Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Bluetooth vs. miniUSB
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > In Car Entertainment > GSM Zone
cosmin_2300
Salut !
Am un Motorola V360 de care sunt foarte multumit , dar am o nelamurire . Prin sistemul Bluetooth , uploadez melodii ( sau altceva ) in telefon cu viteze intre 5 si 8.43 kb ( nu mai mult ) , iar de downloadat din telefon cu 21 kb .
Daca as folosi miniUSB ( implicit sa cumpar unul smile.gif ) ar merge mai repede ?
Va multumesc !
laugh.gif
Danny_bb
Nu am incercat la v360 dar la alte telefoane am incercat si merge mai repede. nu stiu o viteza exacta dar sigur merge mai repede. si un miniUSB e 5 lei. wink.gif
cosmin_2300
QUOTE(Danny_bb @ 2 May 2007, 18:38)
Nu am incercat la v360 dar la alte telefoane am incercat si merge mai repede. nu stiu o viteza exacta dar sigur merge mai repede. si un miniUSB e 5 lei. wink.gif
*


Doar atat ? huh.gif
Nu trebuie miniUSB special ? blush.gif
Danny_bb
nu. eu am gasit cu 5 lei. depinde . dar mai mult de 7-8 lei nu ar trebui sa fie. Nu trebuie special. am incercat la nokia si merge sigur si la v360. (am mai multi prieteni care au)
C@talin
mini usb e default ptr toate,si eu am mini usb da folosesc adaptoru bluetooth,ca e mai comod tongue.gif ,si nu-mi imcarca bateria ca mini usb .
argon
cu 5 lei iei un junghi, care nu o sa faca contact in 2 saptamani.

Cu 10 lei gasesti un cablu ok. E bun cablu' de la orice aparat foto wink.gif

Viteza e mare, si up si down ~ 1 mb/s. si eu am tot V360 cu un card de 2 giga si transfer date de la servici-acasa, ca memory stick-ul il tot pierd... cateodata merge si la 3 mb/s da putin si rar biggrin.gif ...ce e util, e ca se si incarca telefonul in timpul asta.
C a t a l i n
Standardul Bluetooth în versiunea 2.0 (care nu prea se găsește implementată pe niciun telefon momentan) atinge maxim 2.1 Mbps (sau 262 kB/s).
Pe telefoane este implementat standardul 1.0, 1.1, 1.2, cu viteze maxime teoretice de 700 kbps (sau 87.5 kB/s)

Clar orice transfer USB (prin standard 1.0 , 1.1 sau 2.0 depinzând de interfața telefonului și a calculatorului) este mult mai rapid... cool.gif
cosmin_2300
QUOTE(argon @ 2 May 2007, 19:38)
cu 5 lei iei un junghi, care nu o sa faca contact in 2 saptamani.

Cu 10 lei gasesti un cablu ok. E bun cablu' de la orice aparat foto wink.gif

Viteza e mare, si up si down ~ 1 mb/s. si eu am tot V360 cu un card de 2 giga si transfer date de la servici-acasa, ca memory stick-ul il tot pierd... cateodata merge si la 3 mb/s da putin si rar biggrin.gif ...ce e util, e ca se si incarca telefonul in timpul asta.
*


1mb/s ? wacko.gif blink.gif
dar cel mai socant ... 2 gb ? eu nu am luat card de 1 gb sa nu se blocheze ... ai resoftat telefonul sau ceva ? sigur 2 gb ai pe el ? blink.gif blink.gif blink.gif
tiberiu.anghel
Viteza maxima pe port Bluetooth, ca orice viteza a unui transfer de date wireless este obtinuta in laborator. In conditii reale se atinge extrem de greu.
Ideal ar fi, pentru o viteza maxima de transfer, sa iti detecteze PC-ul telefonul ca USB mass storage device. Sa il vada ca un memory stick. La Nokia cu Symbian 9 si la SE cu Symbian9 UIQ stiu ca se poate. Alte telefoane nu am folosit.
Daca esti mai comod, foloseste dinte albastru, daca vrei ca transferul sa se faca rapid, foloseste cablul, preferabil in "file transfer mode".

P.S.: E50, spre exemplu, are dinte albastru 2.0 ( E50 )
argon
Am resoftat telefonul, cu softul de la vomafon suporta maxim 512 mega, acum merge de oricat, filmeaza nelimitat, si au mai aparut functii interesante.

Cand am luat cardul copia cu viteza mai mare, dar odata ce am inceput sa pun/iau de pe el, presupun ca s-a fragmentat. De asemenea, la servici, pe P4 coreduo merge mai repede decat acasa pe AMD, si de asemenea cu cablul original Canon de la aparatul foto, merge mai repede decat cu cablu' din targ.
zanga
Daca folosesti un cablu miniUSB e clar ca o sa ai o viteza mai mare(si autonomie mai mare tongue.gif ) fata de bluetooth. Totusi e mai comod sa folosesti bluetooth-ul ca nu ai fire, insa am vazut ca poti avea viteze marisoare cand copii direct pe card, folosind un adaptor (miniSD to SD in cazut tau) care a venit odata cu cardul si un cititor de carduri.
@Catalin Marinarul a cam inceput sa fie implemantata si versiunea 2.0 vezi W810i. Dar degeaba are telefonul daca se foloseste un adaptor bluetooth la 20ron.
cosmin_2300
QUOTE(zanga @ 3 May 2007, 08:27)
Totusi e mai comod sa folosesti bluetooth-ul ca nu ai fire, insa am vazut ca poti avea viteze marisoare cand copii direct pe card, folosind un adaptor (miniSD to SD in cazut tau) care a venit odata cu cardul si un cititor de carduri.
*


MicroSD blush.gif
Oricum ... va multumesc pentru sfaturi ... stateam 30 de minute sa bag o melodie pe telefon excl.gif
Argon .... daca resoftez telefonul pierd garantia ? Unde ai facut si cat a costat ? Cum se comporta telefonul acum ? Mai bine ? Mai rau ?
Eu am pus 1 Gb pe el si a mers perfect ... dar de unde am luat cardul a zis ca 512 mb este perfect pentru telefon .... nu mai mare mad.gif

L.E. : si inca stau 30 minute sa bag o melodie pana am timp sa ma duc sa imi cumpar un cablu .... happy.gif
argon
L-am resoftat singur, cu un firmware de pe net, dar nu cel standard Motorola de la mama lui ca nu am dat de el. Da, se pierde garantia. Vezi ce faci, ca daca ai un soft defect, se blocheaza calculatorul, se ia curentul, etc in timp ce scrie flash-ul, telefonul poti sa-l arunci.

Sunt pe net sute de programe si skinuri pentru acest telefon, dar trebuie umblat cu grija, pentru ca sistemul de operare ca sa-i zic asa nu e read only, si daca iti belesti un fisier vital, o iei cu resoftarea de la inceput.
cosmin_2300
In cazul asta ma multumesc cu 512 mb ( o sa cumpar 1 Gb cand o sa mai am bani de bagat in telefon ... ) smile.gif
zanga
MicroSD/MiniSD Ai inteles tu ideea tongue.gif ...
cosmin_2300
Va multumesc tuturor pentru sfaturi excl.gif excl.gif excl.gif
Mi-au fost foarte utile ... ma chinuiam cu Bluetooth ....sad.gif
Am ramas " blink.gif " cand am vazut ca o melodie de 5 mb a uploadat-o in cateva secunde ( si nu in 30-35 minute cum stateam cu Bluetooth ) ... biggrin.gif:D:D



Asadar , acum sunt super incantat biggrin.gif:D:D
sonykel
Cred ca ai probleme cu bluethootul de la pc... e am un SE V630i si transfer pe laptop hp nx6325 care are bluethoot integrat si o melodie o pun cam in 90 de secunde...
tiberiu.anghel
Nu are nici o problema cu Bluetooth-ul. Motorola V360 are versiunea 1.2 adica viteze maxime de laborator de aproximativ 600kbps. Versiunea 2.0 pe care cred ca o ai la SE tau suprorta un maxim de 2 Mbps. Este o diferenta destul de mare. Daca ai si pe laptop versiunea 2.0 atunci ai intr-adevar o viteza de transfer rezonabila. In ambele cazuri, vitezele sunt net inferioare celei de pe portul USB.
sonykel
bine bine dar trebuia sa-mi dai report pe minus?
zanga
Eu am HP nx6125 viteza e mare deoarece avem Bluetooth 2.0+EDR...
tiberiu.anghel
OFF: @sonykel: Nu ti-am dat reputatie pe minus.
ON: @zanga: EDR?
C a t a l i n
OFF: @sonykel: EU ți-am dat minus. Faci afirmații în necunoștință de cauză.
ON: @tiberiu.anghel: EDR= enhanced data rate (maximum 3Mbps)
tiberiu.anghel
Din documentatiile sumare pe care le-am facut in ultimele 5 minute pe net, am vazut ca BT 2.0 implica EDR. Este adevarat?
Slider
Desi este cam off topic pun si eu o intrebare aici....am cumparat un adaptor bluetoth - USB sa descarc cevasilea poze dintr-un telefon...merge bine n-am probleme cu el. Intrebarea era urmatoarea: Altceva ce naiba se mai poate face cu dispozitivul asta? adicatelea ce as mai putea conecta la el? Se poate folosi sa conectezi casti, un sistem audio ...nu ma pricep deloc...
deconectat
QUOTE(argon @ 3 May 2007, 10:26)
Vezi ce faci, ca daca ai un soft defect, se blocheaza calculatorul, se ia curentul, etc in timp ce scrie flash-ul, telefonul poti sa-l arunci.
*


Poate imi explici si mie cum poti sa crapi boot loaderul cand resoftezi telefonul.
Nu se intampla absolut nimic nici daca scoti cablul in timp ce se resofteaza, doar ca va trebui sa o iei de la inceput cu scrierea softului. Oricum, e bine sa te documentezi un pic inainte.

QUOTE(Slider @ 28 May 2007, 08:56)
am cumparat un adaptor bluetoth - USB; ce naiba se mai poate face cu dispozitivul asta? adicatelea ce as mai putea conecta la el? Se poate folosi sa conectezi casti, un sistem audio ...nu ma pricep deloc...
*


Prin acel dispozitiv poti conecta la calculator orice dispozitiv care stie BT; de exemplu niste casti sau un alt calculator.
zanga
QUOTE(tiberiu.anghel @ 27 May 2007, 23:54)
Din documentatiile sumare pe care le-am facut in ultimele 5 minute pe net, am vazut ca BT 2.0 implica EDR. Este adevarat?
*


Din cate stiam eu exista si versiuni probabil low-cost care nu aveau implementat EDR-ul...citeam niste discutii pe un forum unde apareau niste diferente de viteza la transfer desi se folosea Bluetooth 2.0 .
ady85btz
Am si eu o preoblema...cam off-topic...asa ca scuze(n-am mai vrut sa deschid un nou topic)
Am cumparat un adaptor Irda pentru un Nokia 6070.Am instalat softu pentru el(pc suite) si nu vrea de nici o culoare sa mearga.L-am bagat in ambele intrari din spate,am incercat si softu cu care venea si cel mai nou pc-suite pentru 6070 si degeaba.Am un N70 care merge ca uns cu cablu de date cu aceelasi soft.De ce IrDA-ul nu vrea sa mearga? O fi stricat unsure.gif ? Trebuie sa fac si alte setari? Specific: infrarosu de la telefon e activat icon_mrgreen.gif si am pus telu la distanta de 5 cm de IrDa si lipit de el...si tot nu vrea sad.gif ..va rog 1zhelp00.gif 1zhelp00.gif 1zhelp00.gif .Vreau sa.l fac cadou...
zanga
Incearca cu alt telefon care are IrDA sa vezi daca merge intre ele...daca da e adaptorul de vina...
ady85btz
cu greu,dar am rezolvat.o...trebuia sa instalez un driver cacacios rau
124.gif
ga!nusha
se scuza exprimarea ca vad ca ai scris dupa 23.00 smile.gif)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.