Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pot accesa reno.ro de pe telefonul mobil?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > In Car Entertainment > GSM Zone
Duyu
A incercat cineva sa acceseze prin intermediul telefonului mobil pagina de internet a forumului? Eu am un telefon Nokia 6280. Credeti ca functioneaza... adica pot citi mesajele de pe forum si pot scrie si eu? Multumesc! rolleyes.gif
(M-am gandit la aceasta solutie, ca atunci cand voi fi plecat in "vacanta" sa pot sa mai citesc si eu "noutatile" de pe forum)! wink.gif
R19/16v
Daca vrei sa faci asta ca lumea, iti iei un telefon cu ecran mare si cu symbian. Eu urmaresc forumul de multe ori de pe telefon, fara nicio problema.

Tu ai putea sa te uiti pe varianta lo-fi nedumerire.gif
cmandrei
Din cate stiu ... daca e setat corect si ai acces la servicii ... fara probleme poti naviga ... spor.
Duyu
Multumesc... deh... ce sa faci... drog curat forumu' asta! smile.gif
tiberiu.anghel
Iti recomand sa instalezi asta pe telefon. Browserul lui 6280 nu este foarte performant. Are probleme de afisare a contentului si mananca multi kB.
Deasemenea, vorbeste cu operatorul de GSM sa ai acces catre internet.
Cum a spus R19/16v, ideal ar fi un telefon cu Symbian ( neaparat seria E ) sau WM. Dar te descurci bine si cu MiniOpera.
AMW
Telefon cu Symbian si poti intra oriunde...eu am un E61 si de multe ori am intrat si am si postat de pe telefon...partea mai nasoala este ca nu pot sa vad video-clipurile....ca nu merg flashurile...
Duyu
Partea mai nasoala este ca am instalat Mini Opera (multumesc tiberiu.anghel), dar imi zice ca nu se poate conecta la internet si sa vorbesc cu operatorul GSM! Am sunat la astia de la Vodafone si am stat ~20 de minute ca sa ascult porcaria aia de muzica si nu a raspuns nimeni... 251.gif Vazand astea, am trimis un sms la departamentul de relatii cu clientii, dar de obicei cand le trimiteam sms, imi venea inapoi un sms de confirmare ca au primit mesajul si ca imi vor raspunde in termen de 24 de ore... acum n-am mai primit nimic... gun3.gif Vodafone 022.gif
R19/16v
vezi? dac'aveai symbian rulai settings wizardu' si scapai de batai de cap smile.gif
tiberiu.anghel
Nu cred ca e de la settings wizard. Sunt aproape sigur ca nu ai serviciul activat.
Cei de la Vodafone au lansat un serviciu destul de destept care trimite automat setarile pentru date prin SMS in momentul in care utilizatorul isi schimba telefonul sau isi activeaza un serviciu de date.

Tip: Insista catre relatii cu clientii de la un telefon care apartine unui client mare, gen telefon de firma, sau persoana fizica cu facturi foarte mari. Vei ajunge imediat la operator.

Deasemenea, vezi ca iti poti seta singur telefonul aici .
Racky
Duyu..vezi ca mai nou, setarile sunt pe site la ei...intri aici, bagi nr de telefon, selectezi tipul de telefon pe care-l detii, selectezi ce setari vrei si primesti imediat un sms cu setarile dorite
Duyu
Am intrat inca de ieri pe site-ul Vodafone la sectiunea "configurarea automata a telefonului", mi-am trimis acele setari si tot nu functioneaza....imi spune acelasi lucru (ca nu se poate conecta la internet). O sa mai incerc sa sun la Vodafone! sad.gif

L.E.:Am sunat la Vodafone si mi-a raspuns unu' sictirit rau... i-am zis despre ce este vorba si mi-a spus ca nu aveam activat serviciul wacko.gif (eu stiam ca-l am activat, ca imi merge net-ul, dar nu-mi merge net-ul pe mini opera)... mi-a trimis setarile (din nou), mi-a activat serviciul si ghici?..... NU MERGE! 022.gif
tiberiu.anghel
Nu ai activat Mobile Internet.
Eu am un pachet de 3 USD care are inclus un trafic de 10 MB in internet. Costa 0.30 USD fiecare MB suplimentar de trafic peste cei 10 MB inclusi.
Este util ca poti sa iti setezi telefonul sa iti verifice mailul daca ai casuta cu pop3/imap si se mai intampla cateodata sa ai neaparata nevoie de net, sa pice legatura fixa si apoi poti sa conectezi telefonul la PC.
Incearca de pe vreun telefon de firma sa intri in legatura cu cei de la relatii cu clientii.
Duyu
tiberiu.anghel, citeste putin mai sus L.E.-ul meu. NU vrea sa mearga! sad.gif Alt browser mai stii? Poate o vrea cu altul... ph34r.gif
tiberiu.anghel
De alt browser nu prea mai stiu care sa fie Java ( pentru telefonul tau ).

Fa asa:
Du-te la Servicii sau Web ( browserul telef ) -> Optiuni -> Setari -> Punct de acces -> Aici trebuie sa ai setat punctul de acces " Mobile Internet ".
Daca nu iti apare nici un punct de acce care se numeste " Mobile Internet ", o sa il creezi tu.
Varianta 1: Incerci sa il trimiti cu ajutorul acestei aplicatii.
Varianta 2: Intri la: Meniu -> Setari -> Setari conexiune -> Puncte de acces -> Optiuni -> Punct nou de acces -> Nume conexiune: Mobile Internet -> Purtator de date: Date ca pachet -> Nume punct de acces: internet.vodafone.ro -> Nume utilizator: internet.vodafone.ro -> Solicitare parola: Nu -> Parola: vodafone -> Autentificare: Normala -> Pagina de start: Nimic. La setari avanstae nu umbli. Nu ii dai proxy, port, nimic.
Dupa care te duci inapoi la Servicii sau Web si activezi noul profil Mobile Internet.

Disclaimer: Posibil ca la Varianta 2 sa nu fie pasii identici. Nu am S40 ca sa fac o comparatie, dar in mare astia sunt pasii.

Astept un raspuns!
Duyu
Am trimis setarile pe telefon (conform pt. 1). Setarile imi vin "fara nume" (adica in loc sa scrie "Mobile Internet" imi scrie "fara nume"). Am selectat ca implicit -> NU merge!
Apoi am urmat pasii de la pt. 2 (configurare manuala) ->Nu merge! sad.gif Nu stiu ce as mai putea face...cred ca ma las pagubas! Oricum iti multumesc mult de tot tiberiu.anghel pentru amabilitate! worship.gif
tiberiu.anghel
nedumerire.gif
Nu stiu ce sa iti zic.

Daca arde, ne-am putea vedea si rezolvam. Eu stau prin Balta Alba.
Duyu
Nu pot sa zic ca "arde"! biggrin.gif Daca este o sa folosesc browserul telefonului... Oricum multumesc inca o data! wink.gif
Sony
Telefonul este de vina. Am avut un 7260 care nu permitea niciunei aplicatii instalate sa se conecteze la net. Nu puteam folosi decat browserul lui care era de toata jena. Am rezolvat problema schimband telefonul.
hellcat
Eu pot sa spun ca la mine merge, personajul fiind un 6280 Orange...introdus cartela (am activa optiunea Mobile Internet), instalat MiniOpera si s-a conectat fara sa mai modific vreo setare a telefonului.
Danezu
Si la mine merge super bine,chiar ca este ca un microb forumul... tongue.gif
Duyu
La mine nu se vede prea bine cu browserul telefonului... si nu-mi merge nici Opera Mini... dar nu-i nimic pentru ca am revenit acasa si stau de la PC! tongue.gif Traiasca forumu'! smile.gif cheers.gif
ady85btz
cum se mai calculeaza acum traficul?acum ceva timp am primit un sms de la vodafone si-mi ziceau de 20centi/sesiunea-trafic nelimitat parca.... wacko.gif
danionut
La un nokia 6230i am sanse sa-mi mearga?
claus
ady.. gasesti detalii referitoare la trafic pe pagina de internet a vodafonului
si.. dan.. de ce nu incerci sa intri de pe mobil, ca sa vezi cum merge ??
Sony
QUOTE(ady85btz @ 13 Sep 2007, 00:15)
cum se mai calculeaza acum traficul?acum ceva timp am primit un sms de la vodafone si-mi ziceau de 20centi/sesiunea-trafic nelimitat parca.... wacko.gif
*


Depinde de ce point acces alegi. Eu prefer sa ma taxeze la mega.
danionut
Am incercat aseara mi-am trimis setarile pentru web pe telefon de pe pagina vodafone,si nu-mi merge sa intru pe vreo pagina zice "connection not available"
Sony
Suna la Relatii Clienti si vezi daca ai activata conexiunea de internet.
danionut
Am sunat la relatii cu clientii mi-am activat conexiunea la internet merge acum.Dar la mini opera nu vrea,nu-l lasa sa se conecteze,nu cred ca am ce sa-i fac,tre' sa ma multumesc cu browserul asta care nu-i prea reusit mellow.gif
hash
Nokia 3110 Classic, OperaMini, Cosmote si daciaclub lofiversion smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.