Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: clapeta care deschide usita din bord
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
marianGö
Stie cineva de unde se poate face rost de asa ceva (cei din germania, daca sunt, mi-ar fi de mare folos, am intrebat la reprezentanta si costa 94 €). Prin Timisoara se poate gasi ? Parca nu as da 100 €. Voi ati avut deja problema asta ?
bujie02ro
nu te supara dar despre ce usita este vorba , din poza nu vad mai nimic?

C a t a l i n
Probabil se referă la torpedou.
marianGö
Asa se cheama, torpedou blush.gif . Am uitat cuvantul. Nu am vrut sa spun intr-o limba straina sa nu ma credeti cioban. Clapetei care deschide torpedoul i s-a rupt o parte. Clapeta singura nu se gaseste de vanzare, ci numai impreuna cu usa completa. Dar, 94 € !?!?! Asta fara manopera.
Se poate gasi mai ieftin ? Am vazut ceva pe ebay.de, dar din pacate nu sunt pentru megane.
touche
nici eu nu stiu la ce usita te referi , dar o solutie ar fi la dezmembrari
marianGö
am facut niste poze care cred ca sunt concludente
bujie02ro
la fel zic si io la un parc auto de dezmembrari la vreunu trosnit dar acu depinde si de tine si superstitiile tale............ accident alea alea in masina ta
tu decizi

DAR NU MAI AI BUCATA LIPSA? CU NISTE POXIPOL SI APOI O PUI INAPOI IN LOCAS SI POATE TINE O VREME SAU CHIAR DE TOT
C a t a l i n
radmasa.gif
touche
90 de euro pentru clapeta aia , incredibil

in afara de dezmembrari poti sa incerci si pe la augsburg ( nu sunt sigur daca au asa ceva ) ar mai fi o solutie pe la service-rile mai no name, au o gramada piese de genul asta, eu mai mai apelam la ei cand aveam polo si m-au ajutat
Cozminelu
M-am chinuit ultima saptamana cu problema asta, la un piciorus rupt.
In cele din urma am reusit sa repar usa, motivat de pretul de 450 RON ce mi l-au dat la Renault.

Iata instructiunile:

- Clapeta nu se poate monta cu tot cu arc, cam cu oricat de multa indemanare. Asa incat usa trebuie desfacuta in cele doua fete componente. E lipita cu un adeziv nu f. puternic, trebuie grija doar sa nu o indoiti.
- Capatul axului se rupe de regula oblic, intr-o zona destul de sensibila si, indiferent de adezivul folosit, daca se aplica doar pe sectiunea rupta nu e suficient.
- Daca reconstituiti pozitia clapetei in lagar, se observa ca e loc f mult ramas in jurul axului, asa incat aplicarea unui manson MARE de adeziv nu va opri rotirea clapetei.
- Adezivul folosit a fost POXIPOL, cu aplicare a unei "camasi de forta" de cca 2 cm diametru, in jurul zonei rupte. Am prins in aceasta masa de adeziv axul, precum si zonele invecinate, care, odata inchise in adeziv, vor impiedica ruperea din nou pe acelasi loc.
- Am dat inainte si cu un surub de lemn doua gauri paralele cu zona rupta, care vor functiona ca "nituri"
- Se poate si in mai multe straturi succesive.
- Se monteaza clapeta in lagar
- Se lipesc din nou fetele usii cu un adeziv mai modest ("prenadez")

Imi pare rau ca n-am facut poze dar nu e f complicat de reparat. Am incercat mai multi adezivi dar majoritatea nu se fac suficient de rigizi.
papa_mulo
@marianGo: am tras eu concluzia gresit sau tu stai in Germania? Daca esti in Germania ...nu gasesti tu la dezmembrari un Megane lovit??

Later edit: scuze, am tras concluzia gresit, acuma vad ca esti din Timisoara!
ScoRpiO
eu am avut o problema cu arcul.. si am luat de la dezmembrari un torpedou intreg... 100 ron... l-am inlocuit cu totul ca a fost mai simplu. era mult mai complicat sa inlocuiesc doar usa...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.