Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Conducere economica
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio III
Crystian
Va rog daca se poate sa imi explicati si mie asa ca pentru incepatori cum e cu consumul corelat cu stilul de conducere.

Exclud din start chestiile cu conducere sportiva, viteze mari si alte alea. Ma intereseaza consum cat mai mic atat urban cat si extraurban.

Am Clio III 1.5 70CP Eu4

Din cate imi aduc aminte cand am luat-o mi-a spus tipul de acolo sa schimb viteza la turatie intre 2000 si 2500.

Intrebarea ar fi: trapta I-a de viteza o folosesti la plecarea de pe loc, deci de la viteza 0 pana la xx Km/h. Treapta a doua ..., dar vezi ca daca ... e mai bine sa ... smile.gif.

In carte scrie doar sa nu o accelerezi brusc, sa mergi in treapta de viteza cat mai mare, dar sa nu fie frana de motor, etc, da nimik practic.

Pot sa schimb dintr-a doua direct intr-a patra, sau sa merg in oras numai intr-a treia, ca de, masina poate. Stau eu cu ochii pe consumul instantaneu, ascult motorul, da ...

Acum am consum 6,1 in oras desi in carte spune ca tre sa fie mult mai mic. Masina e noua, are 500Km, deci se spune ca tre sa consume mai mult. Cu cat si pana cand? Tineti cont si ca traficul in Craiova nu se compara cu cel din Bucuresti ...
C a t a l i n
Trebuie să folosești cât mai mult frâna de motor, să nu mergi subturat (sub 1500 rpm), dar nici turat peste 3000 rpm...Treaba cu săritul unei trepte de viteză nu e bună, cutia trebuie exploatată cât mai bine...accelerări line, dar nu batrânești...

Te poți informa citind de aici, chiar dacă e vorba de Dacii, se aplică tuturor motoarelor pe injecție... http://www.daciaclub.ro/Tips-Tricks-pentru...-33-t70990.html
diesel_power
Eu zic sa nu te impacientezi legat de consum ca aproape oricum ai conduce motorul asta e economic. Sa nu ai tendinta sa subturezi motorul gandindu-te ca iesi mai economic fiindca uneori e total pe dos iar subturarea nu e buna pentru motor. Condu linistit, schimba vitezele intre 2400 (la vale, sarcina mica) si 3000 (la deal, sarcina mare).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.