Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Uleiuri
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault 4, 5, 8, 10, 11, 12, 18, 19, 21, 25 > Renault 5
razvan_b
Voi ce folositi?
masina mea a mers vre-o 70 mii km cu bp (fecea o depunere groaznica), iar de vre-o 30mii merge cu aral bluetronic 10w40 (schimburile s-au facut cam la 10 000 mii si ceva, motorul e curat si merge oki)
acum masina are 185 000 si nu papa elei.
in cutie am tot aral, asta dupa o experiente nefericita cu ceva autohton.
tomi87
Poti sa pui Elf, daca tot e Renault wink.gif dar nu stiu codurile de acolo, iti va spune altcineva. Eu folosesc Castrol GTX3 Protection 15w40, e OK, la cald e cam mica presiunea la ralanti, dar nu prea pot sa-i pun ceva mai gros(20w...), cred.
Dar poate ca depinde si de motor, nu-mi amintesc de care ai si se pare ca nu ai completat nici in profil nici in semnatura smile.gif
Eu vorbeam de 1.1 (c1e)
Extremero
Daca tii la masina si nu e un efort prea mare, pune-ti ulei full sintetric.
Eu am folosit si folosesc Castrol RS 10w60. [acum a aparut Castrol Edge formula RS 10w60 - dar inca nu se gaseste in RO, eu mi-am adus din Germania]

user posted image

Am luat masina in ianuarie 2001 cand avea 120.000km si vara trecuta am ajuns cu ea la 300.000. De atunci am mers cu ea doar ocazional.
Are inca setul original, manaca cca 1 litru intre 2 schimburi - 15.000km - si are compresie buna. Inca fuge 170 cu benzina de 100 si 165 cu din aia de 98.

Daca ai compresie foarte buna, poti incerca si Elf 5w50. S-ar putea sa-l pape pt ca e ceva mai subtire, dar e sensibil mai bun in anotimpul rece.
razvan_b
si al meu are tot setul original, motor de 1,1.
elf nu pun, am folosit pe alta masina si nu mi-a placut, chiar m-a dezamagit destul de rau.
ma gandeam si eu la castrol, numai ca 10w40 (60 imi pare cam gros la cald, iar daca ei au recomandat tot 40...)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.