Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Masini de fite...
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
Vio
Un articol de ziar mi-a deschis pofta sa amorsez o mica discutie pe tema asta:
http://www.gandul.info/fite-roti.html?3892;312873
Deci, de ce ne-am cumparat masina pe care ne-am cumparat-o?... Ce ne-am fi cumparat daca restrictia de buget n-ar fi existat, si de ce?... Care e locul masinii in viata noastra si care ar trebui sa fie?... si alte aberatii de genul asta...
Feel free to contribute... da' civilizat, va rog... smile.gif
BOG
Dupa ce zice aici

CATEGORIA JUMA' DE FIȚE

"Peugeot 206 CC

Mașina celor care au visat toată viața la un cabriolet și care au fost decepționați. (în imagine noul model 207 CC)


Opel Astra GTC

O marcă pentru cei care țin morțiș să-ți arate că au avut bani de o mașină nemțească. Deși sunt multe în România, dacă mâine Opelurile ar dispărea de pe șosele, n-ar observa nimeni în afară de proprietari. Astra GTC este deținută de fanii “grei” ai mărcii, care se iau întotdeuna la întrecere cu orice mașină care e mai tare în teorie și în practică decât a lor.

VW Golf

Mașina copiilor cuminți, educați în spiritul valorilor familiale și, mai nou, mașina oficială a multinaționalelor, pentru angajații pe pozițiile de entry level sau un pic mai sus. GTI e deja o fiță."

....autorul e sigur posesor de Reno biggrin.gif




caktuss
o porcarie de articol... aia doi gazetarasi sunt probabil frustrati ca ei fraca un logan chel sau un span de dacie
Laurentziu83
Mare tembel tre sa fii ca sa fii frustrat de masina pe care o conduci. N-ai bani de masina, mergi cu taxiul...
Cine are nevoie cu adevarat de masina de fite chiar si-o permite.
Vio
Eu zic ca au dreptate, mai ales in ce priveste jipurile si alte alea... io zic ca aia is frustrati cand isi cumpara asa ceva numai din dorinta de a demonstra... naiba stie ce...
ramm
Daca as avea bani mi-as lua un Aro de fitze..smile.gif))
Laurentziu83
Eu am dacia pe GPL de fitze. Nu e placere mai mare decat sa depasesti toti Loganarii care merg cu 90 cu ochii pe CB. biggrin.gif
@ramm: ti-a venit masina de fitze? radmasa.gif

VW Golf: masina copiilor cuminti. radmasa.gif Copii cuminti umbla cu autobuzul, ce dreak... icon_mrgreen.gif
ramm
@Laurentiu83 la 6 o iau de la dealer
kata_voiku
Haideti sa va spun din experienta ceva socant....

In luna febroarie, am fost abordati cativa consilieri de vanzari de catre o firma de leasing. Ni s-a spus ca acorda finantare pe orice masina, cu adeverinta NEVERIFICABILA...totul era ca acea adeverinta de salariu sa acopere 3xrata.

Eu unul nu am facut nici un contract prin acea firma...nu ca as fi avut o problema de moralitate ci ca ma intelegeam foarte bine si consideram mult mai operativa o alta firma de leasing.

Vine la mine un bade, si imi zice ca vrea masina...buuuun...ce masina....megane, LP 1,9 dci 130....Negru wink.gif

Zic ok....cash, credit, leasing....??? El zice...dom'ne...am un vecin care a luat masina cu....wink.gif cu din aia....wink.gif se poate s-o iau si eu ?!?!??!

Zic...domnule, nu stiu la ce va referiti, dar nu cred ca se poate....

Se intaoarce omul intr-o saptamana la mine....si imi zice hai sa-ti arat ceva....ies in parcare.....omul avea masina.... smile.gif

Il felicit, el continua sa-mi faca in ciuda...ca tu nu mi-ai dat, ca esti fraier....zic ok...daca va mai pot ajuta cu ceva nu ezitati sa ma contactati....

Vine luna mai smile.gif ...

Ma suna badea....nu stii pe cineva care vrea s apreia un leasing la masina mea ???? zic....domnule, eu vand masini noi....dar ce s-a intamplat ???? Pai nu am platit ratele, si astia vor sa mi-o ia...si tre sa scxap eu de ea ca sa-mi mai recuperez din avans...

Concluzie : daca aveti bani de avans, e posibil sa va cumparati orice masina. Asta nu inseamna neaparat ca puteti si s-o tineti, sa o intretineti, sa o alimentati cu carburant....

Dupa parerea mea nu exista masina de fite atata timp cat ti-o permiti pe toate planurile ; achizitie, intretinere, carburant....

Sa fim seriosi, daca am fi milionari in euro, cati nu ne-am sui zi de zi intr-un porsche, sau intr-un mercedes slr....sau de ce nu un rolls ca al lui iri, hai macar un bentley... masina devine de fite atunci cand nu ti-o permiti...cu cat o masina este mai scumpa, cu atat materialele de finisare sunt mai bune, imaginea pe care ti-o ofera este mai buna...deci nu creste doar pretul ci si avantajele...aceasta este parerea mea...
BOG
Ideea articolului este sa puncteze snobismul....in mare e bine scris cu doua trei mentiuni....si ca sa intelegi cum e cu snobismul stiu din surse sigure o dudie bagata prin politica care avea nu stiu ce geanta de firma alba si a cumparat un Q7 ..ghici ce culoare....pt asortare....he he....
Laurentziu83
Da kata_voiku, daa, ia zi, daca te-ai afla in locul lui badea de care spui, ai avea veniturile lui, dar, stiind ce ai prin buzunare, ai refuza oferta, nu ar rade lumea de tine si ar zice ca esti fraier??
Sunt care ar rade si printre cei care scriu pe aici. O sa-i recunosti imediat, ca o sa apara pe topicul asta. biggrin.gif
Acum 2 ani eram student caminist la Iasi si aveam o buburuza sub talpa. Nu prea aveam cine stie ce bani pe mana, apucam si eu sa-i bag cativa litri pe week-end sa o dezmortesc, eventual cate-un cauciuc sa-i mai schimb din cand in cand (de anvelope de iarna nici nu-mi trasnea prin cap pe atunci) si sa o duc pe la spalatorie odata la 2-3 luni. Aveam si destul de mult de invatat, nu-mi permiteam sa-mi iau o slujba. Pe atunci ma suna maica-mea sa-mi propuna sa dau buburuza in schimbul Clio-ului din profil, ca e mai confortabila, mai mare, mai etc, etc. Cand am vazut consumul, am auzit cat costa piesele, mi-a picat fata, nu altceva, urma sa am o masina pe care sa o tin si mai mult in parcare decat precedenta si care nu mi-ar fi adus nimic in plus. S-a mers pana acolo incat mi-au zis: nu dai masina, nu iti mai trimitem bani. N-am avut alta solutie, asa ca am preluat Clio-ul, pe care n-am avut niciodata bani sa-l intretin cum as fi vrut. Eu sunt genul care vineri dupa-amiaza si-ar face bagajele si ar pleca unde ar vedea cu ochii, munte, mare, etc, as face lejer 50 de mii de km anual, asa ca noua masina nu mi-ar fi fost de ajutor. Apoi consumabilele si reviziile, mai scumpe decat la cea veche. Acum trebuie sa-i fac revizia de 30 de mii de km, alti 4 milioane bagati in ea. Noroc ca ma eschivez si mi-o decontez.
Scumpirile de benzina mi-au adus intotdeauna insomnii.
Acum, de bine de rau, m-am intors la Galati, in paralel cu facultatea si lucrez, ma descurc mai bine la partea financiara, dar tot nu mi-e indeajuns ca sa fac ce vreau.
Noroc insa de dacia lui taica-miu, la care i-am pus instalatie de gaz si cu care umblu in week-end-uri fara sa ma intereseze consumul, ca altfel...

De-atunci, de cand mi-a fost bagat pe gat Clio-ul, m-am jurat ca n-o sa-mi mai iau vreodata masina cu care sa nu-mi pot permite sa merg si pe care sa nu mi-o permit sa o intretin, voi aplica metoda americana de alegere a masinii, care spune sa-ti iei masina echivalenta cu venitul pe un an de zile. Nu mai mult. Decat sa fiu un Loganist fitos care conduce cu ochii pe CI ca sa consume cat mai putin, sau vreun posesor de Golf TDI SH al vreunui pensionar din Germania si sa umblu fara CASCO si cu anvelope Trayal, mai bine mai bine sa-i depasesc pe toti astia cu berlina, strivind fara mila acceleratia... Cine stie, poate o sa ajung mai tarziu sa-mi iau vreun Accord cu banii jos, dar toate la timpul lor..biggrin.gif

P.S: demult nu mai salivez cand vad vreun Q7 sau X5 sau Bentley pe sosea. Ce ma intereseaza nu e masina, ci portofelul proprietarului, ala merita.
padre
Eu mi-as lua si maine un Range Rover sau un BMW M3 sau un Citroen C6 sau un Focus ST... As face asta din PASIUNE pentru masina.
kata_voiku
Fitza + pasiune :

masina zilnica : clasa C 320 cdi
Masina de fitze maxime : SL 65 AMG
Masina de famile + concedii : ML 320 cdi

TOATE .... biggrin.gif dream on ....dream on....
A l e x
Eu sunt perfect de acord cu kata... Masina e de fite cand nu ti-o poti permite dar o iei oricum... Cum a spus si el, sa iti permiti o masina inseamna sa poti achita rata lejer, ori sa ai banii in mana, sa iti permiti sa o duci pe la revizii, etc... Nu sa mananci paine cu iaurt ca nu ai bani de altceva ca se duce pe rata...

Asa, daca ai bani, nu inteleg, ar trebui sa mergi cu un Logan chel sa arati ca esti modest ? Tot respectul pentru cei care au bani dar nu sunt pasionati de masini si nu isi iau masini scumpe, dar daca esti pasionat de ce sa nu-ti iei un Mercedes ? Sau Ferrari ? Sau Veyron ?

Oricum, aroganta ne omoara pe toti. De asta exista BMW-uri cu sigle M3 pe ele din vitan, de asta exista Megane-uri 1.6 16v cu capacele de 2.0 (claus edit: 1.5 dCi cu capacele de 1.9 dCi e aceeasi chestie..) de asta fiecare Passat din ro are D rosu, I rosu si ocazional si 4motion, pentru ca multi isi iau masinile sa se poata lauda cu ele, nu ii intereseaza ca e veche de 10 ni si are 500.000 km parcursi, e nemteasca, ii face in ciuda la vecinul de la 3 ? E super tare !

Tot respectul pentru cine isi permite cu adevarat o masina tare. Dar cine isi cumpara masini sa impresioneze pe altii, e o mizerie de om.
Laurentziu83
Daca e sa o luam asa:
-masina zilnica: Smart/Ford Fiesta/Honda Civic
-masina de sosea: Honda Accord 2.8
-masina de teren: Lada Niva biggrin.gif

Dream on, intr-adevar.
Bliss
QUOTE(Laurentziu83 @ 17 May 2007, 17:55)
Daca e sa o luam asa:
-masina zilnica: Smart

Ce-am mai salivat si eu dupa un Fortwo Coupe cand mi-a venit catalogul... E masina mea de vis pentru oras. M-am urcat intr-unul si zici ca esti in limuzina fata de Symbol la spatiu. Ca sa nu mai vorbesc de cat de agila e bazdagania, consumul nesimtit, ca poti s-o parchezi in scara blocului si alte chestii de-astea. La momentul respectiv era doar cu cateva sute de iepuroi mai scumpa decat Symbol-ul la dotari similare. Dar ce as fi facut cand as fi plecat pe undeva, unde sa bag o geanta de-a mea si 3 valize de-ale prietenei biggrin.gif sau pasagerii ocazionali? sad.gif
Singurii snobi pe care ii vad prin Bucuresti sunt cei cu masini de 300CP si Hummere care merg bara la bara cu amarastenii in aglomeratii. Nu-i inteleg deloc pe oamenii astia. Vrei masina mare, ia-ti tata limuzina, relaxeaza-te in spate si uita de ceilalti (nu ca diversi ciobani care-si trag Maybach dar il conduc tot ei). Vrei sa conduci si sa te simti relaxat la volan - o buburuza cu de toate te duce oriunde repede, confortabil si cu stil.
Laurentziu83
Si ce scheme faci cu buburuzele-n trafic...mama,mama. Daca are 3.5 metri sau mai putin, te simti ca intr-un carucior de handicapati cu turbo sub el. Si mai si accelereaza boalele imediat pana la 60 sau te trezesti ca mergi cu 100 prin oras fara sa-ti dai seama. Sau cand mergi cu 150 pe autostrada cap-coada si aia e viteza lor maxima si simti ca bubuie motorul, dar ii dai inainte...
Prost sa fii sa-l invidiezi pe prostul cu SUV de 6 metri lungime in care se plimba singur si 90% in oras...si care cauta jumatate de ora un loc de parcare...
@Bliss: daca ar fi fost four-four, bagai toate bagajele pe bancheta din spate. Era fun si in concedii.
Vio
QUOTE
...de asta fiecare Passat din ro are D rosu, I rosu...

Adica asa, nu? biggrin.gif :...
padre
INCREDIBIL! T si D sunt vopsite cu oja de unghii? wacko.gif wacko.gif
claus
vaai de capu' meu.. ce om sad.gif
acum.. normal ca i-ar fi placut sa fie tdi .. e o minunatie acel 1.9 de 150 de cai..
Vio
QUOTE(padre @ 18 May 2007, 10:39)
INCREDIBIL! T si D sunt vopsite cu oja de unghii?  wacko.gif  wacko.gif
*


Mie asa mi se pare! Oricum, nu eu sunt autorul pozei, ci am preluat-o de pe un alt forum... dar mi se pare definitorie pentru tema data...
Nu mi se par cu nimic mai buni cei care isi "trag" un Cayenne/Touareg/Q7 cu care circula prin Buhu de unii singuri decat amaratul asta care isi vopseste Passatu' (alt cliseu groaznic!) cu oja... si unul si altul emit astfel o "declaratie sociala" care spune totul despre inteligenta lor, valorile, nivelul de instruire... fiecare cu ce are...
Mutzunache
Ma, nu mai stiu exact, dar parca era unul pe forum cu motor de 1.5 si in semnatura si-a trecut 1.9, care o fi fost??
Stiu ca asculta manele, are o minge in portbagaj, nick-ul incepe cu s, se, sem.......si parca se termina in t sau it....sincer nu mai stiu. Acum a schimbat-o......
radmasa.gifradmasa.gif LolLolLo.gif
DRD
Mie imi place replyul asta

-Postat de GEO la 16.05.2007 23:26
PSIHOLOGII ASTIA HABAR NU AU CE VORBESC.CUM DRACU SA MA SIMT BINE IN PIELEA MEA CAND MERG CU TRAMVAIU SI TOTI DE LANGA MINE PUT CA NAIBA.EVIDENT CA AS LUA O SUPRE MASINA DACA AM BANI-

Macar e sincer radmasa.gif radmasa.gif
A l e x
"-masina de sosea: Honda Accord 2.8"

Care Accord 2.8 ?
claus
mutzunache.. nota 10
semit
Blow me guys coolspeak.gif harhar.gif
Laurentziu83
@A l e x: versiunea veche de Accord avea motor de 2.8 si 192 CP, la asta noua n-am mai vazut, da ma multumesc si cu cea veche. Deh, prima masina in care m-am suit vreodata si la care aparea tabloul de bord cand bagai cheia in contact, in rest era bezna. smile.gif
Daca tot era la "dream on", de ce sa nu aleg motorul cel mai mare?
Geo ala e un bou, un om normal nu face trecerea de la tramvai la supermasina, mai trece si pe la dacie, cat de cat. Si, decat vreun BMW care sa-mi pape 20 in oras, sa merg cu el doar in week-end ca atunci pun de 50 de lei benzina, mai bine un tico pe GPL.

LE: Care e diferenta intre a face 100 de km de autostrada cu un Cielo sau a-i face cu S-Classe??? huh.gif Daca ziceau de 1000 de km mai intelegeam, da 100? Am 100 de mii de km de cand am carnet, am condus si dacie, si Matiz, Cielo, Renault, VW, etc, si, cu exceptia Daciei, la nici o masina nu mi s-au parut mai obositori cei 100 de km parcursi fata de distanta echivalenta cu alta marca...
padre
Dar de asta ce ziceti? radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
Ca sa fie pachetul complet, nu-i functionau farul dreapta si stopul stanga. Dar are omul PASAT?? Pozat de mine aseara la Piata Presei Libere... In stanga, daca nu se vede buine, scrie "Sport". Pasionat omul, ce sa mai...
dogy_10
@Laurentziu83 nu inteleg ce tot oarzi cu loganele, ai spus de doua ori acelasi lucru intr-o pagina??

cred ca era vorba de felul in care isi aleg masinile, de exemplu am un prieten cu un x5, si credema ca stiam eu mai bine ca el cati cai si ce dotari are masina aia, asta arata ca respectivul si-a cumparat masina doar pt ca stie ca e tare, eu cand am ales loganul si clio-ul, am statluni de zile analizand si cautand cea mai buna oferta.

asta ar fi alegerile mele:

masina zilnica: Skoda Octavia II 2.0 FSI
masina de sosea: Honda S2000
masina de teren: Nissan Navara
Laurentziu83
N-am nimica cu Loganele, daca ar fi si ceva mai ieftine ar fi ok, ca-s urate, nu-i problema mea, fiecare si le alege, am ceva doar cu aia care isi fac salariul rata pe 7 ani, dau vechea dacie la remat si dup-aia merg cu 80 la ora cu ele ca n-au bani de benzina si tre sa-i depasesc. Si e nasol tare cand prind vreun dobitoc dintr-asta, mai ales ca pe GPL la berlina n-am cine stie ce vana, vreau sa-l depasesc, ca eu merg cu 100-110 cu masina, iar orgoliul lui invers proportional cu ce are in pantaloni il face sa o calce atunci, sa nu lase o amarata de berlina sa-l depasesca.
Diferenta e ca pe mine ma doare unde nu intra soarele de consumul de gaz, nu stau sa merg la consum, merg cum imi place. Ma simt mult mai bine cand intr-o seara de week-end hotarasc sa ma duc la un club aflat la 60 de km de oras unde ma simt bine, ascult muzica buna, gagici, etc si rad de altii cu masini mai bune, dar care nu-si permit astfel de plimbari. La ce bun atunci sa ai masina luxoasa?
M-am stresat ani de zile cu consumul la masina, si parca nu mai vreau.
A l e x
Laurenziu : Ce versiune ma avea 2.8 ca eu chiar nu stiu ... Nu te verific, te intreb...
Laurentziu83
Stiu ca in 2003 Accord Break avea motor de 2.8 si 192 CP. Cand nu prea le mergeau vanzarile si aveau un model de culoare mov sau cam asa ceva...
E posibil sa ma fi inselat, dar parca asa era...
A l e x
Acuma nu sunt expert in masini Honda, mai ales cele vechi, dar eu nu cred ca au avut motor de 2.8... Stiam ca 2.4 e cel mai puternic la Accord.
M i h a i
Alex >>pana in 2002 era Honda Accord Coupe 3.0i care avea 200 hp(147 kw).Din cate am auzit parca ar fi fost si ceva de genu Accord 3.0 V6 la 250 hp (5 usi) (asta nu o stiu sigur)
padre
Inca o masina de fitze surprinsa in traficul bucurestean radmasa.gif radmasa.gif wacko.gif wacko.gif
GTI 1.6l radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.