Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Masina de familie - cumparam sau inchiriem?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Diverse
AlexC
Se da urmatoarea situatie: o famile cu 2 copii mici, care traiesc in Bucuresti si care isi petrec concediile impreuna. In loc sa cumpere o masina mare de familie si sa o foloseasca zi de zi, este mai ietfin sa cumpere o compacta si sa inchirieze una mare pentru concedii?

Varianta I - cumparat Megane si inchiriat in concedii Laguna
Costuri Megane, la un mers de 15.000km/an, diesel:
pret cumparare - 15.000 (~3500 pe an)
asigurari si taxe - ~1000 EUR pe an
combustibil - 900 EUR pe an (medie de 6% consum)
revizii - 200 EUR/an

Costuri inchiriere masina medie (ex. Laguna):
6 weekenduri a cate 500km - 1100 EUR cu combustibil si CASCO
concediu 2 saptamani, 2000km - 800 EUR cu combustibil si CASCO
concediu 1 saptamana, 1000km - 450 EUR cu combustibil si CASCO
Total - 7950 EUR.

Varianta 2. Cumparat Laguna si folosit peste tot.
Costuri Laguna, 21.000km/an, diesel:
pret cumparare - 20.000 (~4600 pe an)
asigurari si taxe - 1400 EUR/an
combustibil - 1500 EUR pe an (medie de 7% consum)
revizii - 250 EUR/an
Total - 7750 EUR.

Costul masinii l-am calculat ca suma de bani pe care o scoti din buzunar sa acoperi un credit de valoarea respectiva pe 5 ani, cu dobanda de 6%.

De multe ori se intampla sa "cari aer" prin oras, si nici in concedii sa nu pleci cu masina incarcata la maxim. E mai comod sa inchiriezi o masina potrivita nevoilor respective sau sa o ai in garaj, chiar daca nu o folosesti mereu la capacitatea ei?

Cat de corect vi se pare calculul asta? Ce ati alege din cele 2 variante?
Fuzz
Pai si de ce nu te-ai gandit la un Clio in loc de un Megane ?
cipman
In primul rand n-ai spus ce fel de Megane. E o mare diferenta intre Hatch si Estate, de exemplu.

In al doilea rand nu cred ca ai ales o combinatie fericita. Nu vad de ce ai alege o Laguna in loc de Megane pentru concedii. Daca e o chestie de spatiu, poti pune un roofbox pe masina. Parerea mea e ca nu castigi nimic care sa merita banii de chirie.

Ca masina de concedii eu zic ca ar trebui sa te gandesti la un SUV, MPV sau, de ce nu, la un RV.
ssilviu
Ce e ala RV?
cipman
In general, pentru toate intrebarile care incep cu "Ce este" sau "Ce inseamna" primesti un raspuns de la google.

RV= Recreational Vehicle = vehicul dedicat vacantelor, aventurii, petrecerii timpului liber in natura - http://en.wikipedia.org/wiki/Recreational_vehicle
Meghitzanul
daca s-a gandit cumva la megane sedan si laguna normala (nu estate), in aceste conditii chiar ca nu a ales doua masini "corecte" din simplul motiv ca eu nu as da pt concedii portbagajul de megane sedan (520litri) pe portbagajul de laguna (430litri) ... si spun asta pt ca la plecarea in concediu dupa ce iti aduni bagajele in fata usii si incepi sa cobori cu ele la masina, deschizi portbagajul si incepi sa te uiti luuuung la el wink.gif biggrin.gif
intr-adevar spatiul interior la laguna este ceva mai mare, dar tinand cont de faptul ca sunt doar doi copii care vor sta in spate, nu cred ca se pune problema spatiului interior
deci eu personal vara asta imi voi face concediul cu megane-ul sedan din dotare... smile.gif tongue.gif
AlexC
Poate ca nu am explicat bine: Nu ma aflu in situatia de a avea 2 copii mici, adica nu sunt direct implicat, e doar un exercitiu de curiozitate si calcul pentru mine.

Nu am luat in calcul Clio ca sa ai posibilitatea financiara sa cumperi o masina de clasa medie nu cred ca ajungi sa iti iei ceva din clasa mica, ci cel putin clasa compacta. La comparatia compacta vs. medie am avut in minte un Megane Hatch si o Laguna Estate, din simplul motiv ca sunt ambele Renault (aici e forum Renault) si ca au destinatii diferite: una spre oras, alta spre spatiu la drum lung.

Eu daca as fi in situatia asta cred ca as merge pe varianta cu inchiriatul. Motivele mele ar fi:
- Confort. E mai comod sa mergi cu o compacta prin oras decat cu ceva mare.
- Cantitate de aer carat degeaba. Chiar si cu copii mici (nevoie mare de acareturi de carat) nu mergi mereu cu toata casa dupa tine, deci practic nu ai nevoie mereu sa inchiriezi ceva mai mare.
- Costuri. E mai ieftin de administrat un buget mai mic pe termen lung si de planificat un cost fix pentru inchirierea masinii in concediu, decat sa ai un cost mai mare din start. Daca nu pleci cu masina in concediu din start ai niste bani pe care nu-i dai.

Daca si voi sunteti de acord cu mine, atunci de ce sunt multi care cumpara masini mari break pentru carat bagaje in concediu? Nu zic ca gresesc ei, insa sunt curios care ar fi motivatiile.
cmandrei
Din punctul meu de vedere ... daca mi-as permite ... as avea o masina de toata ziua ca sa zic asa (clio, megane, laguna - depinde pentru ce am bani) si pentru concedii cu familia (adica vreo 4 persoana - cu doi copilasi micuti sau asa ceva tongue.gif ) as inchiria un van (gen Grand Espace, Dodge Grand Caravan) ... {ultima varianta ar fi sa am destul ca sa pot sa am si asa ceva in garaj ... dar deja dreaming smile.gif }
Solon
Din punctul meu de vedere as face astfel:Pentru folosit masina in tara as incerca un Suv ca intra si copiii si bagajele.
Daca se lasa cu concediu in afara, as pleca cu avoinul si de unde as putea as inchiria un Van-am auzit ca Vito e bestial. biggrin.gif
Ca faza e ca atunci cand sunt copiii mici nici prin cap nu imi trece sa plec cu ei undeva.Prea multe de carat! huh.gif
cipman
Din proprie experienta pot sa-ti spun ca e un pic pe dos: cantitatea de bagaje ale copiilor creste cu varsta pana la un apogeu de 100% din volumul util nominal al portbagajului. Mai ales ca incepand de la o anumita varsta a copiilor nu mai alegi tu bagajele. Pardon, mai ramane un loc pentru periuta de dinti pt. mine smile.gif
Eu am plecat prima oara cu copil mic cand avea fiica-mea 3 luni (pentru 10 zile prin tara - nimic aranjat) si n-am avut nici un fel de problema. Niciodata nu mi-am facut probleme ca am copil mic sau nu sau daca sa ma duc undeva cu copilul mic sau nu.

AlexC, iti expun punctul meu de vedere, din experienta mea:
- o masina asa zis compacta nu e compacta in sensul in care te-ar ajuta in trafic decat daca e sub cca 3.5 m lungime (gen Tico, Matiz, Peugeot 107 s.a.), in rest nu se simte diferenta intre 3.9 si 4.6-4.8 m lungime. Latimea nu conteaza (practic); merg uneori cu Clio-ul tatului meu (symbol) si oricat incerc sa ma strecor mai bine decat cu Megane-ul, nu reusesc; alta treaba era cu un Matiz (nu mai e prin ograda).
- in fapt, nu "cantitatea de aer" deplasata degeaba conteaza ci masa.
- masina de zi cu zi se alege in functie de nevoile de zi cu zi si nu de cele din concediu
- de ce mi-am luat eu Estate: nu e pentru mers zi cu zi la serviciu, am de trasportat destul de des lucruri agabaritice, ies des din oras cu familia, pentru mine masinile in trei volume nu exista, nu mi-au placut niciodata; nu e singura masina pe care o am;

E buna ideea cu inchiriat masina pentru vacanta. Mai ales ca nu toate vacantele sunt la fel (cel putin la mine). Una e sa mergi cu respectiva masina la Paris si alta e sa o folosesti intr-o expeditie prin Africa sau pe cine stie ce coclauri. Una e sa mergi numai pe asfalt si sa dormi la hotel si alta e sa s-o iei pe drumuri forestiere si dormi in cort.
Inchirierea este un mod in care sa-ti oferi flexibilitatea asta.


Mihai60
Am avut un Passat Variant. Lunga, mare, portbag incapator, incomoda in Bucuresti.
A trebuit sa o echivalez cu ceva cu care sa pot circula in oras si sa pot sa ies si in concedii afara.
Am ales Scenic II. Sper sa fie consum mic in oras. Spatiu in interior zic ca este destul pentru doua persoane + doi copii ( am unul maricel ).
Referitor la investitie - ~ 7000 euro zic ca este mult.
Asa am dat avansul cat ai zis tu si restul rate multe. Sper sa nu se simta.

Mihai
Floppy
Pe mine, unul, asa ma bate gandul sa-mi iau un Megane Estate... Noi avem amandoi masina (Clio si Fabia) ceea pentru Bucuresti era ok, dar... acum ca ne-am mutat la Brasov, zau ca as da Fabia si mi-as lua Megane Estate. Mai ales pentru plimbare, adica excursii prin tara si mai ales pe afara.

Am umblat mult si cu Clio si cu Symbol (am avut inainte de Clio), dar cand mai luam si prietenii dupa noi, e cam inghesuiala... Si daca mai apare si vreun copilas, sigur ar fi mai util Estate...

Revenind la intrebare, eu as prefera sa am Estate pentru ca stiu ca as si folosi-o des (deci nu ar renta sa inchiriez). In plus, prefer sa merg pe asfalt (nu off-road, nu drumuri de pamant, nici macar pe drumuri judetene :-) ) asa ca Estate ar fi suficienta pentru week-end-uri, vacante si concedii. Asta e doar cazul meu, nu zic ca toti trebuie sa faca asa. Dimpotriva, fiecare trebuie sa-si faca singur calculul, in functie de ce are nevoie si de cat de des foloseste masina.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.