Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: O problema stupida!
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Legislatie
luciantiba
Salutare! Astazi am avut si eu un accident minor, mergeam pe banda din dreapta a drumului, acord prioritate unor pietoni traversati in angajare, dupa care continui drumul inainte, moment in care un tip cam capos vireaza de pe banda a doua (era un bulevard cu doua benzi pe sens) pentru a face la stanga si intra in mine. Normal tipul incepe sa se agite ca pestele pe uscat si tipa ca nu e vinovat de nimic mergem la politie el isi ia amenda, continua sa o faca pe-a nevinovatul, iar asigurarea nu vrea sa mi-o dea. Tot ce-mi ramane acum pentru a-mi recupera banii pe care o sa-i cheltui pe reparatul aripii din fata este sa-l dau in judecata. Oare se merita?! Cred ca da caci prea avea tupeu mare, incepuse si cu amenintari.... Ciudat e ca totusi se crede inca nevinovat, tot spune ca i s-a parut ca eu sunt parcat in fata trecerii de pietoni si insista ca eu sunt vinovat caci nu m-am asigurat la plecarea de pe loc! As vrea sa stiu cam cat ar dura o judecata de acest gen? Caci sincer sa fiu timp prea mult nu prea am, dar totusi tipul merita pus un pic la locul lui caci crede ca daca are tupeu si e nesimtit poate mi se face frica... Ciudat e ca la alcool test a iesit curat! biggrin.gif
$$ilvviu
Parerea mea e ca o mare parte din vina o are politistul, care trebuia sa-i ceara asigurarea, nu sa umbli tu prin judecata.
Probabil omu nu avea asigurare, altfel ti-ar fi dat-o, ca oricum nu platea din buzunar reparatia.
luciantiba

Avea sigurare tipu dar politistul la intrbat daca are alte obiectiuni, iar el a spus ca e nevinovat si ca nu vrea sa-mi dea asigurarea si ca urmare politistul mea spus ca daca vreau sa-mi recuperez pagubele va trebui sa-l dau in judecata.
deconectat
Casco ai? Daca ai, il da in judecata societatea de asigurari la care ai casco.

Daca nu, el e obligat fie sa iti dea asigurarea, fie sa iti plateasca daunele. Ar fi de preferat totusi sa nu se ajunga la judecata; vezi daca poti sa te intelegi cu omul.
ady85btz
Eu nu inteleg ce motive avea ca sa nu-ti dea asigurarea!!! Il costa ceva ??? Parerea mea: ori nu avea,ori era expirata!
vali79m
QUOTE(luciantiba @ 26 Jul 2007, 18:24)
mergeam pe banda din dreapta a drumului, acord prioritate unor pietoni traversati in angajare, dupa care continui drumul inainte, moment in care un tip cam capos vireaza de pe banda a doua (era un bulevard cu doua benzi pe sens) pentru a face la stanga si intra in mine.
*



Ce nu inteleg eu cum putea sa intre in tine daca el era pe banda doi si tu pe unu, iar la manevra de stanga te-a lovit??!!!
Ori tu ai luat stanga si l-ai lovit ori chiar nu imi da seama.
Como
Probabil numara benzile invers. Vezi topicul asta, citeste cu mare atentie ce a scris Tudor. Nu-i asa ca ai Casco, daca e nevoie sa apelezi la el?
aqua
cum bai nene?adica de fata cu politistul zice ca nu vrea ? si politistul? pai din cate stiu eu, pe pv se scrie daca respectivul isi recunoaste sau nu vina, si oricum teoretic cel putin politistul trebuie sa dea un verdict inainte sa iesiti pe usa, ori el ori tu vinovat
Sony
Mai este o rubrica in care scrie daca vinovatul este de acord sa dea asigurarea, iar politistul este obligat sa-l intrebe asta inainte de a completa acea rubrica.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.