Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Radio cass ---> Radio CD
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
dj_andy
Am un Clio Symbol si am Radiocass pe el. Ma pricep la electronica si am vrut sa pun un CD luat de pe logan care are afisaj pe cass. Cel de pe Clio este original si nu are afisaj. Am tot citit peste tot, chiar si in manualul de service ca sunt compatibile, dar surpriza, nu merge nici telecomanda si nici nu afiseaza.
Inca studiez problema dar nu-i dau de cap. RadioCD are toate mufele dar va intreb daca ati mai intalnit asa ceva. Trebuie schimbate ordinea firelor din mufa galbena sau vreu strap pt a afisa. In ultima instanta m-am gandit sa rescriu EEPROM de la RadioCd cu unul de pe un radiocd original fara afisaj, dar sansele sunt 1< sa mearga.

Va rog, daca cineva a reusit acest lucru sa faca sa meraga RC si Display, sa posteze solutia!

Multumesc anticipat!
cmandrei
Ce model de radio cd ai luat de pe logan ?
hellcat
Daca RCD-ul este de pe Ambition-ul din prima serie (cel fara fata detasabila), atunci ar trebui sa fie compatibil cu telecomanda de la volan. Spun lucru asta deoarece un coleg de servici si-a montat o telecomanda de Clio pe un Ambition...doar a infipt mufa in aparat si aceasta a fost recunoscuta.
dj_andy
Modelul cassului meu este Tuner List fara afisaj. Cel de pe Logan este tot Tuner list dar cu afisaj. Este identic la forma mufe, etc. pana si la colturile de productie ramase pe placa de montaj a casului. Perfect identic... dar nu chiar smile.gif Nu am gasit din pacate nicio schema pt cassuri si nu-mi pot da seama daca sunt alti pini pt afisaj. Ideea este ca dupa ce pun mufele si dau drumu la RCD, afisajul nu schiteza nimic. Nici macar sa se aprinda lumina de fundal... Ceva idei?


P.S. - RCD nu are fata detasabila
cmandrei
Tuner list este o functie a aparatului ... nu este vorba de model. Una peste alta ar fi trebuit sa functioneze zic eu (la mine a mers si merge perfect cd-player-logan cu afisaj in loc de radio-casetofon-clio cu afisaj ... ). Esti sigur ca cd-playerul pe care l-ai luat este functional ? (esti sigur ca ai pus mufele corect ? )
dj_andy
Poate nu ma pricep eu prea bine la masini si casetofoane, dar chiar daca nu ma pricep apreciez mai mult un ajutor decat sa facem misto.... Hai sa-ti zic ceva, Tuner List o fi o functie, oricum ca model nu am gasit altcev adecat RENRDD100 pe cd de pe Logan, si de tampit nu sunt... Casetofonul este functional, iar mufele au un sistem foarte avansat de sistem anti-prost, nu intra decat la locul lor....

Deci..., poate ma lamuresti... sunt mai greu de cap...



SPECIFIC CLAR: CASETOFUNL MEU ESTE ORIGINAL DE PE CLIO, NU ARE AFISAJ, CEL DE PE LOGAN ARE AFISAJ
cmandrei
Eu nu am facut si nici nu am incercat sa fac misto de tine ... despre tuner list astept sa-ti mai spuna si altii ca sa nu zici ca sunt rau ... eu am intrebat despre cd-player daca esti sigur ca este functional ... daca l-ai vazut functionand corect ... despre mufe stiu ca doar mai sus am spus ca si eu am facut schimbul cu un cd-player de logan (singura diferenta ar fi ca eu nu am afisaj separat - deci si radio-casetofonul original avea afisaj pe aparat nu separat).

Spor,
dj_andy
Nu stiu ce sa zic... RadioCD chiar daca este legat corect, functioneaza tot in afar de comenzi si display... adica se aude cisteste cd etc, dar nu afiseaza pe consola masini... Hmmm!
CIPTUNING
Acelasi lucru am incercat eu doar ca acel casetofon de clio l-am inlocuit cu un cd de solenza, de acelasi tip ca al tau. Rezultatul identic: nu comanda satelit, nu display. Lipsa displaylui nu m-ar deranja ca are cd-ul, dar satelitul....
Poate te ajuta http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...55&#entry801055 Mai cauta tot pe http://www.daciaclub.ro/ ca sunt mai multe topicuri asemanatoare.
dj_andy
In cele din urma am lamurit problema. Dupa mai multe cautari am aflat ca defapt sunt mai multi producatori pt acelasi tip de radio casetofon: Blaupunkt, VDO, Philips. Si mai interesant, sunt vreo 5 variante. Am luat legatura cu cineva de la Renault si mi-a spus cam aceleasi lucruri. Ideea este ca in teorie comanda (butoanele) de la bord merg pe orice varianta. Problema apare la display care nu este compatibil. Cei care si-au montat radiocd de pe logan, probabil au fost din primele generatii... Chiar si asa, exista si posibilitatea radiocd sa aiba functia de afisare dar sa nu fie activata din soft... Este o problema sinuoasa si cam imposibil de identificat....

Cert este ca trebuiesc probate in prealabil pt consola de pe Clio. Ce mai este interesant, ca sunt posibile cazuri in care chiar casetofoanele de pe Clio, schimbate intre ele sa nu afiseze si sa nu raspunda la comenzile de la volan.

La Blaupunkt stiu sigur ca au schimbat ordinea pinilor. Din pacate nu am gasit nicio schema pt radiocd. Mai caut sau daca cineva ma poate ajuta sa posteze. Studiez in continuare problema si poate reusesc.

Bafta!

7 Aug 2007, 22:46:
Cum nu am putut sa ma abtin pana nu l-am facut bucati am gasit mult asteptata solutie. Bineinteles ca nu am gasit schema, norocul meu a fost ca ambele casetofoane Radio 22DC259/62F si RadioCD RENRDD100-00 sunt facute de Philips si sunt identice din punct de vedere constructiv... Radioul este de pe Clio si nu are afisaj iar RadioCD este de pe Logan, probabil o generatie mai noua. Inca de la inceput, RadioCD nu are partea de comanda display, adica ii lipsesc piesele care fac legatura pentru display consola si comenzi. Pot functiona doar comenzile de la volan direct, fara display.

Am inceput sa urmaresc in paralel ambele casetofoane si sa constat modificari majore privind comenzile pt display (ma refer la piese lipsa sau/si de alte valori). Am inceput sa mut pisele de pe Radio pe RadioCD de pe Logan. In prima faza am avut lumina la display consola dar fara afisaj... Am continuat dar fara niciun rezultat sad.gif Avand si cunostinte in domeniu de firmware si dupa discutia de azi cu cei de la Renault, se contura din ce in ce mai bine ideea ca au firmware diferete din punct de vedere al afisarii. In rest sunt identice. In ultima faza am schimba EEPROM-ul de pe Radio pe RadioCD si.... surpriza, afiseaza si merg si comenzile. Singura problema, RadioCD nu mai afiseaza nimic, nu mai are lumina si butoanele nu functioneza (cifrele, poate diferii).

In concluzie: este adevarat ca unele RadioCD de pe Logan merg pe Clio, ele fiind versiune mai vechi. Se pare ca Renault a studiat un pic piata romaneasca, si cum romanul este inventiv (CD de pe Logan pe Clio functional 100% cu display consola si comenzi), a schimbat complet productia de casetofoane pentru a le face necompatibile... Intelegeti voi de ce. Sunt diferente fizice si software. In final am reusit sa scriu un firmware perfect functional pt RadioCD si afiseaza si pe display consola... Deci, este posibil!

Aviza amatorilor: Daca vreti sa va schimbati Radio cu RadioCD mai intai verificati-l daca este compatibil, apoi dati banii. Este foarte costisitor si dificil de modificat RadioCD, o problema sunt piesele care lipsesc sau de alte valori care trebuiesc procurate (nu se gasesc, deci...). Nervi, nopti pierdute, documentatie, in final NU MERITA!

Sfatul meu: Ori cautati un CD compatibil Clio, original sau de Logan, ori cautati o magazie de cd-uri pt casetofonul pe care il detineti. Nici solutia de a cumpara un Mp3 si de a pastra comenzile nu este prea viabila... VDO, Kenwood, Pioneer pun la dispozitie un adaptor pt display consola si comenzi volan, dar pretul se invarte undeva la 100euro + casetofonul 200-300euro... Hmmmm! Decizia va apartine!


Multumesc tuturor care m-au ajutat cu idei si nu numai si celor care vor citi acest post... Multa bafta!
cmandrei
QUOTE
In ultima faza am schimba EEPROM-ul de pe Radio pe RadioCD si.... surpriza, afiseaza si merg si comenzile. Singura problema, RadioCD nu mai afiseaza nimic, nu mai are lumina si butoanele nu functioneza (cifrele, poate diferii).


smile.gif Bravos cred (oricum cel putin pentru explicatii Multumim) ... dar pana la urma merge sau nu ?
dj_andy
Acum RadioCD este complet functional. Dupa mai multe scrieri de EEPROM, de Logan, Scenic, Megan (casetofoane care au fost pe aceste masini) am reusit sa gasesc o versiune care sa functioneze total. Am lumini si afiseaza ambele display-uri... merg si comenzile... smile.gif Ce sa mai zic, obositor... Dar am ajuns la un rezultat...
cmandrei
Atunci un Bravos complet smile.gif
dumiDude
salut, mi s-a stricat cd playerul de pe clio si as vrea sa iau un mp3 player ce imi recomandati? de afisaj nu ma intereseaza sa apara sus postul de radio sau melodia doar ceasul si termometrul sa fie tongue.gif iar comenzile de la volan ma pot indispensa si de ele biggrin.gif Bine daca le fac sa mearga ar fi o treaba smile.gif

Are cineva montat mp3 player altul decat cel de la reno? eu spre ex vreau sa imi iau un jvc 4*50 si nuj cum sa fac sa il montez sa fie fix doar fata sa o scot. La dacie il aveam pe sina biggrin.gif

Stiti cum as putea scoate cd plyerul masinii ca eu nu am reusit! ms
bogdan22
Salut!Eu mi-am schimbat casetofonul de pe clio cu un cd-player pioneer!Ce vreau eu sa va intreb acum:cum pot face sa mearga din nou comenzile de pe volan?Ca am inteles ca ar exista un adaptor ceva sa mearga si comenzile chiar daca nu este cd-ul original al masinii! ph34r.gif
DrK
Paraca erau niste topicuri despre asta pe la diverse dar nu le-am gasit.
Daca inspirati aer de bucuresti atunci la Tricodava (Dr. Taberei) este un magazin care are sisteme de sonorizare. Montajul se face in 10 minute si nu se strica mai nimic.
Din ce am inteles eu, pentru a pastra satelitul (butoanele de sub volan) trebuie sa comandati separat la casetofoanele JVC un kit special care... costa cat casetofonul... Eu am zis pas la asta si am ales un Panasonic 4*50.
Alte modele compatibile din start cu satelitul de reno sunt modelele Sony Xplode ...
preturile la JVC si Panasonic sunt intre 300 ron si 400 ron... la sony sar de 400
albert36
Se poate monta un MP3 Player dak masina este dotata cu Radio/CD Player??
AndreiPavel
Vreau si eu un Cd Player cu afisaj pe el ca cel de pe Logan ca sa imi inlocuiesc casetofonul. Are cineva unul care ii prisoseste?
skkip3r
Am un clio symbol cu radio cass pe el, afisaj separat si consola pentru comenzi. Tocmai am cumparat un CD de la cineva care a cumparat un clio de curand si a renuntat la el pentru a-si pune altceva. Am constatat cu stupoare ca desi este pentru clio, priza pentru mufe de pe aparat este diferita decat ce am avut eu pana acum. In spate sunt 3 mufe. 2 mai mari pentru alimentare si boxe si a treia (banuiesc ) pentru comenzi si display. Primele doua sunt in regula pe cand cea de-a 3-a nu stiu unde sa o infig. Desi are un locas asemanator ca numar de pini si forma nu imi apare nimic pe afisaj. O fi vorba de o alta ordine a firelor? Daca poate sa ma ajute cineva in legatura cu acest aspect astept cu nerabdare.


@dj_andy cum as putea sa iau legatura cu tine. Pls.
dj_andy
Pentru cei ce vor sa-si monteze in loc de CD Player, MP3 Player nu este nici o problema. La unele modele de Sony se poate adapta ffff usor telecomanda dar nu si afisajul. Pentru Pioneer sau altele, trebuie un adaptor special care costa intre 80-100 euro, deci... hmmm. In rest nu sunt probleme. Masina are mufe ISO care sunt perfect compatibile cu casetofoanele, cd/mp3 playere de pe piata. Pentru intrebari, PM. O zi buna!

17 Oct 2007, 08:47:
Skkip3r, ti-am trimis PM, daca nu reusesti sa ma gasesti... mai trimite 1 PM
lorin_b
vreau si eu un cd player tuner list pt un clio2 2003!
sqryn
Eu mi-am gasit pe ebay o magazie Phlips DC082 pentru radiocas de pe masina. Cred ca sambata o montez. RCS este un Radiosat 6010 cu afisaj separat si comada volan.
lorin_b
heiii.....asteptam vesti legate de noua ta magazie!
sqryn
cu magazia se pare ca e o mica buba. de alimentat se alimenteaza dar se pare canu comunica cu casetofonul, nu am meniul de cd player cand conectez magazia, teoretic cred ca ar trebui sa se activeze cand conectez mag dar nu apare. nici in carte nu scrie ceva de activare. sunt cred vreo 3 cauze, ori nu sunt compatibile, ori pinii de la mufa iso cu 10 pini nu sunt corect imperecheati ori mag e stricata. nu am mai avut timp sa trec pe la un electrician sper sa rezolv in o saptamana, doua.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.