12:
nu cunosti pe nimeni care sa fi avut aceasi problema ca a mea?
Ro!
Cand am cumparat masina mi s-a spus ca performantele de catalog vor fi atinse dupa aprox 5000 km.
Chiar mi s-a atras atentia (fara sa intreb) ca putere motorului, viteza maxima, accelerarea 0-100km/h, etc. se vor incadra in parametrii lor dupa 5-6000 km parcursi.

cat despre LOGAN... huh.gif
chinezu'
nu e logic....e acelasi motor de Renault...nu stiu poate ma insel eu, dar prietenii mei au testat sute de masini acolo si mi-au spus ca nu e normal

28 Aug 2007, 11:25:
oricum inca o chestie tare...am sesizat problema mea la Renault si mi-au spus ca ei nu au unde sa-mi testeze puterea motorului...
Daca era ceva imi spuneau acelai lucru pe care ti l-au spus tie
galileo
Nu stiu, eu zic sa nu iti faci probleme prea mari. Ca sa fii linistit, du-te si la un alt dyno (au cei de la mastertuner mi se pare) si vezi ce iti iese. Daca cei de la autotest au spus ca iese cal pe cal, inseamna ca au niste corectii pe care le fac in functie de ce masoara la roata, si poate pentru masina ta nu le au tocmai exact. Oricum ar fi, pe tine te intereseaza puterea pusa pe asfalt.
chinezu'
pai si ei mi-au spus sa ma duc si acolo daca nu am incredere in ei..smile.gif)), dar mi-au spus ca ma duc degeaba....da asa e pe mine ma intereseaza puterea de pe asfalt
herculane
eu am aproape 3000km cu masina, si inca nu-si arata cei 110cp. deocamdata nu pot spune ca se "infige" mai bine decat modelul anterior 1,4 16v 98cp, insa clar e mai "in vana" decat acum 1000km.

eu tot pt motor am ales clio, mai ales ca la concurenta nu era aproape nimic in clasa mica cu performantele motorului 1,6 de la renault.

chinezu'
nu nu am incercat....dar am avut inainte si alte masini pe care le-am incercat la autotest si la toate au iesit "caii"....
Asta ma deranjeaza
herculane
alte clio-uri au mai fost incercate acolo?

"problema" e generala sau doar la tine?
alex0507
Nu esti singurul caruia i-au iesit cu 10 cai mai putin la test. Uita-te aici
FFA
si eu am facut test in autovit. am un clio 2 phase 1 1.6 16v. mi-au iesit 105 cai din 107. si motorul avea la momentul testului aproximativ 95000 km. cred k masinii tale ii lipsesc cativa caluti. cati km ai cu ea acuma?
senatoru_alex
hallo......lume usor cu parerile nu ii dati omului de gandit....

man...cu 1.6 16v daca ai respectat rodaju scris pe carte care dupa 3 mii cred ca l-ai terminat ti-ar iesi dyno stat 107-110 cai ....

daca nu ai facut rodaju cum trebuie si i-ai dat sa ii sara ochii de cand ai iesit cu ea dupa poarta reprezentantei....asta e cam urat....sper ca ai lasat si tu sa se aseje pistoanele klumea......ca daca nu ai facut asta.....s-ar putea sa nu prea mai recuperezi niciodata cei 10 cai decat cu un ulei mai subtire.....

oricum bafta multa mai incearca la un alt dyno test si vezi ce iese si ce sa mai vb si mai sus mai sunt unii oameni care nu regleaza testerul cum trebuie dupa dimensiune cauciucuri si greutate ..etc....astea conteaza...

deci una din ele trebuie sa fie

bafta multa

28 Aug 2007, 23:43:
aaaa apropo.......nu ti sa lasat motoru la 3000 de km parerea mea e sa mai ai rabdare pana la 10 000 daca nici atunci nu ii iau cei 10 cai ai o problema
chinezu'
am facut rodajul ca la carte....asta e problema
Dupa cum am spus si mai sus: de ce la LOgan au iesit caii???????.....mentionez avea doar 250 Km

29 Aug 2007, 08:01:
FFA...la tine e de inteles sunt 2-3 Cp, dar la mine e o lipsa de 10 %...si pe deasupra mai aveai si aproape 100000 Km.....eu in prezent am 3000

29 Aug 2007, 08:04:
Herculane....nu au mai fost testate alte Clio...a fost primul clio 3 testat
cmandrei
Pentru consum si roti sunt sectiuni dedicate. Astfel ca acest topic se inchide. Daca doriti sa postati la subiect un PM si deschidem.

Editat ulterior de Tudor: Mesajele offtopic au fost sterse. Autorii (olty2x, chinezu si herculane) sa considere asta ca pe un avertisment. La urmatorul offtopic vine si warn-ul.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.