Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme cu turatia masinii
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
donax
salutare !

va scriu urgent cu o problema...de ceva timp turatiile masini sunt cu mult prea rapide,adica ajunge imediat la 2.000 r/m la un interval scurt de timp..ceea ce mi se pare un pic anormal avand in vedere ca pana acum nu era asa...masina e diesel...iar cei de la renault mi-au recomandat sa o turez pana in 2.000 r/m ceea ce si fac...sa fie o problema ? sau e ceva normal ?
multumesc si astept raspunsurile voastre.
CGB
cei de la renault (care ti-au dat sfatu' asta) is neste imbecili. cum dreq s-o turezi pana in 2000? adik sa mergi constant sub 2000 turatii, sau cum?
si cum adik ajunge prea repede la 2000?
Laurentziu83
Si vrei sa urce greu in ture sau cum?
hellcat
Momentan sunt in toane bune si nu sterg direct acest topic cu...o astfel de "problema".
Buuun, donax cati km are parcursi masinuta? Am banuiala ca masinuta tocmai a "iesit" din perioada de rodaj si incepe sa atinga parametrii maximi.
donax
mersi hellcat..chiar nu am gasit topic cu turatii...masina are 7620km si mi sa mai spus faza cu rodajul.. poate si asta e...dar e un pic ciudat faptul k abia accelerez si urca rapid la 2000rpm..... mersi oricum pentru raspunsuri
adip
QUOTE(donax @ 16 Aug 2007, 00:29)
abia accelerez si urca rapid la 2000rpm..... mersi oricum pentru raspunsuri
Stai putin ca nu inteleg: cand se intampla asta, cand e in viteza sau cand e scoasa? Daca o turezi in sarcina masina prinde si viteza repede? Sau doar ii creste turatia dar nu si viteza cum ar trebui? Ce descrii tu se mai intampla cand "patineaza" ambreiajul, dar nu prea-mi vine a crede la km. asa putini.
donax
in viteza.....cum ai zis..creste turatia,nu si viteza
$$ilvviu
Pai asa zi-ne coane....
Asta e din ambreiaj. Adica patineaza.
Fugi cu ea la service sa schimbe discu. Nu te lasa aburit ca au reglat ei ceva si de-acu merge, ca daca l-ai frecat el e deja uzat si o sa te lase tocmai cand te lasa si garantia.
Laurentziu83
Sa posteze cineva pentru dci turatiile in functie de treapta de viteza, adica ce turatie are motorul in a 2-a la 40 la ora, in a 3-a la 60, a 4-a la 80.
Apoi, sa pleci de pe loc mai sportiv, sa accelerezi si sa vezi ce turatie ai tu la respectivele viteze. Daca ai turatii mai mari decat cele spuse aici la respectivele viteze, e clar, ambreiajul patineaza.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.