Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Plata amenda 48 ore
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Legislatie
danni_zap83
Salut. Tocmai ce am primit o amenda si care era de 1mil 700 platibili in 48 de ore sau pe loc la agentul constatator. Bani pe loc nu am avut asa ca am platit-o a doua zi deci in maxim 48 de ore . Problema mea este ca acum am cititi in ordonanta de urgenta ca "O copie de pe chitanta se preda de catre contravenient agentului constatator sau se trimite prin posta organului din care acesta face parte, in termenul prevazut de lege."
Stie cineva ce trebuia sa fac pentru ca acea chitanta e platita de mine in 48 de ore iar un termen limita nu stiu care e .Mai trebuie sa o trimit undeva sau toate platile astea se centralizeaza undeva ca sa nu ma trezesc ca am de platit nush cat sau ca nu pot folosi aceasta chitanta peste 2 saptamani cand merg sa imi iau permisul inapoi sad.gif.
Multumesc anticipat!!
adi_ar
Dupa ce faci copii ale celor doua documente, procesul-verbal si chitanta, trimiti prin posta (cu confirmare de primire daca vrei sa fi mai sigur) copiile celor doua.
Prin urmare iti ramane chitanta pentru a o prezenta la ridicarea permisului.
Am auzit destul de multi care nu trimit nimic, pur si simplu asteapa ca cineva sa le ceara socoteala pentru ele si prezinta atunci chitanta.
In ambele cazuri trebuie sa pastrezi 1-2 ani chitanta si copia procesului -verbal, pentru cazul ca se incurca treburile.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.