Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ce trebuie sa fac sa primesc permisul mai repede?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Legislatie
danni_zap83
Salut!!!Tocmai am calcat pe bec si a trebuit sa predau permisul de conducere pentru ca bausem 2 beri peste limita legala adica zero asa ca acum ma aflu in situatia de a cauta dfaturi pentru a afla cum pot sa il recuperez mai repede intrucat am inteles ca exista posibilitatea reducerii suspendarii de la 3 la 1 luna. Problema e ca nu stiu ce pasi trebuie urmati si in ce cronologie mai ales ca permisul l=am "predat" acum 2 zile si azi cand m=am dus la Tirgoviste , ca acolo am comis prostia eu fiind din ploiesti ,dar fac facultatea la Bucuresti, am primit doua raspunsuri diferite . Fie ca mai intai trebuie sa iau testul acela si apoi sa ma intorc la Tirgoviste si sa imi depun dosarul si cererea de reducere fie a doua varianta ca trebuie sa mi se aprobe mai intai cererea ca apoi sa pot da testul acela. Oricum ,ca sa fiu mai concis si mai la obiect am cateva intrebari la care as dori daca se poate sa imi raspunda si mie cineva
1.Care sunt pasii de urmat ca sa pot beneficia de aceasta gratiere cum i se zice?.
2 Aceasta gratiere este trecuta in lege , adica daca odata cu cererea propriu-zisa se si reduce perioada implicit daca indeplinesti conditiile prevazute?
3.Pot rezolva cumva sa iau acel test si in bucuresti , sau am inteles ca se pot face cateva ore de legislatie la o scoala de soferi?
Aaa si ca sa nu uit, de incadrat cred ca ma incadrez cu acele cerinte adica am permisul de 1an si 2 saptamani iar in anul asta nu am avut nici o abatere asta fiind prima.
Daca cineva ma poate ajuta cu ceva sfatusi atunci multumesc anticipat!!!
ovidiusoft
Auzi, dar tinand cont ca la bere e clar ca nu poti sa renunti, nu mai bine renunti tu la condus de tot?
danni_zap83
QUOTE(ovidiusoft @ 12 Jun 2007, 14:49)
Auzi, dar tinand cont ca la bere e clar ca nu poti sa renunti, nu mai bine renunti tu la condus de tot?
*




Din start am considerat ca explicatii de genul era prima data si tocmai asa se intampla ca atunci o patesti , sau ca nu mai aveam nici o abatere pana atunci nu isi aveau rostul pt ca nu cred ca asta era scopul topicului. Partea cu mea culpa mi-o pot face si singur si fii sigur ca asa a fost,dar intotdeauna e loc de mai bine asa ca simpla mea dorinta a fost daca cineva poate sa imi ofere un raspuns pertinent si la obiect. Inca o data multumesc anticipat!!!
red_dog 4 ever
Daca nu te-ai putut abtine acum esti pieton toata vara.Asta e iti meriti soarta
danni_zap83
QUOTE(red_dog 4 ever @ 12 Jun 2007, 16:34)
Daca nu te-ai putut abtine acum esti pieton toata vara.Asta e iti meriti soarta
*



Nu inteleg ce motivatie ii indeamna pe unii sa raspunda doar de dragul de a posta, dar nu poti sa faci mai nimic decat sa multumesti pentru efortul pe care il depun in a-si pierde timpul. Mersul meu cu masina se reduce la maxim 2 drumuri pe saptamana si asta doar de un an asa ca problema pietonajului pe toata perioada verii e prea putin importanta. Mai important era ca nu am chef sa lungesc inutil anumite drumuri si deplasari pt ca nu imi permit luxul de a avea timp liber , dar astea sunt detalii care nu cred ca intereseaza pe nimeni .Ok , sa nu ma intind prea mult pt ca nu e frumos sa fi off-topic , doar de dragul de a posta asa ca imi cer scuze de derapajul asta, dar ......
disaster
In primul rand bun venit in randul celor ca si mine. Mi-au luat permisul la pastrare sambata tot pentru 3 luni dar nu pentru alcool. Acuma ce am aflat io despre asta e:

1 platesti amenda
2 te duci la brigada de politie rutiera din localitatea de resedinta si iti faci programare pentru faimosu test de 15 intrebari
3 daca ai absolvit testu, cu dovada absolvirii faci o cerere la comandantul din orasul de resedinta sa iti scurteze perioada de suspendare
4 daca se aproba (cred ca esti informat prin posta) te prezinti cu aprobarea si ce acte mai ai de la amenda la politie dupa 30 de zile de la data suspendarii sa ridici permisul.

Mai multe detalii iti dau saptamana viitoare cand ajung acasa si ma ocup de asta.

Intre timp sa fim noi sanatosi si multumiti ca e cald afara si asa putem bea berea rece linistiti. wink.gif
borciparte
pentru "bautura" nu o sa-i aprobe nimeni, doar cu mari pile, altfel nu-i loc si mi se pare corect.
Dane, un sfat, las-o naibii de bautura, esti baiat tanar, nu zic, o bere acolo nu e mare lucru dar gandeste-te ca intra unul in tine sau iti sare in fata un copil ceva si apoi intri in puscarie de nu mai stii ce-i cu tine, nenorocesti viata ta si a celor din jurul tau, parinti, rude. Am incercat sa te sensibilizez si nicidecum sa te cert, mi-am permis sa iti spun toate astea in calitate de om care circula din 1989 pe soselele patriei si numai cu noroc si voia lui D-zeu am fost ferit de evenimente rutiere, am vazut oameni insirati pe 100 de m de sosea, un picior aici, o mana colo, "avem o singura viata".
Sper sa ma intelegi corect si iti doresc succes in demersul tau si iti doresc ca aceasta intamplare sa iti fie suficienta incat sa stii ce ai de facut de acum incolo.
danni_zap83
QUOTE(disaster @ 12 Jun 2007, 23:10)
In primul rand bun venit in randul celor ca si mine. Mi-au luat permisul la pastrare sambata tot pentru 3 luni dar nu pentru alcool. Acuma ce am aflat io despre asta e:

1  platesti amenda
2  te duci la brigada de politie rutiera din localitatea de resedinta si iti faci programare pentru faimosu test de 15 intrebari
3  daca ai absolvit testu, cu dovada absolvirii faci o cerere la comandantul din orasul de resedinta sa iti scurteze perioada de suspendare
4  daca se aproba (cred ca esti informat prin posta) te prezinti cu aprobarea si ce acte mai ai de la amenda la politie dupa 30 de zile de la data suspendarii sa ridici permisul.

Mai multe detalii iti dau saptamana viitoare cand ajung acasa si ma ocup de asta.

Intre timp sa fim noi sanatosi si multumiti ca e cald afara si asa putem bea berea rece linistiti. wink.gif
*



Ok mersi frumos .Cred ca aceiasi pasi ii aveam si eu in cap,dar parca asa sa ma fi luat dupa vorbe nu ar fi avut rost sa bat drumuri lungi mai ales in cazul meu . Bafta la examen.



QUOTE(borciparte @ 12 Jun 2007, 23:17)
pentru "bautura" nu o sa-i aprobe nimeni, doar cu mari pile, altfel nu-i loc si mi se pare corect.
Dane, un sfat, las-o naibii de bautura, esti baiat tanar, nu zic, o bere acolo nu e mare lucru dar gandeste-te ca intra unul in tine sau iti sare in fata un copil ceva si apoi intri in puscarie de nu mai stii ce-i cu tine, nenorocesti viata ta si a celor din jurul tau, parinti, rude. Am incercat sa te sensibilizez si nicidecum sa te cert, mi-am permis sa iti spun toate astea in calitate de om care circula din 1989 pe soselele patriei si numai cu noroc si voia lui D-zeu am fost ferit de evenimente rutiere, am vazut oameni insirati pe 100 de m de sosea, un picior aici, o mana colo, "avem o singura viata".
Sper sa ma intelegi corect si iti doresc succes in demersul tau si iti doresc ca aceasta intamplare sa iti fie suficienta incat sa stii ce ai de facut de acum incolo.
*



Ok mersi frumos pentru cuvinte . Un sfat bun cu siuguranta nu il interpretez ca pe un repros,dar mi-am facut si mie mea culpa de atatea ori si sincer nu cred ca dupa asa ceva trebuie sa te bati in piept cu pumnul ca vai eu nu mai fac .Trebuie doar sa nu mai faci asa ceva si chiar nu conteaza ca era prima data cand am facut asa ceva . Mersi frumos de sfat si sper sa recuperez mai repede permisul chiar daca spui ca nu am sanse decat cu mari pile ,dar macar sa scap de grija asta pe care mi-am facut-o singur pentru ca la cat de des folosesc eu masina......Oricum sper sa fie invatatura de minte!!!
disaster
QUOTE(disaster @ 12 Jun 2007, 23:10)
In primul rand bun venit in randul celor ca si mine. Mi-au luat permisul la pastrare sambata tot pentru 3 luni dar nu pentru alcool. Acuma ce am aflat io despre asta e:

1  platesti amenda
2  te duci la brigada de politie rutiera din localitatea de resedinta si iti faci programare pentru faimosu test de 15 intrebari
3  daca ai absolvit testu, cu dovada absolvirii faci o cerere la comandantul din orasul de resedinta sa iti scurteze perioada de suspendare
4  daca se aproba (cred ca esti informat prin posta) te prezinti cu aprobarea si ce acte mai ai de la amenda la politie dupa 30 de zile de la data suspendarii sa ridici permisul.

Mai multe detalii iti dau saptamana viitoare cand ajung acasa si ma ocup de asta.

Intre timp sa fim noi sanatosi si multumiti ca e cald afara si asa putem bea berea rece linistiti. wink.gif
*




Ok, o sa fac niste mici corectii la ce am scris mai sus, acum ca am urmat toti pasii si stiu care sunt:
1 si 2 raman la fel
3. faci cerere de reducere a termenului de suspendare la comandantul brigazii de politie de pe raza localitatii unde ti-a fost suspendat permisu, numai dupa ce ai absolvit testul; aceasta cerere trebuie sa contina:
cererea (logic)
dovada absolvirii testului (copie xerox)
procesul verbal (copie xerox)
chitanta achitarii amenzii (copie xerox)
b.i./ c.i. (copie xerox)

4.ti se da o adeverinta cu care te duci la politia rutiera din localitatea de resedinta si ridici plasticul la data indicata; aceasta adeverinta nu stiu exact cum o primesti, eu trebuie sa sun la ei zilnic sa intreb daca e gata, apoi trebuie sa ma duc sa o ridic de la ei (sectia de politie unde am depus cererea).
Smiley
inca o chestie importanta: cand te duci sa depui cererea de reducere a termenului, sa nu te duci baut, ca poate te dau aia afara.
Funny
Din pacate pentru tine in cazul suspendarii permisului de conducere pentru bautura sansele de reducere a perioadei sunt ca si nule.Doar cu interventii mari si cunostinte la comandantul inspectoratului de politie poti spera la ceva , dar cred ca oricum e jenant si nu-ti da ghes inima.
Bine ca nu s-a intamplat si altceva , sunt convins ca pe viitor vei lasa cheile masinii acasa cand e canicula afara si esti "tentat"! dry.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.