Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Plan revizii
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
andrei041
M'am uitat pe forum, dar nu am gasit nici un topic cu ce ma interesa pe mine, asa ca va rog sa ma ajutati, daca se poate.
Problema mea ar fi ca am pierdut cartea de service. Cum garantia oricum se pare ca am pierdut'o (am depasit cu ~3 sapt termenul de 1an de la cumpararea masinii), nu prea m'as agita sa procur alta (stie careva cat ar costa?)
As avea insa nevoie de planul de revizii si ce anume se schimba la fiecare. Ma poate ajuta cineva cu niste scan'uri din cartea tehnica a unui Symbol diesel?
In format electronic nu cred sa o gasesc ... corect?
cipman
Se admite sa depasesti termenul cu pana la o luna. Teoretic n-ar trebui sa fie mare bai ca-i intarziat 3 saptamani. Du-te la service si spune-le ca ai pierdut cartea si de aceea ai intarziat.
hellcat
Da, cipman are dreptate...nu-i sfarsitul lumii ca ai intarziat cu 3 saptamani, asta si in conditiile in care probabil nu ai ajunns la cei 10.000 km, limita de km cand se efectueaza revizia! Spune-le ca ai intarziat tot acest timp in speranta ca ai fi gasit cartea de service.
AlexC
[attachmentid=57746]Sper sa te ajute, e vorba de acelasi motor.
andrei041
AlexC si hellcat ... multumesc pentru ajutor!
Pana la urma cred ca o sa'mi fac singur revizia de 10k km ... renuntant la garantie ... Pana la revizia de 60k nu e nimic greu la revizii. Si pana o sa faca masina 60k, poate mai invat eu destule sa o pot face singur si p'aia tongue.gif
hellcat
E pacat sa renunti la anul ramas de garantie din cauza unei revizii care te va costa...sa zicem...intr-un service autorizat cu 100 de lei mai mult.
AlexC
La Clio te va costa ~360 RON. Singur te va costa ~250-300. Nu merta sa te scartai la 100 ROn pentru un an de garantie, habar n-ai ce se poate intampla.
CGB
nu renunta la garantie. mai ales ca ai un motor dci si nu se stie niciodata. se stie ca-s motoare mai sensibile si oleaca de motorina mai proasta iti poate face o gramada de belele.

apropo de garantie, am observat ca destul de multi renunta din cauza preturilor practicate de serviceuri. am 2 colegi (unul cu-n seat ibiza si unul c-o skoda octavia - ambele diesel) care au renuntat la garantie dupa ce le-au fost comunicate scorurile ptr revizie. la mine-n oras e o reprezentanta skoda. unul din mecanici mi-a zis ca li s-a recomandat de catre o comisie din partea skoda sa mai micsoreze preturile la revizii, deorece multi clienti renunta efectiv la aceste revizii cand vad pretul. pretul reviziilor (piese, ora de manopera..etc) este mai mare decat in germania.
andrei041
Deja am cumparat uleiul si filtrele (ulei si aer) si urmeaza sa cumpar si filtrul de particule. Iar la reprez aproape sigur nu ma primesc cu ele ...
Garantie ar mai fi un an (insa pentru a beneficia de ea trebuie in primul rand sa imi fac rost de cartea de service si dup'aia sa stau la mana lor ... imi mai ofera sau nu garantie), timp in care 10-12k km (acum inca nu a trecut de 10k). Daca nu a cedat nimic pana acum nu cred ca o va face in urmatorul an ...
O sa ma interesez si de filtrul de motorina cat costa si daca nu e f mult il voi schimba si pe acela la 15k (am inteles ca ar fi 140ron ... cum vi se pare?)
balanel
De ce sa nu te primeasca cu consumabilele la reprezentanta, daca sunt conforme cu specificatiile producatorului. Eu asa fac, dar am o alta marca de masina. Si in cazul meu, cei de la reprezentanta au fost un pic circumspecti, dar doar pana am fost "atent" cu ei...
diesel_power
Conforme cu specificatiile producatorului inseamna "made by reno" care implica "pret reno", asa ca de ce sa cauti in alta parte piesele daca oricum au acelasi pret ca la reprezentanta.

Piese ieftine sunt doar alea care nu au iscalitura renault pe ele.
andrei041
Ce cantitate de ulei intra la un schimb? Stie cineva exact? Evident ca se poate si trebuie verificat nivelul la joja, insa vroiam sa stiu o cifra orientativa macar smile.gif

Later Edit: "ezac" scriu nu ca's analfabet ... ci ca asa m'am obisnuit

M.E.: Pe forum-ul Renault obisnuieste-te sa scrii corect!
AlexC
4,7 litri, d-asta trebuie sa cumperi 5.
doru air
Pana la prima revizie (1,4 8v 75cp-15000 Km) este bine sa se mai faca un schimb de ulei la 5000 km?
Dantee
Mai Andrei parerea mea e sa nu renunti asa usor la garantie pt ca nu stii cind ai nevoie de ea. Iti dau ca exemplu cazul meu la 17000km ( masina avea 6 luni la momentul respectiv) au picat 2 din 4 injectoare. Beneinteles ca piesele ( toate 4 injectoarele) au fost inlocuite pe garantie. La diesel nu stii nici odata ce se poate intimpla cu sistemul de alimentare ( cel putin la Clio Symbol 1,5 dci) .
cmandrei
@doru air ... reviziile se fac la intervalele scrise in cartea masinii ... daca vrei tu sa le faci mai repede de cat scrie in carte nu e nici o problema ... dar nu e obligatoriu ... spor
andrei041
Am schimbat in week'end uleiul, filtrul de ulei si de aer. Un pic de bataie de cap cu filtrul de ulei care nu vroia sa iasa, insa in rest a iesit bine. Cat despre garantie ... ce'o fi o fi smile.gif
La 20k o sa schimb si filtrul de motorina ... si in continuare am de gand sa respect reviziile, insa nu la reprezentanta ...
Cost total: ~220 ron
Ciudat e ca totusi nu au intrat decat 4.1 litri ulei. O sa mai urmaresc zilele astea nivelul, insa nu cred sa ar mai fi loc de inca 0.6 litri biggrin.gif
pablo
Ai renuntat prea usor la garantie. Si cind ma gindesc ca altii platesc in plus pentru un an de garantie ....... ma rog treba ta.
Cu ulei ELf puteai merge linistit la service Renault. La 10k iti schimbau uleiul + filtru de habitaclu (puteai cere doar sa ti-l curete si eventual il schimbai tu ulterior - nu e nici o filosofie).
La costuri totale ieseai tot pe la 200 - 250 RON si ramaneai si cu garantia.
Pacat. Sper sa nu ai probleme.

PS: filtrul de aer (cel de la motor) l-am schimbat la ambele masini din semnatura la 30 k si nici macar atunci nu era foarte necesar.
andrei041
Revizia de 10k la reprezentanta include obligatoriu: schimb ulei + filtru ulei, schimb filtru aer si schimb filtru particule (pe acesta din urma nu l'am schimbat ... la SLZ l'am scos la 25k, dar nu l'am schimbat inca)
Stiu ca risc un pic renuntant la garantie.

La ce te referi cand spui 200-250 ron costuri?
Uleriul + filtru ulei si aer m'au costat ~220ron (ulei Elf Excellium LDX 5W40)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.