Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: semafor
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Legislatie
adrloc
Circuland in weekendul acesta spre transfagarasan am observat intre brasov si sibiu o chestie interesanta si binevenita. Pacat ca le-a venit ideea tarziu. In portiunile de sosea in care se circula pe un singur fir(si de la intersectia cu transfagarasanul pana la brasov sunt 25 de portiuni) se folosesc semafoare cu o singura lentila sau mai bine zis cu un singur foc care se schimba alternativ rosu galben si verde. Eu zic ca e o ideea foarte buna in loc sa fie un ditai semaforul cu trei lentile e doar o singura lentila care se schimba alternativ in rosu galben si verde. Ma intreb eu de ce nu se folosesc asemenea semafoare si in orase? vezi pe la intersectie agata de fire ditai semaforul cu cate trei lumini care sunt si grele si mai greu de intretinut in loc sa puna unul cu o singura lentila care sa se schimbe alternativ. Practic aceste semafoare dau aceleasi indicatii dau sunt cu o trime mai mici si mai simple. Oare o sa apara si orase asa ceva?
Alexu7
pai tu nu te gandesti la daltonistii care au dat spaga sa ia permisu ? aia cum se mai descurca?

la astea cu 3 macar stie toata lumea ca sus e rosu la mijloc galben si jos e verde wink.gif
C a t a l i n
...poate pentru că este o tehnologie mai nouă... abia acum încep să apară semafoare cu LEDuri în loc de becuri... în plus un semafor cu 3 spoturi e mai vizibil fie și numai prin mărime...
vis-a-vis
QUOTE(AlexU @ 8 Jul 2007, 16:42)
pai tu nu te gandesti la daltonistii care au dat spaga sa ia permisu ?  aia cum se mai descurca?

la astea cu 3 macar stie toata lumea ca sus e rosu la mijloc galben si jos e verde wink.gif
*

Da, mare tampenie! radmasa.gif
Lasati 3 becuri, sa vedem si noi, astia mai chiori tongue.gif
Alexu7
@ vis-a-vis cu dedicatie !

[attachmentid=59695]
adrloc
mie mi s-a parut o idee buna. Practic dintr-un semafor faci trei!
vis-a-vis
Sunt multe alte chestii unde se poate face economie, in cazul de fata nu-i "vad" nicio justificare.
Pt. cei care militeaza la chestia asta, va doresc soare orbitor din dreptul semaforului si frane cat mai slabe 10561582.gif
Duyu
QUOTE(Catalin Marinarul @ 8 July 2007, 16:44)
...poate pentru că este o tehnologie mai nouă... abia acum încep să apară semafoare cu LEDuri în loc de becuri...


Sa speram ca o sa apara si prin orase... cel putin in Bucuresti sunt semafoare cu becurile arse, de care nu se ocupa nimeni... si se inmultesc pe zi ce trece... mad.gif
bygy007
QUOTE(AlexU @ 8 Jul 2007, 16:42)
pai tu nu te gandesti la daltonistii care au dat spaga sa ia permisu ?  aia cum se mai descurca?

la astea cu 3 macar stie toata lumea ca sus e rosu la mijloc galben si jos e verde wink.gif
*


buna afirmatia si cit se poate de corecta
cris71
QUOTE(AlexU @ 8 Jul 2007, 15:42)
pai tu nu te gandesti la daltonistii care au dat spaga sa ia permisu ?  aia cum se mai descurca?

la astea cu 3 macar stie toata lumea ca sus e rosu la mijloc galben si jos e verde wink.gif
*



Decat un schumacher care goneste ca disperatul si-l doare undeva de semafoare, mai bine un daltonist care merge prudent, stiind ca are oarece limitari.
Asa ca... prefer semafoarele clasice.
Daca e soare, nici alea nu se vad bine.
Cu astealalte ar fi un fel de ruleta ruseasca pe soare...o fi rosu? o fi verde? sa vedem...
horsewhisperer27
ba mai bine un daltonist care sta acasa!

ce faci cu un daltonist care merge prudent si constient de limitari, si trece pe langa tine pe ROSU cu viteza absolut legala de 50km/h?

da, am vazut eu cateva asemenea cazuri numai in Bucuresti!
cristi.r
Atitudine tipic damboviteana ! "Stai acasa !" Esti tu sigur ca toti aia erau daltonisti ?

Si e valabil si pentru aia in scaun cu rotile, mama lor ce mai incurca circulatia, la cat de-ncet merg ...

Ai ajutat vreodata pe cineva cu handicap sa urce niste scari ?

E prostie semaforul cu trei culori ! Poate ca treaba asta se putea face de dinaintea descoperirii tehnologiei LED sau ... something else ... insa asta este unul dintre lucrurile care trebuie sa ramana asa ...
Supapa_jR
da....alt subiect de cearta...eu ma intreb de ce nu fac ei toate semafoarele temporizate...dar...ma rog...ei au ajuns sa faca economie la lumina de pe strada...ce sa mai zicem de becurile de la semafoare!
horsewhisperer27
QUOTE(cristi.r @ 21 Jul 2007, 19:42)
Atitudine tipic damboviteana ! "Stai acasa !" Esti tu sigur ca toti aia erau daltonisti ?

Si e valabil si pentru aia in scaun cu rotile, mama lor ce mai incurca circulatia, la cat de-ncet merg ...

Ai ajutat vreodata pe cineva cu handicap sa urce niste scari ?

E prostie semaforul cu trei culori ! Poate ca treaba asta se putea face de dinaintea descoperirii tehnologiei LED sau ... something else ... insa asta este unul dintre lucrurile care trebuie sa ramana asa ...
*




pe rand: atitudinea damboviteana nu stiu de unde ai scos-o.
cu politetea(prea putin) cuvenita te-as ruga sa te abtii de la afirmatii de acest gen.


daca sunt sigur ca erau daltonisti?probabil ca ma insel, din moment ce cand ma pregateam sa plec in mom in care se schimbase verdele ala a franat brusc langa mine, si la urmatorul semafor care era rosu a trecut pe langa mine claxonand. ce mai, sigur NU era daltonist!


cu ajutorul pentru urcatul scarilor: in timpul sutelor de ore pe care mi le-am petrecut si continui sa le petrec in diverse spitale din capitala noastra, da, am ajutat persoane cu felurite handicapuri.
nu vad ce relevanta are asta!vrei sa stii si daca am facut injectii?

ideea era de siguranta traficului, pe care un daltonist o pune foarte mult in pericol.
nu vezi nu conduci.asta este.
te deranjeaza atat de rau incat raspunzi agresiv?


l.l.e.: si daca nu erau daltonisti ce?au facut bine?
extind afirmatia: si unii si altii ar trebui sa stea acasa!fara permis!
trecerea pe rosu e interzisa si pentru daltonisti si pentru cei cu vederea normala!

sau fac vreunii exceptie si nu-mi dau eu seama?

daca unul din asta care trece pe rosu ti-ar omori vreun cunoscut/ruda la o trecere din asta pe rosu cu 50-60 pe ora (DOAMNE FERESTE!!!) cum ai mai privi problema??!!?!

vai saracu', era handicapat, nu-i vina lui, nu??!!

toata stima!
eu zic sa postam cu ceva mai multa responsabilitate!
cristi.r
Explicatia asta arata superficialitatea de care ai dat dovada:
QUOTE(horsewhisperer27 @ 21 Jul 2007, 23:44)
            daca sunt sigur ca erau daltonisti?probabil ca ma insel, din moment ce cand ma pregateam sa plec in mom in care se schimbase verdele ala a franat brusc langa mine, si la urmatorul semafor care era rosu a trecut pe langa mine claxonand. ce mai, sigur NU era daltonist!
*


Ala nu era daltonist ci prost ! Atunci cand te uiti dupa randunele si la un moment dat te apropii de o intersectie, fara sa stii macar daca intersectia aia este semaforizata, ce faci ? Franezi ca prostul, asta faci ... chiar daca este verde ! Si-ti iei si claxoanele de rigoare ... Eu am patit-o, adica am fost si ala care frana (asa ca prostul biggrin.gif ), dar si ala care dadea claxoane pentru ca un alt prost facea chestia asta in fata mea, deci sa nu judecam inainte de a cunoaste datele problemei. Iar cu trecutul pe rosu, eu as zice ca a fortat culoarea galbena a semaforului. Iar printr-un concurs de imprejurari, tie ti s-a parut ca a trecut pe rosu. Si as mai zice ca toti cei cu SUV-uri sau alte masini puternice sunt daltonisti in cazul asta.

Am un prieten daltonist, si-ti spun ca m-as lasa in grija lui sa ma duca cu masina si pana la Paris. Conduce muuuult mai bine decat multi altii. Lucru care nu cred ca s-ar mai intampla daca ar aparea semafoarele cu o singura lentila si trei culori. Tocmai asta-i treaba, ca fiind constienti de "minusul" lor anumite persoane conduc mult mai atent.

In privinta urcatului scarilor, imi retrag afirmatia, inseamna ca esti un om salvat. Serviciu tau din spital ti-a educat un oaresice spirit civic. tongue.gif

Cert e ca ideea este o tampenie si i-ar putea induce in eroare si pe soferii cu vederea normala.

Iar in legatura cu responsabilitatea, pe aia las-o-n seama mea ! Nu te lega de ea, te rog !
horsewhisperer27
in primu rand nu se da quote din postu imediat anterior.
in al doilea, nu ai de unde sa bagi mana in foc pentru nici una din variante, nici ca era daltonist nici ca era prost.


dar iti spun ca am vazut mai multe cazuri, iti mai spun ca stateam la rosu, de secunde bune, cand el a venit din spate era rosu de 100 de ani si mai dura tot atata, asa ca daca in continuare sustii ca a fortat galbenul, crezi ce iti place mai mult.


ce spui despre cei cu suv-uri, in al treilea rand e doar partial adevarat.
mai intai nu toti fac asta.generalizarea este intotdeauna contraproductiva.
mai apoi, cei care o fac (la trecutul pe rosu ma refer) sunt a doua categorie, alaturi de daltonisti, care ar trebui sa stea acasa.

pentru tine, poti sa optezi cum vrei, in ce priveste siguranta.
dar pentru colegii de trafic, NU poti, nu e corect si nici normal.

te intreb din nou: cum ai reactiona daca cel care trece pe rosu provoaca un accident soldat inclusiv cu decese si se dovedeste ca este daltonist?

de altfel iesim din topic, aici era despre semafoare, dar totusi are o oarecare legatura cu siguranta traficului.

ma opresc, dar atrag atentia ca tu ai inceput cu jignirile si cu atitudinea damboviteana.de aceea am continuat sa aduc argumente!
iti aduc aminte ca eu mi-am expus doar parerea, si ca este permis doar atacul la idei, nu si la persoane!


p.s. te uiti des dupa randunele cand esti la volan sau te apropii de intersectii?vorbesti din experienta aici sau presupui?ca e cam grava dobandirea unei asemenea experiente!!! excl.gif excl.gif
eu in 101% din cazuri ma uit la drum si la semne/semafoare!

dupa celelalte ma uit cand sunt pasager/pieton.
bygy007
ca exista diferente intre semafoarele CFR si cele de pe strada radmasa.gif
Sony
Ca sa nu mai vorbim de semafoarele pentru Bombardier. wink.gif
vis-a-vis
Bai frate, stergeti tampenia asta de topic, ca poate ajunge la urechea vreunui "ales" si ii vine vreo idee "geniala", cum s-o mai puna de un comision, instaland rahaturi d-astea de semafoare si o sa va blestem sa aveti copii daltonisti, discromati, miopi sau chiori, pana la a 7-a spita. AMIN!
Sony
Stai linistit ca le schimba p-astea d-acum cu unele identice! La fel ca si cu bordurile.
b64chr
Daca e sa fie semafoare cu leduri ar fi bine sa aiba forme diferite, asa cum sunt cele pentru pietoni. Ar distinge usor si daltonistii.
Si nu sunt de acord ca daltonistii trebuie sa stea acasa. Semnalizarile trebuie facute tinand cont si de ei.
IvanCG
Au si semafoarele clasice (cu 3 culori) avantajele lor: daca se arde una dintre lumini semaforul ramane utilizabil, chiar daca mai primesti claxoane din spate.
La unul cu o singura lumina defectiunera respectiva inseamna postarea unui agent de circulatie in intersectie smile.gif
diaconuliviu
QUOTE(b64chr @ 23 Jul 2007, 23:03)
Daca e sa fie semafoare cu leduri ar fi bine sa aiba forme diferite, asa cum sunt cele pentru pietoni. Ar distinge usor si daltonistii.
Si nu sunt de acord ca daltonistii trebuie sa stea acasa. Semnalizarile trebuie facute tinand cont si de ei.

Corect, doar ca mai simplu de urmarit ramine tot solutia cu 3 lampi, nu cu una.
Sony
QUOTE(IvanCG @ 24 Jul 2007, 09:56)
La unul cu o singura lumina defectiunera respectiva inseamna postarea unui agent de circulatie in intersectie smile.gif
*


Tu nu ai observat sub semafoare niste bucati de tabla vopsita patrate, triunghiulare, octogonale sau rotunde?
Alexu7
ce discutii aprinse. icon_mrgreen.gif
eu nu am nimic cu daltonistii sau altii de genu, chiar daca intr-un fel se poate spune ca reprezinta un pericol pt siguranta circulatiei ph34r.gif
am si eu vreo 2 amici care sufera de daltonism si au permis de conducere tongue.gif
a fost o situatie in care unul din ei a trecut aiurea prin semafor si cand l-am atentionat, el, genial, imi da replica: Ce ba esti chior ?! laugh.gif
horsewhisperer27
corect!
mai mergi cu el!mai des!!!
cristi.r
QUOTE(horsewhisperer27 @ 22 Jul 2007, 14:41)
in primu rand nu se da quote din postu imediat anterior.
*


In primul rand, nu am date quote la tot postul deci sunt in regulament ... ma refeream la o afirmatie anume.
2. Mesajele:
...
g) Este de dorit a se evita citarea intregului mesaj al unui utilizator daca acel post se afla imediat deasupra sau la o distanta mica (6-8 mesaje) de locul in care va fi citat. In schimb, se pot cita si comenta pasaje ale unui post din aceeasi subpagina sau se poate folosi adresarea directa catrea un alt utilizator. Respectarea acestui punct duce in final la ocuparea spatiului pe server cu informatie utila in detrimentul celei redundante.
...



QUOTE(horsewhisperer27 @ 22 Jul 2007, 14:41)
in al doilea, nu ai de unde sa bagi mana in foc pentru nici una din variante, nici ca era daltonist nici ca era prost.
*


Fii macar constant in afirmatii ! Deci este sau nu daltonist ? Pentru ca intr-unul din posturile anterioare tu erai gata sa bagi mana-n foc in privinta asta.[B][/B]


QUOTE(horsewhisperer27 @ 22 Jul 2007, 14:41)
ce spui despre cei cu suv-uri, in al treilea rand e doar partial adevarat.
*


Aici imi fac mea culpa pentru ca am generalizat.


QUOTE(horsewhisperer27 @ 22 Jul 2007, 14:41)
te intreb din nou: cum ai reactiona daca cel care trece pe rosu provoaca un accident soldat inclusiv cu decese si se dovedeste ca este daltonist?
*


Asta este singurul argument care ar ramane in picioare (insa cam schiop). Eu as zice ca sunt mult mai multi zmei pe strazile patriei cu masini puternice care pot sa te accidenteze decat daltonisti.

QUOTE(horsewhisperer27 @ 22 Jul 2007, 14:41)
ma opresc, dar atrag atentia ca tu ai inceput cu jignirile si cu atitudinea damboviteana.de aceea am continuat sa aduc argumente!
iti aduc aminte ca eu mi-am expus doar parerea, si ca este permis doar atacul la idei, nu si la persoane!
*


Argumentele tale referitoare la atitudinea damboviteana sunt foarte subtiri. Imi pare rau ca ai fost jignit de afirmatia asta, daca vrei mi-o retrag si nu voi edita posturile anterioare, insa ideea de baza ramane. Poti sa traiesti in lumea ta perfecta in continuare, lume in care ce-i ce nu-s ca tine (dpdv fizic, adica fara vreun handicap, mai mare sau mai mic) sa stea acasa. Sau, oricum, sa nu te deranjeze, pentru ca cine stie, daca da vreodata peste tine cu masina ? Drobul de sare ...
Si nu te-am atacat pe tine, ci am spus ca este o atitudine damboviteana. Adica tu ai expus o idee iar eu ti-am atacat-o. Din punctul meu de vedere ai luat-o foarte personal.

QUOTE(horsewhisperer27 @ 22 Jul 2007, 14:41)
p.s. te uiti des dupa randunele cand esti la volan sau te apropii de intersectii?vorbesti din experienta aici sau presupui?ca e cam grava dobandirea unei asemenea experiente!!! excl.gif  excl.gif
eu in 101% din cazuri ma uit la drum si la semne/semafoare!
dupa celelalte ma uit cand sunt pasager/pieton.
*


Nu zau ? Eu mai trag si cate un pui de somn cand sunt la volan. Si, cand ma trezesc, ma uit dupa randunele ...


"...rosu de 100 de ani ..." ? radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif relax, man, am inteles ideea ...

Nu-mi place sa fac observatia asta, insa da mult mai bine in fata ochiului daca incepi propozitia cu majuscula. Scuza-ma, n-am vrut sa te jignesc !!!
IvanCG
QUOTE(Sony @ 24 Jul 2007, 20:37)
Tu nu ai observat sub semafoare niste bucati de tabla vopsita patrate, triunghiulare, octogonale sau rotunde?
*

Ba da, dar alea functioneaza eficient atunci cand nu merge nici un semafor in intersectia respectiva.
Daca din patru semafoare intr-o intersectie functioneaza doua sau trei nu sunt sigur ca petecele alea de tabla au efecte pozitive.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.