Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Variante conectare PDA la internet
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > In Car Entertainment > PDA / GPS
SwatKat
Vreau sa iau un PDA cu Bluetooth si Wifi (cred ca PS N560). Ce as dori:

1. Sa ma pot conecta cu el la internet in diferite cafenele etc care au hotspot-uri;
2. Sa ma pot conecta cu el la internet oriunde altundeva unde am acoperire Vodafone.

Pentru asta am gasit la Vodafone 2 solutii:

1. Oferta - Mobile Internet GPRS 10MB
Abonament lunar - 3 USD
Tarif pentru extra trafic - 0,3 USD/MB

2. Oferta - Mobile Internet 10MB 3G
Abonament lunar - 3 USD
Tarif pentru extra trafic - 0,3 USD/MB

Care este diferenta intre ele (daca este) si care ar fi mai bun. Precizez ca am NOKIA 6280.

PS. Cu care din variante pot sa intru pe wap si numai pe tel mobil?
SwatKat
Gata! Am dat de cineva de la Vodafone care a reusit sa explice ce e cu cele 2 optiuni si am ales internet 3G. Am incercat pe internet si merge, insa destul de greu. La fel va merge si pe PDA?
alx
Ce merge greu? 3g merge super... in special pe telefon. Gprs intr-adevar merge mai incet dar totusi acceptabil.
Ca abonamente nu exista diferenta, depinde de telefon si de acoperire daca se va conecta pe 3g sau gprs.
Eu folosesc de mai bine de 1 an si mere bine.
Sfatul meu este sa instalezi Opera Mini (cel pe java) deoarece consuma mult mai putin trafic comparat cu browserul telefonului.
ovidiusoft
@swatkat - vezi ca 10mb o sa-i faci de pe pda cam in 2-3 ore daca te dai serios, deci ochii pe trafic ca pe butelie sau ia-ti abonament mai mare.
SwatKat
Am incercat cu opera mini si nu vrea defel. La inceput, cand isi face satarile de inceput la pasul 3/4 se blocheaza si da nus ce eroare... NOKIA 6280.
tiberiu.anghel
Cele 2 oferte de Mobile Internet sunt identice cu exceptia denumirii comerciale. Poti sa activezi pachetul 3G daca ai un telefon 2G sau poti sa te folosesti de pachetul GPRS si in reteaua UMTS. Modificarea de retea o faci din meniul telefonului.

Daca se blocheaza aplicatia, dezinstaleaz-o si reinstaleaz-o. Legat de traficul pe care il face Opera fata de browser-ul telefonului, intr-adevar asa e. Eu folosesc Opera pentru Symbian 9.1 si observ ca Opera sta mai bine pe parte de gestiune a cache-ului. Deasemenea, se misca si mai repede si are posibilitatea de a deschide 4 pagini simultan. Dezavantajul Operei este ca s-a intamplat sa nu afiseze tot content-ul unei pagini, fata de browser-ul S60 3rd edition.

Daca vrei trafic pe net mai rapid, sa ramai localizat in UMTS. Cand vei folosi telefonul ca modem, fie pentru PDA, fie pentru PC, se va misca mai repede. De ce? Fiindca atunci cand te dai pe net direct de pe telefon, acesta face cel putin 2 lucruri: face traficul de date si proceseaza astfel incat browser-ul sa functioneze.
Cand il folosesti doar pe post de modem, va face doar trafic de date.
SwatKat
OK. Am reusit sa rezolv partea cu opera. Merge. Sper ca luna asta sa iau si PDA-ul....
2dor
Si la 3G mai e un avantaj pe care l-am descoperit cu noul meu telefon. Daca telefonul suporta HSDPA, rupe, cu viteza mai mare decal la 3G.
morph
Ai grija ca pda-ul sa suporte transfer 3G.

3G includes capabilities and features such as:

Enhanced multimedia (voice, data, video, and remote control).

Usability on all popular modes (cellular telephone, e-mail, paging, fax, videoconferencing, and Web browsing).

Broad bandwidth and high speed (upwards of 2 Mbps).


Si nu doar gprs. Si mai ai grija, la 2mbps (aprox 250KB/s) termini traficul inclus in mai putin de 1 minut.

alx
Pai nu e nevoie ca el va conecta pda la telefon care se va conecta la randul lui prin 3g.
morph
Vad ca nokia 6280 nu are 3g.
SwatKat
Ba da
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.