Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cum se schimba filtrul de aer?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Scenic, Scenic RX4, Scenic II, Grand Scenic, Koleos
dan22y
Se cumpara una bucata filtru de aer original Renault cod reper: 82 00 371 661.

[attachmentid=54543]

Avem nevoie de urmatoarele scule: O surubelnita cu cap adaptor pt urmatoarele bituri: cruce, Torx nr.27, tubulara nr.10. Eu astea le-am folosit.
Se trece la treaba si anume:
- se ridica capota motorului.
- asa cum se vede in imaginea de mai jos, se scot piulitele 1, 2, 3 cu tubulara de 10.
- se indeparteaza chederul 4
- se ridica tragand usor in sus de capacul de plastic 5.

[attachmentid=54545]

- dupa indepartarea capacului de plastic 5, se poate observa in imaginea de mai jos o portiune de tabla prinsa in surubele 5 si 6. Se scot cu ajutorul tubularei de 10.

[attachmentid=54546]

- se trage tabla usor orizontal in fata, avand acum acces mai usor in identificarea suportului ce contine filtrul de aer (in poza de mai jos - 9).
- urmatoarea etapa presupune indepartarea capacului ce acopera bateria prin scoaterea surubelor 7 si 8, cu ajutorul surubelnitei torx 27.

[attachmentid=54547]

- cu ajutorul unei surubelnite cu cap cruce se scot surubele 9 si 10, cele din imaginea de mai jos.

[attachmentid=54548]

- se scoate prin tragere in sus suportul ce contine filtrul de aer. Cam asa arata un filtru dupa 15k km (negru cu tot felul de mizerii - frunze, muste, etc) in comparatie cu unul nou. smile.gif

[attachmentid=54549] [attachmentid=54551]

- se va curata in interiorul cutiei unde a fost filtrul de aer cu un aspirator.

[attachmentid=54550]

- se monteaza la loc filtrul cel nou in suportul lui si se introduce inapoi in cutia lui ca in imaginea de mai jos.

[attachmentid=54553]

Acum se reia procedura in sens invers. Dupa montarea filtrului in cutia lui, se va monta capacul ce vine peste baterie, pe urma portiunea de tabla, pe urma capacul de plastic, iar in final vine montat chederul.

Sper sa fie de ajutor acest tutorial. Mie mi-a luat cam 20 minute asa incet ca si batranii, nu m-am grabit deloc. smile.gif
Atentie la surube si piulite sa nu le pierdeti si strangetile cu simt de raspundere. smile.gif
catalinz
Pt. Scenic 1 nu are nimeni o descriere?
danyos
merci mult a fost de folosinta instructiunile tale
ProB
foarte detaliata lucrarea.
pt scenic 1 nu are nimeni asa ceva?
pasha mihai
e mai usor ca la scenic 2 in capatul furtunului gros e o cutie de plastic neagra are 2 cleme... eu l.am schimbat acasa...nu cred ca am fost prea explicit dar e simplu
dan22y
Ma bucur ca este de folos tutorialul.
EM!L
QUOTE(catalinz @ 17 Mar 2009, 20:03)
Pt. Scenic 1 nu are nimeni o descriere?

QUOTE(ProB @ 16 Jul 2009, 12:48)
pt scenic 1 nu are nimeni asa ceva?

Scenic 1, motor 1.9dCi, an 2003
Practic nu e un tutorial, întrucât nu m-am gândit atunci când am schimbat filtrele să fac poze detaliate și apoi să expun procedeul pe aici... poate pe viitor.
În mare, e foarte simplu de schimbat filtrul de aer. Se desfac cele 3 șuruburi (șurubelniță stea sau dreaptă -lată-), se ridică acel "căpăcel" de deasupra filtrului (cel pe care e scris în poză RENAULT dCi 1.9l), se scoate/înlocuiește filtrul, apoi se pune la loc, se strâng șuruburile și operațiunea e încheiată.
[attachmentid=1627577645]
cosmin_69
Dar la un Renault Megane 2004 se schimba la fel ?
Specific faptul ca la mine se vede locul cu filtrul de aer respctiv cele doua suruburi 9 si 10 de la cutia care contine filtrul.
In cazul meu nu desfac decat cele 2 suruburi ?
dan22y
Ai incercat la sectiunea Megane 2 - Tutoriale?
Vezi aici: http://www.reno.ro/Cum-se-schimba-filtrul-de-aer-t43292.html
cosmin_69
I-ti multumesc din suflet dan22y.
M-ai trimis la fix la topicul cu imaginile.
Esti un ,,dulce,,

24 Feb 2010, 14:15:
Nu am stiut ca se scoate asa usor.
recomand tuturor sa faca aceasta lucrare personal fiindca baietii la service nu sta sa curete filtrul si compartimentul unde vine bagat asa cum ti-l faci tu pt. tine.
Eu am bagat si aspiratorul ca sa curat cu simt de raspundere.
Si uite cum arata filtrul.
R19/16v
Du-te la serus si vor sta sa-ti curete absolut tot. Eu m-am plictisit cat a suflat mecanicul p-acolo smile.gif

Si la cat costa un filtru d-ala, ati putea renunta la practici d-astea daciote si sa-l schimbati.
cosmin_69
Oricum am rezolvat filtrul. smile.gif
antalgbr
La Megane 2 nu trebuie decat sa desfaci doua suruburi,care nici macar nu cad de acolo,ridici suportul conic,scoti filtrul si-l inlocuiesti.Se foloseste o surubelnita cap cruce cat mai scurta.Daca tot ai desfacut, cureti si locasul de resturi de frunze si insecte.
Ovidiu_68
Bravo Dan22y !

Doi mecanci si doi ingineri (unul fiind eu, nici unul de la reprezentanta, banuiti motivele) nu ne-am prins cum ai acces la filtrul de aer. Stiam care si unde e, dar nu ne-am imaginat ca trebuie sa scoti tabla de deasupra!

Multumesc! Maine il schimb singur, dupa, cu adevarat pretioasele tale indicatii.
dan22y
Ma bucur ca au fost de folos indicatiile. up.gif

Bafta la schimbat filtrele wink.gif
Klaudius68
Stie cineva cum se schimba filtrul de aer la un Megane Scenic 1 1,6/16V benzina, nu am gasit inca pe forum pt acest motor! ?

Multumesc!
espacern
QUOTE(Klaudius68 @ 9 Sep 2012, 13:10)
cum se schimba filtrul de aer.... 1,6/16V benzina, nu am gasit inca pe forum pt acest motor! ?

Tu ai cautat si eu am un tanc in sufragerie...intelegi?

http://www.reno.ro/Cum-schimbi-filtru-de-aer-t147712.html
http://www.reno.ro/Inlocuire-Filtru-Aer-Sy...16v-t51963.html

@+
Klaudius68
Multumesc mult!
GrandScenic
La Renault Grand Scenic 2 (nonfacelift, af 2006) este aceeasi procedura la filtru aer motor?
dan22y
Da.
laurean5
Multumim!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.