Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Drumul Deva-Munchen
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Starea Drumurilor
houser
Ma intereseaza daca stie cineva cum este drumul Deva-Nadlac? De la Bucuresti la Deva stiu ca este foarte bun. Si daca stiti cam in cat timp se parcurge Nadlac-Munchen la un stil de condus foarte sportiv cu viteza de peste 160km/h pe autostrazi si peste 120 pe celelalte drumuri. Am auzit ca soselele din Ungaria sunt foarte aglomerate.
alecsz99
Si tronsonul Deva - Arad se prezinta in conditii bune.

In cat timp se parcurge restul distantei este greu de zis...Poti impartii distanta la viteza pe ora si...

In general insa exista N variabile ce pot aparea...drumuri aglomerate, blocate, etc.
Bine este sa nu te bazezi pe parcurgerea distantei cu o viteza superioara ci sa iti lasi suficient timp pentru a ajunge la destinatie in conditii, sa le zicem normale, de trafic.

Da, soselele sunt aglomerate, mai ales in luna august, asa ca atentie maxima!
C a t a l i n
Pentru "condus foarte sportiv" au și peste graniță antidot... Mai bine te grăbești încet...
laguna_2_interceptor
- mergi tu pe la Hunguri cu 120 pe ''celelalte'' si ori iti vin de hac politistii (sa ai multe hartii de 20 la tine) ori iti vi singur de hac intr-un accident...
houser
Adica spaga politistilor unguri e de 20 de euro? Pai prin Bulgaria mergea cu 5 si 10 euro in functie de marca masinii biggrin.gif
laguna_2_interceptor
- sa zici merci daca scapi cu 20... mie mi-au cerut pentru ceata aprinsa Sambata dupa amiaza 50 EUR spaga sa imi dea drumul sau imi dadea amenda si trebuia sa stau pana Luni cand se deschidea sa o platesc... sa spunem ca ei la capitolul spagari si abuzuri sunt pe primul loc din fostul bloc comunist... nu sunt ca bulgaru', romanu' sau ex sovieticii multumiti cu cat ai sau cat le dai... nu mai spun cate spagi iau vamesii unguri dar nu e cazul tau ca turist... apoi cand ajungi in Austria sa arzi o restrictie de viteza sau sa nu platesti autostrada sa vezi acolo cum te ard ei corect si legal...
Como
As vrea sa plec cu masina la Munchen si m-ar interesa cateva sfaturi despre drum.

Plecarea ar fi din Bucuresti, am gasit trei trasee posibile: unul mai lung pe la sarbi, unul prin Timisoara si unul prin Arad. Diferentele ar fi cam de 60 km intre ele. Pe care din ele sa-l aleg, tinand cond si de starea drumurilor de prin Romania?

In al doilea rand, cat ar dura sa ajung acolo, in conditii de mers cu viteza legala (adica 50-60 prin localitati, 100-110 pe europene, 110-120 pe autostrada)? Am GPS, detector de radar nu mai folosesc.

Din cate ma cunosc, dupa 5-6 ore de condus incep sa obosesc destul de tare, chiar daca mai fac pauze. Dar nu stiu daca as putea avea incredere sa trimit masina pe platforma pana acolo.
c_costel
@Como Pai ai avea 600 km pana in vama pe drumuri romanesti , si inca 1000 pe autostrazi .
Eu fac 8-9 ore pana la vama si inca 11-12 ore pana in Munchen. Plec la 4 dim. de acasa si la 2-3 dim. sunt la Munchen mers continuu.
Daca obosesti dupa 5-6 ore de condus nici la vama nu ajungi.


L E Eu merg numai prin Sibiu -Deva-Arad
tr_viorel
De 10 ani, merg de 2-3 ori/an la Munchen, din Craiova, dupa urmatoarea schema:
Plecare din Cva. la 9-10 AM. sosirea la Mako la 14-16 (prin vama Cenad), ramas noaptea la pensiune in Mako (26 E/camera/2 persoane), plecat dimineata la 7 spre Munchem si sosit in Munchen la 16-17. functie de durata pauzelor pe traseu. Parcurs fara stress si chiar relaxant, cu o viteza de 130-140 km/h pe autostrazi. Prefer sambata si duminica, cand in A si D nu circula TIR-urile. La fel in sarbatorile legale (de la ei). Parcurs total din Craiova (adresa de domiciliu) pana la Munchen (adresa de destinatie) = 1320 km, din care 400 km in Ro. Plinul il fac la Samnicolaul Mare - St. Georgen (A)- St. Georgen - Samnicolaul Mare.
Como
Stiti cumva daca se poate lua din benzinarii vignieta de oras in Germania?
radian
QUOTE(laguna_2_interceptor @ 2 Aug 2007, 10:36)
... mie mi-au cerut pentru ceata aprinsa Sambata dupa...
*



Se cheama ca ai avut limbrici...

Fie vorba intre noi, ce motiv ai avea sa megi cu luminile de ceata aprinse sambata dupa-amiaza? In afara de faptul ca vei fi fiind si tu vreun pui de cocalar mioritic...

Daca tot ai circulat "pe afara" nu te-a surprins stilul "domestic" de a conduce al soferilor de acolo? Sau, fraierii aia nu se pun la socoteala...
M i h a i
Radian....o masina smekera ca asta ..nu are cum sa nu stea cu ceata aprinsa...fii serios...
Como
Stie cineva care este corespondenta dintre tipurile de benzine nemtesti (benzin, super si super plus) si alea romanesti?
eugeniuz2004
conteaza? noi nu avem decat doua tipuri comparativ cu ei.
Am pus de toate si a mers excelent masina cu un plus pentru superplus dar si un PLUS la pret.
Pune de aia de la mijloc desi uneori nu exista diferenta de pret intre normal si super ci doar PLUS-ul de pret la superplus.

os
Benzin -> CO/R 91
Super -> CO/R 95
Super Plus -> CO/R 98 (uneori 99, in functie de ofertant).

De care trebuie sa alimentezi, scrie in manual.

CO/R (Cifra Octanica determinata prin metoda Research) se "zice" in germana ROZ (Research Oktanzahl).
Como
Multumesc pentru sfaturi, am reusit!

Am plecat din Bucuresti in jur de 5.30 dimineata si am ajuns la granita dintre Ungaria si Austria la ora 22.00. Cel mai greu a fost dimineata, am baut o cafea pe Valea Oltului, dar nu m-a ajutat prea mult. Am trecut pe Redbull, iar pauza urmatoare a fost la Arad.

Dupa Viena a fost vreme infecta, ploua ca la balamuc. Incredibil cum mergeau austriecii si nemtii pe ploaie torentiala; eu la 100-120 km/h eram ca melcul pe langa astia.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.