Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pot fi inselat?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Legislatie
bocanel2005
Problema e in felul urmator. Vreau sa cumpar o masina de la un roman. Masina e inmatriculata in germania pe numele unui German. El imi ofera procura ca pot circula cu ea. Daca eu am procura, neamtul poate radia masina?
bashtalu
de ce nu intrebi la udriste? chiar la sursa ma refer, ar trebui sa stie
bocanel2005
nu pot suna undeva sa-mi explice macar? nu vreau sa bat drumul pana la masina unde se fac acte smile.gif e foarte departe
MoneyTalks
Stai departe de asa ceva. Cum adica cineva iti vinde o masina inmatriculata pe altcineva? huh.gif Eu am presimtirea ca masina poate fi furata. Sau dupa ce ti-o "vinde" (adica iti ia banii tongue.gif), proprietarul o sa declare masina ca furata si dupa aia ramii si fara bani, si fara masina si poate vei avea si dosar penal.

E problema ta, sint banii tai, libertatea ta in joc.
radioman
La cine este fahrzeugbrief-ul masinii, a aluia este masina... cool.gif
ovidiusoft
Stai, ca poate omul s-a exprimat gresit si "vanzatorul" are procura de la proprietar ca poate s-o vanda.

Oricum, actele se fac la un notar care are obligatia de a verifica legalitatea tranzactiei. Deci in caz de "ceva" nu i se face dosar penal... dar ramane fara masina...
bocanel2005
da, vanzatorul are procura ca poate sa o vanda. acum alta intrebare? pe ce perioada se poate plati maxim cartea verde in germania?
CriSTI68
QUOTE(MoneyTalks @ 9 Jun 2007, 10:15)
Stai departe de asa ceva. Cum adica cineva iti vinde o masina inmatriculata pe altcineva? huh.gif Eu am presimtirea ca masina poate fi furata. Sau dupa ce ti-o "vinde" (adica iti ia banii tongue.gif), proprietarul o sa declare masina ca furata si dupa aia ramii si fara bani, si fara masina si poate vei avea si dosar penal.

E problema ta, sint banii tai, libertatea ta in joc.
*



de aceeasi parere smile.gif
A l e x
Sustin si eu postul lui MoneyTalks. Cat timp sunt multe alte masini care le poti cumpara cu acte in regula, nu vad de ce ti-ai complica existenta cu ceva nesigur... Defapt vad de ce, probabil te atrage oferta, dar eu zic sa stai linistit sau macar sa te informezi foarte foarte bine.
bocanel2005
stie cineva pe ce perioada maxima se poate plati cartea verde in germania?
MoneyTalks
QUOTE(bocanel2005 @ 9 Jun 2007, 14:50)
da, vanzatorul are procura ca poate sa o vanda.

Si esti SIGUR ca procura e valabila? Eu NU as fi. E dubios cum de neamtu vrea sa o vinda tocmai in Ro prin terta persoana, cind i-ar fi MUUUUULT mai simplu sa dea anunt la ziar si ar fi vindut-o in urmatoarele 5 minute daca pretul era avantajos si nu era teapa. Dar repet, sint banii tai.
QUOTE
acum alta intrebare? pe ce perioada se poate plati maxim cartea verde in germania?
*


Masina ce numere are, de Germania sau de export?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.