Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: asigurator CASCO diferit de asigurator R.C.A
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
danutz_r
salutare ....
am si eu o nelamurire:
am rca-u si casco incheiate la asiban (la sugestia dealerului, cand am ridicat masina), luna aceasta imi expira rca-u' si doresc sa-l fac la bcr asigurari;
am citit pe undeva pe net, nu mai retin unde, ca se recomanda ca rca-u' si casco sa fie incheiate la aceiasi societate de asigurari, ... motivul indicat era legat de de daune (accidente) in afara granitelor tarii.

Poate expune cineva mai multe detalii legate de "motivul" sus amintit?
ce se poate intampla in cazul in care asiguratorul este diferit (in afara granitelor)?

1ooo x multumiri biggrin.gif
lucian_v
acum la rca iti da carte verde oriunde ai face...asta inseamna rca pentru afara, adica daca lovesti pe vreunu acolo....
casco e pentru tine. daca faci rca si casco la acelasi asigurator de obicei iti da extinderea casco pentru afara gratuit...sau ceva de genul asta..
in general poti avea anumite avantaje daca le faci pe ambele in acelasi loc
adi_ar
Pai , raspunsul este in intrebare, nu mai beneficiezi de CASCO extins in afara tarii decat daca achiti separat o prima care este (de la caz la caz) aprozpe cat un RCA mai "mic"!
Da, la ce te-ar ajuta sa faci RCA in alta parte, CASCO as intelege, dar RCA?

LE @lucian_vlaicu:
Atentie, extensia CASCO extern se refera numai la furt, nu la "te loveste unul pe acolo"!
danutz_r
k. mersi pt raspunsuri... raman tot pe asibo smile.gif
ady85btz
QUOTE(lucian_vlaicu @ 11 Jun 2007, 20:27)
casco e pentru tine. daca faci rca si casco la acelasi asigurator de obicei iti da extinderea casco pentru afara gratuit...sau ceva de genul asta..
in general poti avea anumite avantaje daca le faci pe ambele in acelasi loc
*


am casco la asirom si rca la bcr;am fost sa platesc rata la casco si m-am interesat si de casco in afara tarii.tipa mi-a zis ca se plateste o suma modica pentru ca am si rca-ul tot la ei.Cand i-am zis ca.l am la bcr a ohmy.gif si mi-a zis ca trebuie sa platesc ceva mai mult.70 ron pentru 2 saptamani in loc de 10 sad.gif .A zis ca daca le aveam pe ambele la ei avem mai multe avantaje wink.gif
tribunul
La furt in afara tarii, casco extins de la bcr iti da 80% din valoarea masinii asigurate.
Sunt cateva tari care sunt excluse printre care si Turcia.
Tudor
Asa cum s-a spus deja:
- atunci cand cumperi casco, cumperi asigurarea masinii tale pe teritoriul Romaniei (avarii din accident + furt)
- atunci cand cumperi RCA, cumperi asigurarea daunelor produse tertilor (cu masina ta) pe teritoriul Romaniei si al tarilor din UE (pentru tarile non-UE trebuie sa cumperi extindere carte verde sau asigurare separata)
- majoritatea asiguratorilor, in cazul in care cumperi de la ei si RCA si casco, iti vor oferi gratuit (sau contra unui pret modic) extinderea casco pentru tot spatiul de valabilitate al cartii verzi
- daca cumperi RCA de la alt asigurator decat cel de la care ai cumparat casco si vrei extinderea casco in afara teritoriului Romaniei, va trebui sa platesti asta separat si "cam" costa
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.