Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Vreau sa cumpar.....
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Legislatie
Daciistul
Vreau sa cumpar o masina din alt oras/judet imi puteti spune cam ce drumuri sunt de facut?(RAR, notar?)

Multumesc.
Sony
Cred ca mai repede ti-am putea spune care este drumul catre regulament.
vali_PRS
Radiata in judetul de provenienta (Politia rutiera + Directia de finante la taxe si impozite )... CVC facut la un notar .. Autentificare RAR in judetu tau ... depus acte la Politia Rutiera la tine si inregistrata la finante pe numele tau ... in mare cam astia sunt pasii ce ar trebui urmati ..
Daciistul
vali_PRS multumesc mult
diaconuliviu
Nu neaparat.

Se face actul de vinzare cumparare, se transcrie acea fisa de inmatriculare, dupa care fostul proprietar merge la "Impozite si taxe locale" de unde va primi atestat fiscal sau stampila pe acea fisa, valabila 25 zile (nu ma intreba de ce 25 zile). Evident, acolo isi va plati impozitul daca nu-l are platit.
Daca masina are ITP valabil, mergi la RAR, indiferent daca pe raza lui de domiciliu sau a ta, unde se face autentificarea. Daca ITP e expirat, intii faci ITP, apoi autentificarea (se pot si impreuna daca le faci la RAR pe ambele).

Autentificarea e valabila 60 zile. In max 30 zile de la dobindire, cu fisa de inmatriculare si actele masinii mergi la circa ta financiara unde o inregistrezi fiscal, platesti taxa de inmatriculare si impozitul, primind o stampila pe fisa si de acolo.

In apropierea zilei de mers la politie, faci asigurare pe numele tau, dupa care la politie.
Nu mai e necesara radierea la fostul proprietar, intrucit la vinzare-cumparare nu mai exista notiunea de radiere ci de transcriere/inregistrare pe noul proprietar.
Daciistul
diaconuliviu multumesc mult

Deci eu plec din Oradea in Bucuresti dupa masina (de exemplu) singurul drum il fac la notar cu proprietarul masinii in Bucuresti ? si restul actelor le pot face in Oradea?

Inca ceva daca se poate : am o masina la care am uitat sa ii fac asigurarea de 2 lunii din cate am inteles masina se radiaza?
diaconuliviu
2. Masina nu se radiaza, mergi si faci asigurarea. Exista o legiferare prin care daca expira ITP si/sau asigurarea masinii i se suspenda inmatricularea; problema e ca si cu masina in regula e posibil sa gasesti in baza de date ca masina are suspendare; totul e la un control sa ai actele in regula, chiar daca masina e "declarata" suspendata.
1. In orasul vinzatorului sint doua drumuri de facut: la notar si la "directia taxe si impozite locale". Atentie, si pe talon ai un loc in care scrie "instrainat catre"..unde se scrie numele tau..si semneaza ala.
mihai24
Intrebare:
Masina e in Bucuresti eu in Iasi,vreau sa o cumpar.Proprietarul poate sa o radieze fara prezenta mea inainte?Pe scurt in ziua cand vin in Bucuresti sa nu am de umblat decat la notar sa fac act de V/C?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.